PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : devlet katkısı

heveskar
02-09-2009, 13:30
merhabalar
bu benim ilk mesajım
sosyal güvenlik kurumlarının cihaz ve maskeye ne kadar katkı yaptığını kullanan arkadaşlar lütfedip yazarlarsa memnun olurum
martta gataya yatıyorum. obezim(145kg-178cm)ne kadar ödeme yapmam gerektiğini bilirsem daha iyi olacak.
teşekkürler

manolya
02-09-2009, 20:00
Aramıza hoşgeldin heveskar.Maske ve cihaz konusunda bilgim yok ama bilgisi olan arkadaşlar eminim yazacaktır.Sadece acil şifalar dilemek istedim size.

salome
02-10-2009, 12:57
Merhaba Heveskar,

Öncelikle acil şifalar diliyorum.

Özel uyku merkezlerine yatmanın SSK tarafından karşılanmadığını biliyoruz. Kurumların kendi indirimleri oluyor.

Ama cihaz ve maskeye bir katkı payı ödüyorlar mı bilmiyorum.
Bunu en sağlıklı olarak GATA'nın muhasebe birimi ile görüşerek öğrenebilirsiniz diye düşünüyorum. Yılbaşından sonra da değişiklikler olmuş olabilir.

heveskar
02-10-2009, 15:07
çok ilginç
eğer uyku kliniğini karşılamıyorsa hastaneye sevkli gidemeyeceğim demek bu. yıllık iznimi harcamam gerekecek.
heralde 300-500 lirada test için ödeyeceğim. iki gece yatacağımı söylediler.
sanıyorum ikinci gece maskeli uyuyacağım.
hakikaten inanılmaz. kaplıca tedavisini bile karşılayan devlet bunu ödemiyorsa ne desem az.

heveskar
02-10-2009, 15:08
devlet hava meydanları işletmesinde çalışıyorum 399a bağlı sözleşmeli memurum.yazmayı unutmuşum.

Kafka
02-10-2009, 17:50
devlet hava meydanları işletmesinde çalışıyorum 399a bağlı sözleşmeli memurum.yazmayı unutmuşum.
Sayın heveskar,

Sizin çalıştığınız kurumun şartları daha farklı olabilir. İlgili birime sosyal sigortanızın bu konularda geçerli olup olmadığını sorarsanız eminim net bir bilgi alısınız.

Sitemize hoşgeldiniz.

özlem aslan
02-11-2009, 00:02
selam arkadaşlar
Ben SSK'lıyım.10 gün kadar önce Türkiye Hastanesinde Uyku Testi yaptırdım.Normalde ücretleri 900 ytl.Ancak SSK'lı olduğum için 260 ytl ödedik.Ancak benden sonra oranlarda değişiklik oldu sanırım şu an farklı bir fiyat uygulanıyor olabilir.İlgilenenler için bilgilendirmek istedim....

heveskar
02-11-2009, 11:04
Sayın heveskar,

Sizin çalıştığınız kurumun şartları daha farklı olabilir. İlgili birime sosyal sigortanızın bu konularda geçerli olup olmadığını sorarsanız eminim net bir bilgi alısınız.

Sitemize hoşgeldiniz.
aslında danıştım. hiçbir bilgileri yok. sağlık yönetmeliğini verdiler bulabilirsen sen bul dediler. orada cpap için ödemenin 140 lira olduğu yazıyordu. turizm bakanlığında tanıdıklarım var personel servisinde. onlar da aynı şeyi söylediler.aslında çalıştığım kurum ya da sözleşmeli olmak farketmemeli. devlet memurlarıyla ilgili herşey uygulanıyor kurumda.yani bu tedaviyi gören herhangi bir memur ne yaşadıysa ve ödediyse ben de onu yaşayıp ödeyeceğim.

Kafka
02-11-2009, 17:09
selam arkadaşlar
Ben SSK'lıyım.10 gün kadar önce Türkiye Hastanesinde Uyku Testi yaptırdım.Normalde ücretleri 900 ytl.Ancak SSK'lı olduğum için 260 ytl ödedik.Ancak benden sonra oranlarda değişiklik oldu sanırım şu an farklı bir fiyat uygulanıyor olabilir.İlgilenenler için bilgilendirmek istedim....
Sayın Özlem,
Bu bilgiyi bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim. Ben geçtiğimiz senelerde çevremde gördüğüm, bildiğim birkaç kurumla mesela Sonomed ile bağlantı kurduğumda SSK'nın geçerli olmadığı cevabını almıştım.
SSK ile anlaşmalı kurumları öğrenmek tüm üyelerimiz için faydalı olacaktır :thumbsup:

UYKUCU ŞİRİN
02-23-2009, 12:05
Merhaba Heveskar,
Devlet memurlarının emeklilik öncesinde sağlık harcamaları; kurumları, kurumlarının bağlı bulundukları mal müdürlükleri veya saymanlıklar tarafından tarafından ödenmektedir. Bu ödeme mercileri, SGK(Çalışma ve S.G. bakanlığına bağlı) ile doğrudan bir ilgileri olmayıp Maliye bakanlığına bağlıdırlar. Tek ortak nokta ise, Maliye Bakanlığı da SGK gibi, her yıl yayınlanan Sağlık Uygulama Tebliği uyarınca sağlık malzemelerini ödemektedir. Size de bahsedilen ve 140TL bulduğunuz döküman bu tebliğdir. Sizin baktığınız veya gösterilen yer ise tamamen konu ile alakasız olan bu tebliğin ek-5A numaralı ekidir. Bu ekteki malzemeler hastanede hastaya kullanılan malzemelerin, hastaneler tarafından kuruma kaç liraya fatura edilebileceğini gösterirler.

heveskar
02-23-2009, 12:08
Merhaba Heveskar,
Devlet memurlarının emeklilik öncesinde sağlık harcamaları; kurumları, kurumlarının bağlı bulundukları mal müdürlükleri veya saymanlıklar tarafından tarafından ödenmektedir. Bu ödeme mercileri, SGK(Çalışma ve S.G. bakanlığına bağlı) ile doğrudan bir ilgileri olmayıp Maliye bakanlığına bağlıdırlar. Tek ortak nokta ise, Maliye Bakanlığı da SGK gibi, her yıl yayınlanan Sağlık Uygulama Tebliği uyarınca sağlık malzemelerini ödemektedir. Size de bahsedilen ve 140TL bulduğunuz döküman bu tebliğdir. Sizin baktığınız veya gösterilen yer ise tamamen konu ile alakasız olan bu tebliğin ek-5A numaralı ekidir. Bu ekteki malzemeler hastanede hastaya kullanılan malzemelerin, hastaneler tarafından kuruma kaç liraya fatura edilebileceğini gösterirler.
pardon ben anlayamadım. bu durumda bana ödeme yapacak mı devlet cihaz için?

UYKUCU ŞİRİN
02-23-2009, 12:24
Devlet kurumları, kendi çalışanlarının ihtiyaç duyduğu sağlık malzemelerinin ödemelerini ise yine bu tebliğin 20.2. maddesinde 'Tıbbi malzeme ödeme esasları' tanımlanmış kriterlere göre yaparlar. Bu maddenin 20.2.2. alt maddesinin, 2 numaralı bendinin a fıkrasında (devredilen) Emekli Sandığı ile protokollü olan malzemelerin, protokol fiyatları üzerinden ödeneceği belirtilmiştir. CPAP ve BiPAP cihazları için birkaç firmanın protokolü vardır. Bu cihazlar için uygun kriterlerde belgeleri(Sağlık kurulu ve test raporları gibi) tamamladığınız zaman CPAP-BiPAP cihazlarını kurumunuz ödemek zorundadır. CPAP protokol fiyatı: 514usd(kdv dahil), BiPAP ise 1990usd(kdv dahil)'dir. Sağlık Raporunda 'hayati öneme haizdir' ibaresinin bulunması; fatura üzerinden %20 hasta katılım payının kesilmesinin önüne geçebilecek önemli bir ipucudur.
GATA Psikiyatride kurulu uyku laboratuvarı, konusunda en eski ve çok tecrübeli bir ekibin çalıştığı bir yer olmasından dolayı çok iyi bir seçim.
Daha ayrıntılı bilgi ve yardıma ihtiyaç duyarsanız, bana doğrudan e-posta göndererek iletişim kurabilirsiniz.
Sağlıklı günler dilerim.

özlem aslan
02-25-2009, 19:36
ssk nın Otomatik CPAP cihazına ödediği miktar 476$ arkadaşlar.şu anda cpap cihazımın raporunu sgk ya onaylatmaya çalışıyorum.kısmet olurda başarabilirsem ölmeden bir cpap cihazı alacağım inşallah...

manolya
02-25-2009, 19:41
ssk nın Otomatik CPAP cihazına ödediği miktar 476$ arkadaşlar.şu anda cpap cihazımın raporunu sgk ya onaylatmaya çalışıyorum.kısmet olurda başarabilirsem ölmeden bir cpap cihazı alacağım inşallah...

senin adına çok sevindim arkadaşım umarım bu cihaz hastalıgına iyi gelir.ALLAH tez zamanda cümlemize acil şifalar versin.

UYKUCU ŞİRİN
02-26-2009, 13:20
Merhaba Özlem,
SGK tarafından Oto CPAP'a 476usd ödendiğini belirtmişsin. Bu tam olarak doğru değil. Bu konuyu 3 maddede özetlemeye çalışayım:

1) 2008 yılı Sağlık Uygulama Tebliğinde(SUT 2008) CPAP ve BiPAP cihazlarının verilme kriterleri detaylı olarak tanımlanmıştır. Bu kriterler, tebliğin 20.3.12.1 maddesinde açıklanmıştır. Bu kriterlere uygun Sağlık Kurulu Raporu ve Polisomnografi Raporu olan hastalar Oto CPAP cihazı almaya hak kazanırlar.

2) Yine aynı tebliğin Tıbbi malzeme ödeme esasları bölümünün 20.2.2 maddesinde bu malzemelerin varsa (devredilen) Emekli sandığı protokol fiyatları üzerinden, protokol fiyatı yoksa piyasadan(ve Ticaret Odası vasıtasıyla) teklif toplanarak fiyat tespiti yapılması yoluyla ödenmesi gerekmektedir.

heveskar
02-26-2009, 13:22
bu cihazların mülkiyeti devlette kalıyor anladığım kadarıyla. peki bozulursa ne oluyor yenisini biz mi devlet mi alıyor. zaten kullanılmış olan cihazı kullandığımda bunun servis meselesi nasıl hallediliyor.o kadar tuaf bir uygulama ki bu

UYKUCU ŞİRİN
02-26-2009, 13:37
3) SGK'nın yeniden yapılanması nedeniyle, SUT'ta ödemesi yapılacağı bildirilmiş ve protokol fiyatı bulunmayan cihaz ve aksesuarların, merkezi olarak belirlenmiş tek bir fiyat tespiti yapılmamaktadır. Fiyat tespiti SGK il müdürlüklerinin sorumluluğuna bırakılmıştır. Bu bir eksikliktir ve uygulamada bazı adaletsizliklere sebep olmaktadır. Sizin belirttiğiniz fiyat; SGK tarafından ödenen CPAP cihazına ait kdv hariç protokol fiyatıdır. Bu fiyatın Oto CPAP için kullanılması, ilgili memurun fiyat tespitinden kaçınarak aslında hastaya maddi yük olması anlamına gelmektedir. Halbuki kendi iş tanımında, fiyat tespiti yapmasının gerekli olduğu yazmaktadır. Bu nedenle, hastaların kendi haklarını aramasıyla sonuca gitmeleri çok kolay olacağına inanıyorum.
Bildiğim kadarıyla İstanbul, Ankara ve İzmir SGK İl Müdürlükleri OtoCPAP için 1000usd civarında ödeme yapıyorlar. Bir o kadar da hastanın fark ödemesi gerekiyor. Bu rakamın bile keyfi belirlendiğine şüphem yok.

özlem aslan
02-26-2009, 17:49
uykucu şirin merhaba...Mailini tam olarak anlamadım.SGK elinde CPAP cihazı olmadığını söylüyor ve benimde tüm evraklarım tamsa dışardan alıyorum.sanırım buraya kadar anlaşıyoruz.Fiyat konusunda ise Cpap cihazı satan medikalcilerden aldığım fiyat bu,ayrıca benimde internette ulaştığım rakam 476$.Anladığım kadarıyla sen daha fazla ödendiğini söylüyorsun.Bunu nasıl sağlayacağız anlamadım.Benim bildiğim kadarıyla zaten biz cihazı alıp faturasını SGK ya ***ürüyoruz ve onlar daha sonra hesabımıza geri ödeme yapıyorlar.Faturada aldığımız ürüne göre minimum 1000$ üzerindeki rakamı zaten görmeyeceklermi.Daha ne yapmamız gerekiyor biraz daha açıklarsan sevinirim.Tşk.

UYKUCU ŞİRİN
02-27-2009, 12:00
Merhaba Özlem,
Aşağıda dikkat edersen 476usd fiyatı Otomatik CPAP için vermiştin. Ben de bunun doğru olmadığını ve doğrunun ne olduğunu anlatmaya çalıştım. Haklısın CPAP için 476usd ödeniyor ama bu fiyatın otomatik CPAP için geçerli olması söz konusu olamaz. Bunu açıklamaya çalışmıştım.
Yardımcı olabileceğim bir konu varsa çalıştığım firma(Medtek) telefonlarından istersen bana ulaşabilirsin.

UYKUCU ŞİRİN
02-27-2009, 12:19
bu cihazların mülkiyeti devlette kalıyor anladığım kadarıyla. peki bozulursa ne oluyor yenisini biz mi devlet mi alıyor. zaten kullanılmış olan cihazı kullandığımda bunun servis meselesi nasıl hallediliyor.o kadar tuaf bir uygulama ki bu
Tekrar merhaba Heveskar,
Çok önemli bir konuda soru sormuşsun. Birkaç madde ile açıklamaya çalışayım:
1) Öncelikle SGK tarafından verilen cihazların kullanım ömürleri 10 yıl olarak tespit edilmiş. 10 yıldan sonra yeni cihaz alma hakkı doğuyor.
2) 2 yıllık garanti kapsamında, cihazdan kaynaklanan bir arıza çıkması durumunda, satıcı firma parça ve servis ücreti almadan tamiratı yapmak zorundadır.
3) Garanti bitiminden sonra ise kurum tamir bedelini üstlenmek veya cihazın tamir edilmemesi veya edilememesine karar vererek yenisinin alınmasına imkan tanımak zorundadır.
Bu bilgileri; 29 Eylül 2008 tarih, 27012(Mükerrer) sayılı resmi gazetede yayınlanan 2008 yılı SGK Sağlık Uygulama Tebliğinde bulabilirsin.
Yukarıdaki 3. maddede belirtmiş olduğum arıza durumlarında kurumun ne yapması, nasıl karar vermesi gerektiği prosedür açısından halihazırda belirli olmadığından, SGK İl Müdürlükleri tarafından izlenen belirli bir yol yoktur. Bu da, ne yazık ki hastaların mağduriyetine yol açmaktadır.
Umarım bu tebliğ(SUT 2008) üzerinde bir düzeltme yapılarak tamirat ücretinin nasıl ödeneceği en kısa zamanda belirlenmiş olur.

UYKUCU ŞİRİN
02-27-2009, 12:44
CPAP ve BiPAP kullanan kurum hastalar, cihazlarında kullanılan maske, başlık ve hava hortumunun 1 yılı geçen kullanımlarda yenileme hakkına Sağlık Uygulama Tebliği(SUT) gereği sahiptirler. Burada da önemli bir belirsizlik var. Ödemeyi hangi fiyattan yapacaklarına SGK il müdürlükleri karar veremiyorlar. Bildiğiniz gibi hastaların evlerinde kullandıkları reusable(tekrar kullanıma uygun) burun maskelerinin fiyatları piyasada 120usd ile 250usd arasında değişiyor. 200TL ile 400TL arasında. %18 kdv de eklersen(eee tabii ki vereceğiz vergimizi, pırlanta değil ki aldığımız, sağlık malzemesi???) yaklaşık 250TL-500TL aralığında marka, modeli veya kalitesine göre değişiyor.
Peki SUT'ta kurumun ne kadar ödeyeceği belirtilmiş mi? Hayır.
Sadece SGK il müdürlüklerinin; SUT eki olan ve yatan hastalara hastaneler tarafından temin edilerek kuruma fatura edilebilecek malzemelerin Ek5a' da bildirilmiş CPAP maske fiyatlarını referans alma uygulaması ile karşılaşıyoruz. İşin ilginç tarafı bu listede belirtilen malzemeler hastanede hastalara kullanılan daha kalitesiz, disposable(tek kullanımlık) maskeler. Dolayısıyla fiyatları da düşük.

UYKUCU ŞİRİN
02-27-2009, 13:00
Bir diğer ilginçlik; Ek5a'daki malzeme listesinde CPAP Burun Maskesi için 40TL, 140TL ve 187TL olarak 3 ayrı fiyat var. SGK'da işini yapan memura, bu fiyat farklılıklarının neden kaynaklandığı belirtilmemiş olduğu için, fiyat tespiti onun yorumuna kalmış durumda. Yüksek fiyatı kullanırsa, bir denetim sonrasında kendine görev zararı olarak maaşından kesilme riski var. O ne yapsın, kendini koruma(veya aman devleti zarara uğratmayayım diye) mümkün olduğunca düşük bedeli ödüyor. Farkı kim ödeyecek. 20-30-40 yıl hizmet etmiş hasta vatandaşımız.
Aslında hastaların evde kullandıkları maskelerin bu listede belirtilen hastane tipi maskeler olmadıkları nedeniyle SGK tarafından yine SUT dahilinde ödeme şekli olan piyasadan fiyat tespiti yönteminin uygulanması gereklidir. Hasta veya hasta yakınları bu konuda ısrar ederlerse SGK'nın daha uygun ödemeler yapacağına inanıyorum.
Bu konuda; eksikliği sadece SGK'da görmek onu suçlamak da çok doğru değil bence. Hastaların da haklarını, bireysel veya dernekler aracılığıyla aramadıklarını görüyorum. Çoğunlukla herşeyi devletten bekliyoruz, sürece katılma konusunda hiç bir şey yapmıyoruz. Sadece konuşuyor, eleştiriyoruz...

heveskar
02-27-2009, 17:13
bu durumda sanırım iki yılda bir rapor almamız dolayısıyla uyku kliniğine yatmamız lazım. tek seferde 10 yıllık vereceklerini sanmıyorum

heveskar
02-27-2009, 17:14
bi de eğer yarısını ben ödüyorsam neden mülkiyet devletin oluyor ki
aynı parayı ödemişiz sonuçta

UYKUCU ŞİRİN
02-27-2009, 17:29
merhaba heveskar,
Cihazlar için kullanım ömrünün 10 yıl olduğunu, maskeler için 1 yıl olduğunu belirtmiştim. Verdiğin cevaba göre, açmış olduğun 2 ayrı konudaki verdiğim cevapları karıştırdığı sanıyorum. Kurumdan aldığın bir CPAP veya BiPAP cihazı kullanıyorsan 10 yıl sonra, hastalığının devam ettiğini destekleyecek bir rapor çıkartarak cihazını da SGK'ya iade ederek yeni cihaz edinme hakkın var.

Maskeler içinde 1 yıl sonra cihazı kullanmaya devam ettiğin ve CPAP maskesi ihtiyacın olduğuna dair bir Sağlık Kurulu Raporu ile yeni maske alabiliyorsun. Bunu her yıl uygulayabilir, yılda bir maskeni yenileyebilirsin. Sorun kaç lira ödediklerinin tam belli olmaması. Peşine düşüp hakkını ararsan fiyat tespiti yöntemiyle SGK maske için ödediğin ücrete yakın bir değeri sana geri öder. kendi haline bırakırsan. 40-140 veya en iyi ihtimalle 187TL geri ödeme yaparlar.
Aslında reçetenin yeterli olması gereken bir durumda maske yenileme için de rapor istenmesi prosedürü ağırlaştıran bir uygulama.
Umarım açıklayıcı olmuştur.

Point_1977
03-03-2009, 12:16
Uykucu Şirin

Kasım ayının sonlarında cpap cihazı satın aldım. Her türlü resmi evrak fatura rapor vs cihazı satın aldıgım medical firma tarafından il müdürlüğüne teslim edildi. Medical firması sgk ödemesinin ziraat bankasına 2-2,5 ay içinde yapılacağı bildirdi. Mart ayı olmasına rağmen henüz paramı alamadım. Ankara'da geri ödemeler ne kadar sürede yapılıyor bir fikriniz var mı acaba?

Saygılarımla

heveskar
03-03-2009, 12:20
Uykucu Şirin

Kasım ayının sonlarında cpap cihazı satın aldım. Her türlü resmi evrak fatura rapor vs cihazı satın aldıgım medical firma tarafından il müdürlüğüne teslim edildi. Medical firması sgk ödemesinin ziraat bankasına 2-2,5 ay içinde yapılacağı bildirdi. Mart ayı olmasına rağmen henüz paramı alamadım. Ankara'da geri ödemeler ne kadar sürede yapılıyor bir fikriniz var mı acaba?

Saygılarımla

ne kadar ödeme yapacaklarını söylediler mi? bu rakam senin ödediğin rakamın ne kadarını karşılıyor? paylaşırsan sevinirim

Point_1977
03-03-2009, 12:28
Cihazın ederi sanırım o günkü dolar kuruyla bin küsür ytl idi. Medicalci ozaman 700ytlik kısmını devlet tarafından karsılanacagını soyledi. Ama henüz bir gelisme yok her gun bankayı arıyorum. ödeme yok diyorlar. İsin kötü kısmı zamanında sormazsan bankaya ödeme geri gonderiliyormus. Bu ödemelerin ne zaman yapılacaıglya konusacagımız kimse yok mu anlamıs degilim yada bir web sayfası...

UYKUCU ŞİRİN
03-03-2009, 12:44
SGK genellikle 3-6 ay içinde ödeme yapıyor. Size söylenen 2-2,5 ay çok iyimser bir tahmin(!). Bazen, özellikle evrakta bir sorun bulurlarsa, 1 yılı bile geçen ödemelere rastlıyoruz.
Takibinizi bankadan yapacağınıza, il müdürlüğüne giderek evraklarda bir sorun olup olmadığını sorarsanız, yaklaşık ne kadar sürede ödemenin yapılacağını da öğrenebilirsiniz.

UYKUCU ŞİRİN
03-03-2009, 12:56
Standart bir CPAP cihazı için; SGK tarafından 476usd + kdv ödeme yapılıyor. Bu fiyata, hiç bir fark ödemeden cihaz alabileceğiniz firmalar var. Bildiğim kadarıyla bazı firmalar evrak ve ödeme takibini kendileri yapıyor. Bazıları da cihazın satışını yapıyor, bu durumda ödeme takibini, cihazı satın hastalar yapıyor.

Eğer bir fark ödeniyorsa bunun sebebi bildiğim kadarıyla aşağıdakilerden biridir:
1) Isıtıcılı Nemlendirici için (Kullanımı zorunlu olmayan, ihtiyaç durumunda önerilmesi gereken bir aksesuardır),
2) Kuruma verilenden daha farklı bir maske temin edildiği durumda veya,
3) Raporda yazan cihazın daha üst modelini almak istemeniz durumunda, (örneğin raporunuzda CPAP yazıyor, siz daha konforlu kullanımı olduğundan C-Flex veya Otomatik CPAP almayı düşünüyorsanız)

heveskar
03-03-2009, 13:23
uyku kliniği başka şehirde olduğu için ben hastanede işim bittiğinde dönmek durumundayım. klinikte yattıktan hemen sonra sağlık raporu veiliyor mu yani heyete falan giriliyor mu yoksa girilmeden herhangi bir bölümden rapor alır gibi mi alınıyor bu rapor acaba

UYKUCU ŞİRİN
03-03-2009, 16:12
Merhaba Heveskar,
Cihaz veya aksesuarlarını alabilmen için gerekli olan rapor: Sağlık Kurulu Raporu. En az 3 uzman hekim(biri uyku ile ilgili branştan olmalı) kaşe ve imzalı, fotograflı, başhekimlik mührü ve imzası olan bir rapor. Bazı hastanelerde 1 günde, bazılarında 2-3 günde çıkartabiliyorlar. İlişkili olduğun hastanenin danışmasına veya uyku laboratuvar sorumlusuna telefon edip öğrenebilirsin.
Cihaz temini için; 1. gece ve 2. CPAP'lı gece ayrıntılı PSG raporları da Sağlık Kurulu Raporunun ekinde olması lazım. Bazen, bu raporların hazırlanması da birkaç gün(hafta) sürebilir. Bu süreler, Laboratuvarın yoğunluğuna ve organizasyonun yeterliliğine bağlıdır. Bu bilgileri ,başvuru yaptığın laboratuvardan alabilirsin.

Point_1977
03-03-2009, 16:40
Dediğim gibi ben bir küsür ödedim.
Devlet 476USD+KDV ödüyormuş. Benim raporumda ısıtıcı nemlendirici + ömür boyu yazıyor. Kafama göre almadım yani. Zira doktor biri alman diğeri fransız iki marka söyledi. Ben alman markasına daha fazla guvendigim icin biraz daha fazla ödeyerek suan kullandıgım cihazı sectim. Son derece memunum hic bir sikayetim yok. İlk aldıgımda auto-cpap mı alsam diye dusundum ancak auto-cpaplar apneye girildikten sonra basıncı artırdıgından benim icin cok faylalı olmayacagını dusunuyorum. Zannedersem daha hafif hastalarda daha basarılı. Suan icin memnunum. MAskeye gelince; kurumun odedıgı maskeyi almak respironics comfort fusion diye bir maske aldım. Kesinlikle daha rahat oldugu soylendi. Gundelik sikayetlerin dısında bir sorun cıkarmadı(arada sırada hava kacırması ve yuzde sabah uyandıgınızda iz bırakması gibi). Daha iyi bir maske almak istiyorum ancak fiyatlar gercekten ucuk yurt dısıyla kıyaslandıgında. Gumruge takılır korkusuyla da siparis vermeye cekiniyorum.

erbozkurt52
03-11-2009, 11:00
Şirin Hanım,
Ben yeri forum üyesiyim, 8 yıldır CPAP kullanıyorum.Şimdiye kadar burun maskesi kullandım. Hava kaçağı ve ağız kuruluğu gibi sorunları çözümlemek için tam yüz maskesi kullanabilir miyim? Birde yeni çıkan Hybrid Nasal Oral maske var. İnceleyip fikrinizi bildirirseniz, sevinirim. Aşağıdaki adreste satılıyor.Saygılarımla
http://www.karestore.com
Cevabınızı bekliyorum.
Erdoğan Bozkurt erbozkurt52@gmail.com

UYKUCU ŞİRİN
03-11-2009, 17:09
Tekrar merhaba Erdoğan Bey,
Hava kaçağı ile ilgili ve maske seçiminizle ilgili yorumumu özel e-postanıza göndermiştim. Havayolunda kuruma olmasının bir çok nedeni olabilir. En sık nedenlerden biri kış aylarında evlerimizde kullanılan ısıtıcıların oda havasındaki nemi kurutmasıdır. Bunun çözümü kolaydır. Yaklaşık 40-80TL arasında fiyatlarla satılan oda havasını nemlendiren cihazlardan temin ederek sorun hafifletilir. Alternatif bir yöntem: cihaza ısıtıcılı nemlendirici eklenmesi 200-400TL arası maliyeti vardır. Eğer maskeden hava kaçağı nedeniyle ağız kuruması oluyorsa, maske modelinin değiştirilmesi ile sorun çözülebilir. Eğer uyku sırasında ağzın sürekli açık kalması nedeniyle kuruma olduğu düşünülüyorsa, diğer yöntemlere alternatif olarak oranasal maske kullanımına geçilmesi bir seçenektir. 8 yıldır burun(nazal) maskesi kullandığınız için ağızburun(tümyüz-oranazal) maskeye geçmeniz bence konforunuzu azaltacaktır. E-postamda belirttiğim uygun bir burun maskesi ve oda nemlendiricisi ile rahat edeceğinize inanıyorum. Sağlıklı günler dilerim.

yakamoz32
05-26-2009, 18:34
uyku kliniği başka şehirde olduğu için ben hastanede işim bittiğinde dönmek durumundayım. klinikte yattıktan hemen sonra sağlık raporu veiliyor mu yani heyete falan giriliyor mu yoksa girilmeden herhangi bir bölümden rapor alır gibi mi alınıyor bu rapor acaba

uyku için 2 gece uyumanız gerekiyor klinikte yattıktan hemen sonra sağlık raporu verilmiyor yani heyete çıkıyorsunuz kuruldan alıyorsunuz raporu

yakamoz32
05-26-2009, 18:41
Merhaba Heveskar,
Cihaz veya aksesuarlarını alabilmen için gerekli olan rapor: Sağlık Kurulu Raporu. En az 3 uzman hekim(biri uyku ile ilgili branştan olmalı) kaşe ve imzalı, fotograflı, başhekimlik mührü ve imzası olan bir rapor. Bazı hastanelerde 1 günde, bazılarında 2-3 günde çıkartabiliyorlar. İlişkili olduğun hastanenin danışmasına veya uyku laboratuvar sorumlusuna telefon edip öğrenebilirsin.
Cihaz temini için; 1. gece ve 2. CPAP'lı gece ayrıntılı PSG raporları da Sağlık Kurulu Raporunun ekinde olması lazım. Bazen, bu raporların hazırlanması da birkaç gün(hafta) sürebilir. Bu süreler, Laboratuvarın yoğunluğuna ve organizasyonun yeterliliğine bağlıdır. Bu bilgileri ,başvuru yaptığın laboratuvardan alabilirsin.

uykucu şirin
siz bu konularda çok bilgilisiniz teşekkur etmek istiyorum.
Ben yeni üyeyim GATA da 2 gece uyudum Raporlarımı henüz almadım raporlarımı aldıktan sonra hangi işlemleri takip etmem gerekir bu konuda benide bilgilendirseniz size çok teşekkür ederim.
1. TSK mensubu olarak nereye müracat etmem gerekir
2. Isıtıcılı nemlendiricili cpap cihazı tavsiye edildi hangi marka en kullanışlıdır.
3. Kurumunun katkısı ne kadar olacaktır.Resmed markası hakkında yorumlarınız.

UYKUCU ŞİRİN
05-27-2009, 20:02
merhaba yakamoz,

sanırım Ankara'da ikamet ediyorsun. Raporunuzu aldıktan sonra Ankara'daki arkadaşım Murat Bey'i(0533 597 98 77) ararsanız, takip etmeniz gereken prosedür konusunda size yardımcı olur.
Isıtıcılı nemlendirici CPAP konusunda, eğer otomatik CPAP almayı düşünüyorsanız PHILIPS Respironics marka M Serisi A-Flex özellikli cihazı veya Resmed S8 modeli öncelikle tavsiye ederim. Bu firmalarda bulunan maske çeşitliliği de çok fazla. Size en uygun ve en konforlu maskeyi daha kolay bulursunuz. Fiyat farkı konusunda Murat Bey'den veya diğer firmalardan öğrenebilirsiniz.
Eğer Basit CPAP alacaksanız sanırım sadece Nemlendirici farkı var. Bir de standart maskeyi başka bir maske ile değiştirmek isterseniz 100-200usd arasında fark çıkabilir.

MehmetTR
12-09-2009, 12:24
Ben cihazımı 2007 senesinde almıştım. Cihaz için ekstra bir kuruş ödemedim.
SGK ve Emekli Sandığı mensupları tüm evraklarını hazırladıklarında SGK cihaz bedelinin ve 1 adet standart maskenin bedelini tamamını ödüyor... Ben 2007 senesinde cihaz aldım. Herhalde sistem değişmemiştir. Ancak siz standart maske haricinde daha kaliteli bir maske isterseniz farkını cebinizden karşılamanız gerekmekte. Ayrıca cihaz için alacağınız aksesuarlarıda (Nemlendirici + filtre vs.) cebinizden karşılamanız gerekmekte. Kaloriferli evlerde nemlendirici şart.
Bunun haricinde her yıl maske değiştirme hakkınız var. Standart maske bedelini SGK ödüyor. Ancak siz medikal firmalarına ciddi farklar vererek daha kaliteli bir maske alabiliyorsunuz. Ben bu prosedürle uğraşmak yerine medikal firmasına ödeyeceğim farkın daha azına direk yurtdışından kaliteli maske getirtiyorum...

Cihaz alacak arkadaşların bilgilerine...

Hayrettin
01-04-2010, 01:03
Ben cihazımı 2007 senesinde almıştım. Cihaz için ekstra bir kuruş ödemedim.
SGK ve Emekli Sandığı mensupları tüm evraklarını hazırladıklarında SGK cihaz bedelinin ve 1 adet standart maskenin bedelini tamamını ödüyor... Ben 2007 senesinde cihaz aldım. Herhalde sistem değişmemiştir. Ancak siz standart maske haricinde daha kaliteli bir maske isterseniz farkını cebinizden karşılamanız gerekmekte. Ayrıca cihaz için alacağınız aksesuarlarıda (Nemlendirici + filtre vs.) cebinizden karşılamanız gerekmekte. Kaloriferli evlerde nemlendirici şart.
Bunun haricinde her yıl maske değiştirme hakkınız var. Standart maske bedelini SGK ödüyor. Ancak siz medikal firmalarına ciddi farklar vererek daha kaliteli bir maske alabiliyorsunuz. Ben bu prosedürle uğraşmak yerine medikal firmasına ödeyeceğim farkın daha azına direk yurtdışından kaliteli maske getirtiyorum...

Cihaz alacak arkadaşların bilgilerine...

Ben cihazı alalı 2 hafta oluyor. SGK kurum ödemesi 476USD+Kdv. Fatura tarihindeki kur üzerinden ödeniyor. Bana 770TL ödendi. Normal nemlendiricisiz cihaz için yeterli bir ödeme. Ama bütün doktorlar nemlendiricili cihaz tavsiye ediyor. o yüzden 230 lira fark ödeyip F&P HC234 CPAP cihaz aldım. Yurtdışından alışveriş yaptığınız firma ile de görüştüm. Sadece resmed cihazlarda gümrük sorunu olabiliyormuş. Ben de kısa zamanda Yastık getirtmeyi düşünüyorum.