PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sabah yorgun uyanmak...

Kafka
04-27-2005, 12:41
Gece iyi uyuyorum ama yine de yorgun kalkıyorum' diyenlerin sorunu, 'uyku algılama bozukluğu'... Bu durumda beyin uykuyu algılayamaz

Uyku bozukluğunun bir başka türü, 'uykuyu algılayamama'. Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Arif Verimli, genellikle depresyonla birlikte seyreden bu bozukluğu anlattı:

"Tıptaki insomnia, endişeli, kaygılı, depresif bir kişinin yatağa girip de dönüp durması değildir. Bir de kişi elektrofizyolojik olarak uyur. Yeterli ve doyurucu uyku elde etmiştir. Sabah kalkınca "Ben uyumadım, gözümü kırpmadım" der. Bu "Uykumu alamadım" tanımlamasından farklıdır. Biz buna uyku algılama bozukluğu diyoruz. Nasıl beynimiz kolumuzu bacağımızı algılıyor, bir kokuyu algılıyor uykuyu da öyle algılar. Ancak bazı durumlarda uykuyu algılayamadığında bu sorun ortaya çıkar. Bir de "Ben uyuyorum ama uykuya doyamıyorum" diyenler var. Bunun birinci nedeni kaliteli uykunun uyunmaması yüzünden kişinin kendini dinlenmiş olarak hissetmemesidir. Uyku, parasomnialar dediğimiz, yani yeterli kalitede uyunamaması yüzünden yeterince dinlendirici değildir.

İkinci neden ise kişinin depresyonda olmasıdır. Depresyondaki kişi uykuyu ters olarak algılar. Yedi-sekiz saat uyuduğu, uyku evrelerinden geçtiği halde sabah kalkınca kendini dinlenmemiş hisseder. Bu, büyük ölçüde depresyonun belirtisidir. Aşırı endişeli, aşırı gergin kişilerde de sabah yorgun kalkma görülür. Bir de beyinsel anlamda el kol hareketlerinin eşlik ettiği bir uyku biçimi vardır. Biz buna huzursuz uyumak diyoruz. Bu gibi kişilerde uykuda kasılmalar olur. Sonuçta uykunun kalitesi de bozulduğu için kişi sabah adale ağrısıyla uyanır."

salome
05-01-2005, 03:38
Bir de "Ben uyuyorum ama uykuya doyamıyorum" diyenler var. Bunun birinci nedeni kaliteli uykunun uyunmaması yüzünden kişinin kendini dinlenmiş olarak hissetmemesidir. Uyku, parasomnialar dediğimiz, yani yeterli kalitede uyunamaması yüzünden yeterince dinlendirici değildir.
Eğer her gece 1,30-2 saatte bir uyanıyorsanız zaten sabah yorgun uyanmamak mümkün değil ki... Aslında kızıma hiç çamur atmamam lazım, ondan önce de ben geceleri çok sık uyanıyordum. Ama şu andaki problem onun uyanma zamanlarıyla benimkilerin çakışmaması; muhakkak ben en derin uykumdayken çığlık atmaya başlıyor küçük cadı.

insomnia
05-09-2005, 00:33
Salome, senin ve bütün anne-babaların işi çok zor. Çocukları çok sevmeme rağmen yazılarını okudukça, her işte bir hayır varmış, ben herhalde dayanamazmışım gibi geliyor. Ama insan bir varlığın sorumluluğunu aldığında maddi-manevi daha güçlü oluyor herhalde..

kaktüs
05-10-2005, 23:57
Ama insan bir varlığın sorumluluğunu aldığında maddi-manevi daha güçlü oluyor herhalde..
Umarım öyledir ....

salome
05-11-2005, 02:21
Haklısınız, Allah bir güç veriyor herhalde. Baksanıza bu saat oldu hala ayaktayım, sabah uyuyabilecek miyim, hayır. Ama yine de dünyanın en güzel şeyi işte. Herhalde zorluklar daha da kıymetli yapıyor.

restless
08-25-2005, 02:29
ne uyumak kolay ne de iyi uyanmak

kaktüs
10-16-2005, 15:42
ne uyumak kolay ne de iyi uyanmak
Çok doğru. Hele şimdi bu mevsimde insan kendisini daha bir yorgun daha bir uykulu hissediyor.
Uykusunu açamayanlar için aşağıdaki yazıyı ekliyorum, e-kolay'ın sağlık bölümünden:

"Özellikle Sonbahar'ın bulutlu, kasvetli günlerinde canınız hep uyumak ister.
Gün boyunca, uykulu uykulu iş yapmaya çalışmak gerçekten çok zordur. Hele havanın basıncının arttığı günlerde, ayakta dururken bile gözkapaklarınız ağırlaşır. Uykulu halinizden kurtulmak için kafeinli içeceklerden yardım umarsınız. Ama hemen belirtelim bu hiç de sağlıklı bir önlem değildir.

Kafeinli içeceklerin sağlığınıza zarar verebileceğini aklınızdan çıkarmayın. Size daha basit birkaç önerimiz olacak. Oturduğunuz yerde uyukluyorsanız, hemen ağzınıza şekersiz bir sakız atın. Sakızı çiğnerken uykunuzun açıldığını fark edeceksiniz.

Ayakta durumayacak derecede uykunuz gelmişse, sakin bir köşede 10 dakikacık uyuklayın. Ayağa kalktığınız zaman dinçleşmiş olacaksınız. Ayrıca uykulu uykulu kapalı bir alanda günü tamamlamaya çalışmak yerine, birkaç dakika için de olsa açık havaya çıkın. 10 dakika açık havada yürümek uykunuzu açar."

Ben kahvesiz bir hayat düşünemiyorum ya siz?

restless
10-18-2005, 01:26
ben de maalesef kahvesiz bir hayat dusunemiyorum ve kolasız.doktor kafeinman teshisi koydu zaten ve azaltmamı soyledi,ama olmuyor,kola icmemeyi deneyeyim dedim bi ara,ama yapamadım,kahveyi bırakmayayı ise hic denemedim.ne olacak benim bu bagımlılıgım bilmiyorum ve huzursuz bacak sendromumu tetikleyen artıran iki sey kafein ve nikotinmiş,almayınca gececek diye bişey yok elbette ama hafiflermiş,bunca sıkıntı cektiriyo bu hastalık ve ben tetikleyicileri ortadan kaldiramiyorum.cok kotu bisey bagimlilk,aliskanlik.bu askta da boyle,herseyde.herseyin fazlası zarar,hem bedene hem kalbe,duygulara.alıskanlıktan kurtulmak kadar huzur verici bisey yoktur herhalde,biseye ihtiyac duymamak guzel bisey olsa gerek.ama kolayı acarkenki tıs sesiynin verdigi mutlulugu bana kimse veremedi simdiye dek.hadi bi kola iceyim diyorum kendime ve birden yuzum guluyo,yıllardır boyle,hayatımda en cok yeri olan seyler,muzik sigara ve kafein,hadi ilki guzel de,digerleri nooluyo ya....sinir oldum kendime yine dusununce simdi.

kaktüs
10-20-2005, 19:39
Şehrazad bir ara sigarayı bırakmakla ilgili en sık sorulan soruları ve cevapları yazıp sigara bırakıldığında ilk 2-3 hafta uykusuzluğa sebep olduğu için aman sigarayı bırakmayın diye bizimle dalga geçmişti. Biz de onun sözünü dinleyip bırakmıyoruz. Kulübe hoşgeldin restless :thumbsup:

Kolasız yaşarım belki sigarasız da yaşarım (hatta daha uzun yaşarım herhalde) ama kahveyi bırak demeyin, sinirlerimi iyice tel tel etmeyin :yikes:
(Lafım sayın uzmanlara onlar da konumuz gereği doktorlar oluyor herhalde:

sürgün
10-26-2005, 21:19
uykusuzluk en büyük problem peki neden uyuyamaz insan??? onu açıklayacak biri var mı???

restless
10-26-2005, 21:57
uykusuzluk en büyük problem peki neden uyuyamaz insan??? onu açıklayacak biri var mı???
alıskanlık olabilir,kronik agrı olabilir,kafein olabilir,beynin durmadan dusunmesi olabilir,heyecan olabilir,endişe olabilir.ama benim nedenim huzursuz bacaklarım,kesicem onları ama bu kez kökleri huzursuz olacak,bundan kurtulus yok.

Kafka
11-13-2005, 17:33
alıskanlık olabilir,kronik agrı olabilir,kafein olabilir,beynin durmadan dusunmesi olabilir,heyecan olabilir,endişe olabilir.ama benim nedenim huzursuz bacaklarım,kesicem onları ama bu kez kökleri huzursuz olacak,bundan kurtulus yok.
Bu nedenlerin haricinde bazı hastalıklarda, uykusuzluk belirti olabilir. Örneğin diyabet, astım, kalp hastalıkları veya kan hastalıklarında uykusuzluk bir hastalık semptomu olarak karşınıza çıkabilir. Bu durumda hastalığın tedavisi gerekiyor. Uykusuzluk da kendiliğinden iyileşecektir.

Ailenizde uykusuzluk olup, olmadığını araştırın. Doktora gitmeniz gerektiğinde, ailenizdeki öyküler tedaviyi kolaylaştıracaktır.

Uyku sorununuz olduğuna karar verebilmeniz için en az 1-2 hafta devamlı, uykusuz kalmanız gerekiyor.
Kendinizi test etmeniz ve hangi alışkanlıklarınızın sizi uykusuz bıraktığını düşünüyorsanız, not etmeniz tavsiye ediliyor.

Uyku problemleri genellikle stresten ve düzensiz bir yaşam tarzından kaynaklanır. Ayrıca çevre faktörleri de problem yaratır. Şişmanlık ve kişinin gün içinde bedensel olarak çok az hareket etmesi de başlıca uyku problemini ortaya çıkartan nedenlerdendir. Tabi bir de akşamları çok yemek yememek gerekir.

özlem
05-10-2006, 10:44
Ben de Kafka'nın alıntıladığı yazıda Pof. Arif Verimli'nin dediği gibi "uyuyorum uyuyorum, uykuya doyamıyorum." Sabah yorgunluğu mu, bahar yorgunluğu mu bilemedim.
Şimdispora başladım, haftada 3-4 gün gideceğim. Bakalım faydası olacak mı?

salome
01-08-2008, 12:08
Bugün bizler gibi sabah yorgunluğundan şikayetçi bir bey sabah.com.tr'nin sağlık sayfasına danışmış:

Sabahları uyandığımda kendimi çok yorgun ve bitkin hissediyorum. Gün içinde de yorgunluğum devam ediyor. Sizce ne yapmam gerekli, vitamin desteği almalı mıyım? Tekrar eski enerjimi kazanmamı sağlayacak önerileriniz olabilir mi? Serkan E./ İzmir

Yorgunluk gelip geçici bir durum olabileceği gibi altta yatan pek çok hastalığın habercisi de olabiliyor. Vitamin ve mineral eksiklikleri, hipoglisemi gibi metabolik sorunlar, tiroit ve böbrek üstü yetmezliği gibi hormonal problemler, karaciğer, kalp ve böbrek sorunları, kansızlık hatta enfeksiyonlar yorgunluğa neden olabiliyor. Yorgunluğun nedenleri bunlarla da sınırlı değil. Stres yönetimindeki eksiklikler, uyku problemleri, depresyon ve motivasyon düşüklüğü de sizi yorgun düşürebiliyor. Ayrıca beslenme planındaki eksiklikler, aşırı alkol ve sigara tüketimi, aktivitesi az bir hayat sürmek yorgunluğa adeta davetiye çıkarıyor. Kış aylarında ise soğuk algınlığı ve grip sizi yorgun düşürebiliyor. Kısacası yorgunluk; fiziksel, psikolojik veya motivasyonel kaynaklı oluşabiliyor. Bu nedenle önce yorgunluğunuzun nedenini araştırmanız sonra da uygun çözümler bulmanız gerekiyor.

DESTEKLER FAYDALI MI?
Günümüzde yorgunluk için faydalı olduğu düşünülen pek çok destek var. Bunların başında Multivitamin tabletleri geliyor. Ayrıca folik asit veya B vitamini kompleksi, C vitamini, karnitin, balık yağı, koenzim Q10, Ginseng, Kromium Picolinat ve Magnezyum'un da yararlı olduğu belirtiliyor. Bu destekleri sabah saatlerinde kahvaltı ile birlikte almanızın size gün boyu süren bir enerji sağlayacağını hatırlatalım. Besin desteklerinin etkisini birkaç gün ile birkaç hafta arasında gösterdiğini, bu nedenle sonuçlar için biraz sabırlı olmanız gerektiğini de belirtelim. Burada önemli olan nokta bu desteklerin mutlaka uzman bir hekimin kontrolünde ve altta yatan herhangi bir sağlık sorununun mevcut olup olmadığı anlaşıldıktan sonra kullanılması gerektiğidir. Eş-dost-komşu tavsiyesi ile başlayacağınız desteklerin size faydadan çok zarar getirebileceğini unutmamanız gerekiyor.

HAYAT TARZI ÖNEMLİ Bence yorgunlukla mücadele etmek istiyorsanız işe önce hayat tarzınızı gözden geçirerek başlamalısınız. Beslenme tarzınız enerji düzeylerinizi zannettiğinizden çok daha fazla etkiler. Dengeli bir beslenme planı oluşturmanız, kahvaltıyı atlamamanız, büyük porsiyonlar yerine az az ve sık beslenmeniz, aşırı yağlı ve şekerli yiyeceklerden kaçınmanız, sağlıklı bir kilo aralığında kalmanız çok önemlidir. Cips, gofret, bisküvi gibi paketlenmiş yiyecekler, fast food gıdalar, pastanelik ürünler yorucu yiyeceklerdir. Glisemik yükü yüksek yiyeceklerden kaçınmanız, tam tahıllara yönelmeniz enerji seviyelerini koruyacaktır. Alkol, sigara, kafein tüketiminizi de gözden geçirmelisiniz. Ayrıca düzenli egzersiz alışkanlığı edinmeniz, günde yarım saatlik yürüyüşler yapmanız faydalıdır. Bu yürüyüşleri gün içine 10 dakikalık süreler halinde yayabilir ve yoğun iş temponuza bile kolayca adapte edebilirsiniz. Yorgunluğu yenmek istiyorsanız güne sizi mutlu ve motive eden şeyleri düşünerek başlayın. Çalışma düzeninizi ve sizi üzen, sinirlendiren, endişelendiren durumları gözden geçirin. Depresyon, anksiyete, stres gibi sorunlarınız için mutlaka yardım alın. Gevşeme ve nefes egzersizleri, masaj ve stres yönetimi tekniklerinden yararlanın. Yorgunluğun bir sağlık sorununun habercisi olabileceğini, iki haftadan uzun süren yorgunluklarda mutlaka bir doktora başvurmanız gerektiğini de unutmayın.

Yayın tarihi: 8 Ocak 2008, Salı
Web adresi: http://www.sabah.com.tr/gny/haber,58974EF31E7748819A82E93F5A301DF3.html

insomnia
01-16-2008, 13:13
İşte insanı yorgun düşüren ve enerjisini bitiren en büyük 11 düşman.
Bilim adamları, kronik yorgunluk ile tüm bu etkenler arasında şaşılacak bağlantılar olduğunu tespit ettiler.

1- Derin uykuda bizi rahatsız edenler:Gürültü stres yaratır ve stres tansiyonu yükseltir. Sonuçta sürekli halsiz ve uykulu oluruz. Bunun için size önerimiz, yatak odanızdan saat gibi ses çıkarabilecek tüm eşyaları kaldırmanız olacaktır.

2- Kahve ve çay: 6 fincandan sonrası zarar:Kafein uyarıcı etki yapar, yani beyne daha fazla enerji emri verir. Günde 3 fincan kadar çay veya kahve içersek, bu canlandırıcı özellikten iyi şekilde faydalanırız. Fakat miktar ikiye katlanırsa, kafein ve tein, vücudumuzdaki demiri emer. Bu durumda beyin ve kalbe yeterli oranda oksijen gitmez. Sonuçta kendimizi çok yorgun hissederiz.

3- Karbonhidrat uyku hapı etkisi yapar:
Tüm karbonhidratlar, aç karnına yenildiği zaman ağırlık yapar. Siz siz olun, aç karnına bu besinleri tüketmemeye özen gösterin.

4- Su eksilirse dikkatiniz de dağılır:Her gün yaklaşık 8 bardak su içmemiz gerekiyor, yoksa hissedilir bir biçimde enerji boşluğuna düşeriz. En iyisi, her saat başı içine biraz limon suyu sıkılmış bir bardak su içmektir.

5- Cep telefonu hipnozdan beter:20 dakikadan uzun telefon görüşmelerinin uyku hipnozu gibi bir etki yaptığı ortaya çıktı. Dolayısıyla, uzun süreli ve sık olarak telefonla konuşmak bizi yorar.

6- Duş alacağımıza yatağa geri dönelim daha iyi:Suyun sıcaklığı vücut sıcaklığının çok üzerindeyse bünyemiz uyku getiren hormonları fazlasıyla salgılamaya başlar. Akşamları iyi uyumak için sıcakla, sabahları enerji depolamak için ılık suyla yıkanın!

7- Bazı besinlere karşı dayanıksız olabilirsiniz:
Her şeyi doğru yaptığınız halde zinde değilseniz, "çölyak" hastası olabilirsiniz. Bu bünyenizin tahıl nişastalarını işleyememesi anlamına gelir. Baş ağrısı ve yorgunluktan şikayet eden bu kişilerin buğday, arpa gibi tahıllardan uzak durması gerrekir.

8- Kola bünyeyi aside boğar:Az harekete bir de aşırı kola, çay ve et tüketimi eklenirse, bünyede aşırı asit meydana gelir. Sonuçta da dolaşım bozuklukları, migren, bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi rahatsızlıklar yaşanır.

9- Gürültü de yorar:Uzun süreli gürültüye maruz kalan insanların enerjisi tükeniyor. Bağıra çağıra konuşan insanların arasında olmak bile insanı yormaya yetiyor.

10- Floresan ışığı kronik esnemeye neden olur:Floresan ışık, öğrenme ve konsantrasyon yetimizi yüzde 60 oranında düşürür. Gün içinde saatlerce bu ışığa maruz kalan birinin bağışıklık sisteminin zayıfladığı ispatlandı. Bu da kronik yorgunluğa neden olabilir.

11- Küften uzak durmalı:Bulunduğunuz ortam yeterince havalanmıyorsa küf oluşabilir. Bünye, küfe tıpkı mikroplarda olduğu gibi karşılık verir, bununla mücadele eder. Bu da açıklanamayan sürekli yorgunluğa neden olabilir.

Artık sabahları yorgun uyanmak ve gün içinde yorgun düşmek yok, önce sagliktabugun.com'a sonra bana teşekkür edin :Jumpy:

16.01.2008 / İnternethaber
www.sagliktabugun.com

poky
01-17-2008, 18:40
Bunlar çok önemli gerçekten...
Teşekkürler.

ZeUgMa
09-19-2008, 01:12
Hmmm güzel bir paylaşım olmuş. Beynin algılayamaması gibi bir durumu daha önce düşünememiştim. Bir de bence uyku duzensizliği, gördüğümüz bir rüya veyahut beyin yorgunlugu da yani takıntılarımızda uyusak bile yorgun uyanmayı tetikleyebilir..

yeliz
09-19-2008, 10:16
1)aşırı alkol,sigara,stres,üzüntü,hazır yiyecekler,kilo ve bir sorun üzerine kilitlenme ve çözüm yolu bulmaya çalışmaktan dolayı insanlar uyuyamaz.
2)uyku sorunu çekilen hastalıklar var: Bunlar
*gece saat 3 te bütün insanların daldıgı derin uykuya dalamazlar,
*gündüz asabi olurlar,
* toplum içinde uyuya kalırlar
*toplum içinde aktivitilerini tam olarak yerine getiremezler,
*eşleri ile sorun yaşarlar
bu tür hastaların mutlaka doktora başvurmaları gerekir.Çünkü uykuda normal insanların aldıkları havayı alamadıkları için uyuyamazlar.

manolya
12-02-2008, 18:28
Bende çogunlukla yorgun uyanıyorum.yada şöyle diyelim uyuyorsam yorgun uyanıyorum.Çünkü sabah kalktıgımda dayak yemiş gibi oluyorum.başım gözlerim çatlayacak gibi agrıyor.Ama uyku esnasında rüyalar görüyorum sürekli.daha çok kabuslar.kendi kendime acaba ben uyuyormuyum yoksa sabah dayak yemiş gibi kalkmam yorgun uyanmaktanmı kaynaklanıyor diyorum.daha dogrusu ben uyuyup uyumadıgımı bilmiyorum.amanne bilim karışık bişeyler işte...

yeliz
12-05-2008, 21:13
manolya neden doktora gitmiyorsun
eğer doktora gidersen sana yardımcı olur
belki bir cihaz kullanmanı sağlar
sen gece her insanın daldığı derin uykuya dalamadığın için sabah yorgun kalkıyon ve hatta bir iki saniye uykuda hava solayamadın için sabah kalktığında günün stresle dolu geçiyor :en kısa sürede doktora gitmenizi temenni ederim :unutmayın dünyada en değerli şey sağlıklı nefes alıp vermek .

manolya
12-06-2008, 11:12
yorucu bir gecenin sonunda gene yorucu bir güne uyandım.ne olcak böyle bilmiyorum.şu cpap cihazı bana iyi gelirmi acaba.şimdide kafayı ona taktım.nasıl bir şey bu.uykusuzluga iyi gelirmi.:banghead3

manolya
12-07-2008, 21:26
benim uykusuzluguma bu cihaz iyi gelirmi.asıl sorunum yorgun uyanmak ama çogunlukla uyuyamıyorumda.bu cihaz hakkında kim bilgi verebilir bana.eski yazılanları okudum.biraz daha bilgilenmek istiyorum.yalnız solunum problemim yok.sadece bu rahatsızlık içinmi bu cihaz.lütfen cevap bekliyorum arkadaşlar.herkese iyi bayramlar saglıklı günler diliyorum....