PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : huzursuz bacak sendromu

Pages : [1] 2

restless
09-26-2005, 00:54
uyumak mumkun degil,cunku dolasmak zorundayım.gozum kapanıyor neredeyse ama bacaklar uytmuyor.yataktan kalkmak sart oluyor,cunku yatakta sallamak kesmiyor.belki hafif olanları keser ama benimki cok siddetli.bunun kesin cozumunu bulamıyolar ve ben umutlu degilim.bazen cok sinirleniyorum bu duruma,dun olmek istedim.bununla yasamaya alısmak lazım diyo doktorlar,bilmiyolarki zorlugunu,cunku yasamayan bilemez.asla bilemezler.biliyorumki bu gece de her gece gibi zor olacak ve ertesi gun yıne mutsuzluk.antidepresan alıyorum cunku bu iki hastalık(fibromiyalji ve huzursuz)depresyon yapan sendromlar.ama antidepresan huzursuza kotu geliyo,alma diyor norolog,psikiyatr da almak zorundasın diyor.ben bu seytan ücgeninden kurtulamayacagım biliyorum.iki hastalık ve depresyon 3 işte.

xanax
09-26-2005, 01:43
tanı için uyku lab.ında yattınızmı daha önce

restless
09-29-2005, 01:37
tanı için labaratuvara yatmadım cunku zaten kesinse buna gerek olmuyor.yıllardır cekiyorum.bir suru ilac ama faydasız.

şehrazad
11-20-2005, 12:27
tanı için labaratuvara yatmadım cunku zaten kesinse buna gerek olmuyor.yıllardır cekiyorum.bir suru ilac ama faydasız.
Bu çok zor restless. Üstelik nadir rastlanan bir hastalık öyle değil mi? Yıllardır çekiyorum demişsin, artık doktora gitmakten de bıkmışsındır. Ama son zamanlarda tıp çok hızlı gelişiyor. Belki daha iyi tesir eden ilaçlar çıkmıştır ne dersin?

salome
12-07-2005, 12:23
Huzursuz bacak sendromu benim hamileliğimde başıma geldi. İnanılmaz bir bacak ağrım vardı ve gece uyumamı iyice zorlaştırıyordu. Magnezyum hapı, demir ilacı verdiler, bacaklarımın arasına kalın bir yastık koymamı tavsiye ettiler vs. Ama tabii ki işe yaramadı.
Sonra bir makale okudum. Huzursuz bacak sendromunun sebeplerinden biri demir eksikliğiymiş. Bu hastaların beyni demiri normal oranlarda absorbe edemiyormuş. Tabii ki bu her hasta için geçerli değil ama anladığım kadarıyla demir eksikliği bu hastalığın önemli sebeplerinden.
Anemi hastalarının %40, hamilelerin de %20-%40 arası bir oranda HBS hastası olması bu tezi doğruluğunu ispatlıyor gibi.

Restless, senin kanında demire bakıldı mı? Bir şurup var ama doktora danışmadan alınmasın diyorlar, çünkü demir fazlası da çok zararlı.

psikolog60
02-14-2006, 02:09
sevgili şehrazat kardeşim bu hastalık öyle nadir görülen bir hastalık değil.toplumda görülme oranı %5.ve bu hastalığın yanısıra depresyonunda olması hastalar için dayanılması zor durumlar yaratıyor.umarım tedavisi bulunur ama şu şartlarda zor gözüküyor.

psikolog60
02-14-2006, 02:11
bu arada sevgili xanax kardeşim bu uyku labaratuarları hakkında tam olarak bir bilgin varmı???eger tedavide etkili olan bir yöntemse bu konu hakkında banada bilgi verirmisin???

şehrazad
02-15-2006, 11:21
sevgili şehrazat kardeşim bu hastalık öyle nadir görülen bir hastalık değil.toplumda görülme oranı %5.ve bu hastalığın yanısıra depresyonunda olması hastalar için dayanılması zor durumlar yaratıyor.umarım tedavisi bulunur ama şu şartlarda zor gözüküyor.
%5 gerçekten küçük bir oran değil. Ama toplumda derken Türkiye'yi kasdettiniz herhalde öyle değil mi? Amerika'da, Avrupa'da vs de oran daha mı farklı acaba?
Tedavisinin bulunması hangi şartlarda zor gözüküyor? Birçok hastalığın çaresini buldular bu konuda neden bu kadar ümitsizsiniz?

psikolog60
02-15-2006, 15:15
%5 derken Türkiye'yi kasdettim.ayrıca yapılan araştırmaları takip ettiğim doğrultuda tedavisinin bulunmasının zor gözüktüğünü söyledim.araştırma çerçevesinde HBS rahatsızlığı olan bireylerin %95'inde HBSnin altında yatan fiziki nedenler bulunamamış.ve bu hastalığın yanısıra depresyon,kaygı bozuklukları gibi diğer psikolojik rahatsızlıklarında görülmesi işin içinden çıkılmaz bir yapı ortaya çıkarıyor.bu yüzden şuan bu hastalığın tedavisinin zor olduğunu düşünüyorum.

gogo
02-20-2006, 17:25
* Bu ayki sayısinda HBS ile ilgili 2 sayfalık bir yazı ve önemli sayılabilecek referans adresleri var. 34 yaşındayım ve Lise döneminden beri muzdarip olduğum sıkıntıma nihayet bir isim buldum.

* Vitamin almaya başladım. Sıkıntılarımın azaldığını hissediyorum.
Ama tamamen kesilmedi daha.
Belki biraz egzersiz, daha az stres ve cafein, düzenli beslenme ile düzeleceğine inanıyorum.

uyku_lab._teknisyeni
02-21-2006, 21:09
arkadaşlar HBS rahatsızlığının küçümsenemeyecek bir bölümünün ANEMİ kaynaklı olduğunu bende biliyorum.restless kardes sana tavsiyem uyku ile ilgili psikiyatristlere başvurman.Ankara Gata'da uyku bozuklukları merkezi psikiyatri bölümüne bağlı.Uzmanlarıda bu konuda ekol.şiddetle tavsiye ederim.Allah şifa versin

mezay
03-05-2006, 17:54
arkadaşlar bende yaklasık 10 senedir var bu rahatsızlık...ama 3 sene önce teşhis kondu...ve kullanmadığım ilaç kalmadı.bir türlü bu ayak ağrısından kurtulamıyorum...tabi geceleride uyuyamıyorum.yarın gataya gidicem.ordaki doktorlarla da bir görüşme yapıcam...çok kötü birşey...ve kimse anlamıyo

Kafka
03-06-2006, 20:30
arkadaşlar bende yaklasık 10 senedir var bu rahatsızlık...ama 3 sene önce teşhis kondu...ve kullanmadığım ilaç kalmadı.bir türlü bu ayak ağrısından kurtulamıyorum...tabi geceleride uyuyamıyorum.yarın gataya gidicem.ordaki doktorlarla da bir görüşme yapıcam...çok kötü birşey...ve kimse anlamıyo
Gata'daki muayeneniz nasıl geçti?

mezay
03-07-2006, 12:03
3 nisanda uyku labaratuvarına gircem.ondan sonra belli olacak herşey...saygılarımla

insomnia
03-07-2006, 18:29
Hoşgeldin ve geçmiş olsun mezay arkadaşım.

Ben birşeyi merak ettim. Uyku laboratuvarına üç Nisan'da yatacağına göre o zamana kadar dolular herhalde değil mi?

mezay
03-08-2006, 12:56
evet kardeş ozamana kadar dolular hatta ondan sonrada dolular ben şuan askerim ve gerçekten çok zorlanıyorum...inşallah tedavi oluurumm.çok kötü bi hastalık...aranızda benden başka bu hastalıkla uğraşan varmı acaba...

neuron
03-11-2006, 16:59
Selam;

Huzursuz bacak sendromu (HBS) tanısı için laboratuvar tetkiki gerekmez. Tanı hastanın öyküsü ile konur. Tanı kriterleri şöyle;
1-Bacaklardaki rahatsız edici his nedeniyle bacakların hareket ettirilmesi isteği
2- Hareket ettirme isteği veya rahatsız edici durum oturma ya da uzanma gibi inaktif durumlarda ortaya çıkar veya daha da kötüleşir.
3- Hareket ettirme isteği veya rahatsız edici durum yürüme, germe gibi hareketlerle kısmen ya da tamamen düzelir.
4- Hareket ettirme isteği veya rahatsız edici durum gündüz saatlerine göre akşam daha fazladır ya da sadece akşam saatlerinde ortaya çıkar.
Destekleyici kriterler;
1 Ailede HBS varlığı
2 Dopaminerjik tedaviye yanıt alınması
3 Uykuda ya da uyanıklıkta periyodik bacak hareketlerinin varlığı
(PLMS-PLMW)
4 Uykusuzluk
5 Kronik ilerleyici gidiş ve/veya periyodik kötüleşmeler
6 Normal nörolojik muayene

HBS çeşitli durum ya da hastalıklarla birlikte görülebilir. Bunlardan bazıları;

1- Nöropati(ör: bel fıtığı, diabet,alkolizm,çeşitli nörolojik periferik sinir hastalıkları)
2-Üremi (böbrek yetmezliği)
3-Demir eksikliği
4-Gebelik
5-Romatizmal durumlar
6-Çeşitli ilaçlara bağlı HBS'nda artış(dopamin antagonistleri,bazı bulantı ilaçları, bazı depresyon ilaçları)

Ülkemizde demir eksikliği sık görüldüğünden tanı sırasında böbrek, karaciğer fonksiyon testleri yanında serum demiri ve özellikle serum ferritin seviyesine mutlaka bakmak lazım. Zira serum demirinin tek başına normal olması ferritin seviyelerinin de normal olması anlamına gelmiyor. Ayrıca serumda elektrolitlere(Sodyum, potasyum, kalsiyum,magnezyum) ve B12-folik asit seviyelerine de bakmak gerekir.

Yapılan tetkikler sonucu HBS'unu düşündürecek bir bozukluk saptanamazsa ve HBS hastanın işi,sosyal hayatı vb. gibi durumlarını etkiliyorsa dopaminerjik tedavi düşünülebilir. Tetkiklerde saptanan bozukluklar uygun şekilde tedavi edilmelidir.(Ör: demir eksikliği, yada B12 vitamin eksikliği gibi)

Tecniq
03-14-2006, 23:42
Sevgili Neuron, verdiğin bilgiler için çook teşekkürler. Aynı sıkıntıyı yıllardır bende yaşıyorum. gerçi benimki o kadarda ileri boyutlarda değil ama bazı geceler inadı tuttumu uyutmuyor işte. Hemde nasıl, kalkıyorum geziyorum, 2 dakka sonra inanılmayacak bir şekilde hiç bir şeyim kalmıyor. Tamam fırsat bu fırsat hemen yatayım diyorum, daha uyumaya fırsat kalmadan bir daha başlıyor ve bu döngü sabah ezanına kadar sürüyor. uyutmadımı uyutmuyor işte meret, üstelik inanılmaz rahatsızlık verici birşey, :banghead3 insan sinirinden kendi kendine kızmaktan birde ülser oluyor. Ama bu bahsettiğiniz yöntemleri hemen bugün denemeye başlayacağım, umarım artık uykusuz gecelerim son bulur. Tekrar tekrar teşekkür...:thumbsup:

Kafka
03-15-2006, 03:11
Sevgili Neuron, verdiğin bilgiler için çook teşekkürler. Aynı sıkıntıyı yıllardır bende yaşıyorum. gerçi benimki o kadarda ileri boyutlarda değil ama bazı geceler inadı tuttumu uyutmuyor işte. Hemde nasıl, kalkıyorum geziyorum, 2 dakka sonra inanılmayacak bir şekilde hiç bir şeyim kalmıyor. Tamam fırsat bu fırsat hemen yatayım diyorum, daha uyumaya fırsat kalmadan bir daha başlıyor ve bu döngü sabah ezanına kadar sürüyor. uyutmadımı uyutmuyor işte meret, üstelik inanılmaz rahatsızlık verici birşey, :banghead3 insan sinirinden kendi kendine kızmaktan birde ülser oluyor. Ama bu bahsettiğiniz yöntemleri hemen bugün denemeye başlayacağım, umarım artık uykusuz gecelerim son bulur. Tekrar tekrar teşekkür...:thumbsup:
Sitemize hoşgeldiniz. HBS dayanılması çok güç bir hastalık, nöroloji uzmanı üyemiz Neuron'un verdiği bilgiler de son derece aydınlatıcı ama doktorunuza danışmadan ilaç almayın. Sevgili Neoron'un da yazdığı gibi "hekim hastaya göre bu tedaviyi uygun şekilde planlıyor". Doktorunuza danışmadan bünyenize uygun olmayan ilacı ya da dozu alırsanız, faydadan çok zarar görebileceğinizi lütfen unutmayın.

Tecniq
03-15-2006, 12:02
Sitemize hoşgeldiniz. HBS dayanılması çok güç bir hastalık, nöroloji uzmanı üyemiz Neuron'un verdiği bilgiler de son derece aydınlatıcı ama doktorunuza danışmadan ilaç almayın. Sevgili Neoron'un da yazdığı gibi "hekim hastaya göre bu tedaviyi uygun şekilde planlıyor". Doktorunuza danışmadan bünyenize uygun olmayan ilacı ya da dozu alırsanız, faydadan çok zarar görebileceğinizi lütfen unutmayın.

Kesinlikle haklısınız ancak biraz demir ve birazda B12 vitamini almanın zararı olmayacağını düşünüyorum. En azından doktora gidene kadar kısa bir süre bunları denesem bi zararı olurmuki acaba???
Zaten eskiden sık sık vitamin kullanırdım.:deli:

neuron
03-15-2006, 16:41
Sevgili Tecniq;
Sevgili Kafka arkadaşımında belirttiği gibi bu tedavinin bir doktorun denetimi altında yapılması doğru olur. Her tedavi yönteminde olduğu gibi bu tedavi biçimindede istenmeyen yan etkiler var. Ayrıca tedavinin ne süreyle devam edeceğine, hangi dozlara nasıl çıkılacağına, hangi ilacın seçileceğine de doktorunuz karar vermeli. Burada belki uyku ile uğraşmış veya uğraşmakta olan bir doktor seçilmesi tavsiye edilebilir. Sakın kendi kendinize tedaviye kalkışmayın. Acil şifalar diliyorum.

Tecniq
03-15-2006, 17:45
Sevgili Tecniq;
Sevgili Kafka arkadaşımında belirttiği gibi bu tedavinin bir doktorun denetimi altında yapılması doğru olur. Her tedavi yönteminde olduğu gibi bu tedavi biçimindede istenmeyen yan etkiler var. Ayrıca tedavinin ne süreyle devam edeceğine, hangi dozlara nasıl çıkılacağına, hangi ilacın seçileceğine de doktorunuz karar vermeli. Burada belki uyku ile uğraşmış veya uğraşmakta olan bir doktor seçilmesi tavsiye edilebilir. Sakın kendi kendinize tedaviye kalkışmayın. Acil şifalar diliyorum.

Sevgili Neuron, Sevgili kafka...

Her ikinizede sonsuz teşekkürler. Sanırım en doğrusu konuyla yakından alakalı bir doktora görünmek, tabi işten güçten fırsat bulabilrisem. :bang1: Açıkçası 1 aydır dişçiye gitmek istiyorum ama ona bile fırsat bulamadım.

Bu arada bende bilgisayar mühendisiyim, eğer bilgisayarla ilgili herhangi bir sorununuz varsa yardımcı olmak isterim.

Tekrar görüşmek üzere, sağlıklı ve uykulu geceler dilerim.

jersey64
03-18-2006, 08:55
20 senedir bu rahatsızlıkla yaşıyorum pek çok doktora gittim hepsi de nörolog ve psikiyatr idi.Parkinson hastalığı dahil birçok hastalığın ilacını denediler yalnızca en son gittiğim doktorum bana B12,FOLİKASİTve demir karışımı bir ilaç verdi önceleri her gün sabah akşam alıyordum.Daha sonraları sadece yatarken almaya başladım.Çoğunlukla rahat uyuyabiliyorum ama bazen kriz halinde ağrılarım başlıyor ve tam birhafta gece gündüz devam ediyor.Doktorum bu durumun tamamen benim ruhsal durumumla alakalı olduğunu söylüyor.Ayrıca çok uzun süreli yürüyüşlerin çok faydasını görüyorum.Bu sendromu yaşamayana anlatamıyorsunuz.Çok farklı bir rahatsızlık.Umarım en yakın zamanda kesin tedavisi bulunur.

Kafka
03-19-2006, 20:49
20 senedir bu rahatsızlıkla yaşıyorum pek çok doktora gittim hepsi de nörolog ve psikiyatr idi.Parkinson hastalığı dahil birçok hastalığın ilacını denediler yalnızca en son gittiğim doktorum bana B12,FOLİKASİTve demir karışımı bir ilaç verdi önceleri her gün sabah akşam alıyordum.Daha sonraları sadece yatarken almaya başladım.Çoğunlukla rahat uyuyabiliyorum ama bazen kriz halinde ağrılarım başlıyor ve tam birhafta gece gündüz devam ediyor.Doktorum bu durumun tamamen benim ruhsal durumumla alakalı olduğunu söylüyor.Ayrıca çok uzun süreli yürüyüşlerin çok faydasını görüyorum.Bu sendromu yaşamayana anlatamıyorsunuz.Çok farklı bir rahatsızlık.Umarım en yakın zamanda kesin tedavisi bulunur.
Sevgili jersey64,
Hoşgeldiniz ve geçmiş olsun. 20 senedir HBS ile yaşamak kolay iş değil.
Biz bu siteyi kurarken huzursuz bacak sendromundan muzdarip bu kadar çok kişinin olduğunun farkında değildik. O yüzden açtığımız konular daha çok insomnia, uyku apnesi ve narkolepsiyle ilgiliydi. Oysa HBS'si olan ve bizi bulan çok üyemiz oldu. Mesaj da atsalar, sadece yazılanları da okusalar burada çektiğiniz sıkıntıları anlayan çok kişi var.
Eminim yazdıklarınızı okuyan birçok arkadaşımız şimdi havalar da yavaş yavaş ısınırken uzun süreli yürüyüşlere çıkacaklar. Zaten yürüyüşün bir tek HBS'ye değil birçok uyku rahatsızlığına faydası var. Ve demek ki her türlü hastalık gibi HBS de kişinin ruhsal durumuna göre kötüye ya da iyiye gidiyor.
BU forumdaki birçok kişi adına gönül rahatlığıyla diyebilirim ki, hepimiz sizin temennilerinize katılıyoruz: Umarız en yakın zamanda kesin tedavisi bulunur.

bycarizmal
03-20-2006, 02:26
Arkadaşım konuyu gördüm sen bacak ağrısı zor bir ağrıdır senin tedavin yok senin işin allahlık duva et yada intahar etme sakın.Sana bir ilaç bu ilaç her derde devadır ama yanlız taklitleri var dikkat et ... iksiri kullan ama mutlaka orjinal olcak sanırım fiyatı ... ytl civarı taklirleri daha ucuz kullan sonra gel yanıma hayırlı şifalar....:thumbsup: .

Yoda
03-20-2006, 19:27
Açıkçası bu konuda yazdığınız yazıyı ve tavrınızı hiç beğenmediğimi belirtmeliyim.3 sayfa halinde üyelerimiz tarafından yazılmış olan mesajları okumuş olsaydınız dahi ne kadar ciddi ve kesin tedavisi mümkün olmayan bir hastalık olduğunu anlayabilirdiniz.:kızdım:

Keşke hayat sizin kadar tozpembe olduğu gibi hastalıkla savaşan üyeler içinde tozpembe olabilseydi.:Modified_

bycarizmal
03-22-2006, 03:02
YazmiŞ OlduĞum Yazi Nedenİyle Yolda Ve TÜm Sİte Üyelerİnde ÖzÜrdİlerİm

Yoda
03-22-2006, 20:01
Ben de size olgunluğunuz ve yanlış anlayamayı önlediğiniz için teşekkür ederim.:alkis:

Galiba uykusuzluk bizi umduğumuzdan çok yıpratıyor :3:

Aramıza hoşgeldiniz.:3s:

bycarizmal
03-23-2006, 07:51
bende sizlere beni aranıza kabul ettiniz için tşk ederim.evt uykusuzluk ilk zamanlar yıpratıyordu ama artık beni yıpratmıyor rahatça zorlanmadan tabi bazı formüller uygulayarak iki gün uykusuz kalabilyirom

seher berrin
03-23-2006, 15:48
slm aranıza katılmak çok güzel aynı hastalığın içindeyiz ama ben çaresini buldum sizlerede faydam olsun istiyorum

seher berrin
03-23-2006, 15:50
az önce kafkadan bir mesaj alacaktım ama beceremedim okumasını umarım öğreneceğım kendilerinden özür dilerim

seher berrin
03-23-2006, 15:53
bir haftadır mesajlarınızı okuyorum yurt dışından yeni geldim oradan aldığım bir ilaç sayesinde rüyanın ne olduğunu öğrendim çünki artık uyuyorum rüya görmeyi ble unutmuşum.bende bu hastalığı 5 senedir çekiyorum.bir an geldi bacaklarımı kesmesini teklif ettim doktora bana güldü verdiği vitaminleri kullandım ama faydası olmadı şimdi ise çok şükür hiç bir sıkıntım kalmadı

bycarizmal
03-23-2006, 23:29
Ben yiğit aramıza hoşgeldin kullandığın ilaç ilgimi çekti yurtdışındanmı aldın yoksa türkiyedede satışı varmı.varsa ismini verirsen sevinirim yada her hangi bir bilgi.tşkler.

seher berrin
03-24-2006, 18:01
merhaba yiğit bey bu ilacı yurt dışından aldım. İlacı araştırmadan içeriğini tamamen öğrenmeden ismini veremem AMA BURADA CERRAHPAŞA TIp FAKÜLTESİNDE BİR PROFESÖRE İLACIN ADINI VERDİM BANA HİÇ DUYMADIKLARINI SÖYLEDİLER.DAHA kapsamlı bir araştırmadan sonra sizlere ismini verebilirim belki getirtme imkanınız olabilir saygılar

bycarizmal
03-24-2006, 21:13
ilacın içerini nasıl bilmiyorusunuz anlamadım.ben Nisan ayında yur dışına çıkıcam.ozamanda kadar ilacın adın ve içeriği hakkında bilgi veririseniz çok sevinirim şimdiden tşkler

Kafka
03-25-2006, 12:52
merhaba yiğit bey bu ilacı yurt dışından aldım. İlacı araştırmadan içeriğini tamamen öğrenmeden ismini veremem AMA BURADA CERRAHPAŞA TIp FAKÜLTESİNDE BİR PROFESÖRE İLACIN ADINI VERDİM BANA HİÇ DUYMADIKLARINI SÖYLEDİLER.DAHA kapsamlı bir araştırmadan sonra sizlere ismini verebilirim belki getirtme imkanınız olabilir saygılar
Sevgili seher berrin,
Yiğit ilacın adını öğrenmek ve yurtdışından satın almak için sabırsızlanıyor ancak
bildiğim kadarıyla yurt dışında birçok sınıf ilacı reçetesiz almak mümkün değil. Siz herhalde orada bir doktor denetiminde ilacı kullanmışsınızdır öyle değil mi?

Zaten daha önce de bu forumda konuştuğumuz gibi hangi ilacın seçileceğine, ilacın dozuna ve kullanım süresine hastanın bünyesine göre doktor tarafından karar verilmeli aksi takdirde istenmeyen yan etkiler ortaya çıkıp faydadan çok zarar görülebiliyor.

seher berrin
03-25-2006, 13:33
Sevgili seher berrin,
Yiğit ilacın adını öğrenmek ve yurtdışından satın almak için sabırsızlanıyor ancak
bildiğim kadarıyla yurt dışında birçok sınıf ilacı reçetesiz almak mümkün değil. Siz herhalde orada bir doktor denetiminde ilacı kullanmışsınızdır öyle değil mi?

Zaten daha önce de bu forumda konuştuğumuz gibi hangi ilacın seçileceğine, ilacın dozuna ve kullanım süresine hastanın bünyesine göre doktor tarafından karar verilmeli aksi takdirde istenmeyen yan etkiler ortaya çıkıp faydadan çok zarar görülebiliyor. sayın kafka Bycarıszmal isminde bir bey ile olan yazışmalarınız okudum.banada başka bir uslupla ilacın içeriğini nasıl bilmezsiniz gibi bir soru soruyor.ben kendisine cevap vermedim burda msn de yazışır gibi sizinle yazışmak mümkünmü acaba .ilacın içeriğini bilemem çünki tıbbi blgim yok tıp dilinde yazılmış bir sürü yazı o yüzden bilmiyorum içeriğini bu nedenle kendisine cevap vermedim

bycarizmal
03-25-2006, 17:23
BaŞka Bİr Ustumla Bİr Yazi YazdiĞimi Sanmiyorum.ama YanliŞ Anladiysan Bİlemem.sadece İlaÇ Hakkinda Bİlgİalmak İstedİm GerÇİ O Kadarda Önemlİ Deyİl Yİnede İlgİ Ve Alakan İÇİn TŞk Ederİm.

bycarizmal
03-25-2006, 17:24
Bu Arada Ben YİĞİt Kandİotİ TaniŞtimiza Memnun Oldum.

durst
04-10-2006, 16:47
Arkadaşlar merhaba,
Bendede önceleri dönem dönem olan bir rahatsızlıktı.Askerden yeni geldim.İstirahat ettiğim son 2 haftadır sürekli çekiyorum bu rahatsızlığı.Sanırım Birazda hareketsiz kalmakla ilgili bir rahatsızlık. Çünkü neredeyse evden dışarı bile çıkmıyorum. Ama bir gerçek var ki! Bütün geceyi zehir ediyor.Tekrar aktif bir şekilde çalışmaya başladığımda bundan kurtulacağımı düşünüyorum ama bu bende var olan bir rahatsızlık ve bundan ne durumda olursam olayım kurtulmayı çok isterim.Eğer etkili bir yöntem, ilaç yada bu alanda gerçekten çare arz edebilen alanınında uzmanlaşmış bir doktor bildiğiniz var ise tavsiyelerinizi bekliyorum...
Saygılarımla
Murat ÇELİK

hayatıcım
04-11-2006, 20:29
ben huzursuz bacak sendromu hastası eşiyim. Eşim bu durumu 3 senedir yaşıyor uyuyamadığından dolayı sürekli stres içinde ve evliliğimizi zor durumlara düşürüyor. Onun bu durumuna çok üzülüyorum. Ne yapabilirim bilmiyorum. Onunla birlikte ben de uykusuz kalıyorum birşey yapamamak ise beni öldürüyor. Doktora gitti Parkınson tedavisinde uygulanan ilacı verdi kullandı bir süre rahatlattı. Ama doktor İstanbulda ilaç bitince buradan alamadık reçetesiz vermiyorlar. Reçete yazacak da doktor bulamadık ne yapacağımızı inanın bilmiyorum.
Bu siteyi dün gece konuyla ilgili daha fazla bilgi almak amacıyla dolaşırken görrdüm diğer üyelerin yazdıklarını okudukça dehşete düştüm. Yok bunun çaresi?

hayatıcım
04-12-2006, 01:02
İyİ AkŞamlar Kİmse Yokmu Acaba

hayatıcım
04-12-2006, 11:32
Merhaba,
Konu YanliŞ AnlaŞildi Galİba. Bİz Bursada Oturuyoruz EŞİm Tedavİ İÇİn İstanbula Gİttİ. Doktoru İstanbulda. Parkİnson İlaci Verdİ 3 Kutu Kadar Onu ReÇete İle Aldik. Sonra O İlaÇlar Bİtİnce ReÇetesİz Vermedİklerİ İÇİn Bİr Daha Alamadik. Teİstanbula Gİdİp Doktoruna ReÇete Yazdirmak Lazim. Bursada HİÇ Bİr Doktor Yazmayi Kabul Etmİyor. Seher Hn. BaĞlantiya GeÇeceyİm. İlgİnİze Çok TeŞekkÜr Edİyorum.

horoz2023
04-21-2006, 14:55
Huzursuz bacak sendromunu tesadüf olarak Bilim ve Teknik Dergisinde okudum. Okuduklarım bende de HBS'nin olduğunu gösteriyordu. Araştırdım, Hacettepe Üniversitesi Nöroloji Bölüm Başkanı Prof.Dr.Bülent ELİBOL hocaya muayene oldum ve HBS teşhisini hemen koydu. Ailede annemde de yıllardan beri devam eden aynı şikayetler olduğunu söyleyince anneminde büyük ihtimalle HBS olduğunu söyledi. ... adlı ilacı kullanmaya başladık, bende iyleşme ilacı ilk aldığımız günden itibaren mucizevi bir şekilde % 90, annemde ise % 100 oldu. Aynı şikayetlerden muzdarip yakın bir arkadaşım nöroloji bölümğne giderek aynı ilacı kullanmaya başladı, o da ilk günden itibaren % 100 faydasını gördü.
Tabi mutlaka doktor kontrolünde ilaca başlanması gerektiğinide ilave edeyim.
Herkese sağlıklı günler dilerim...

horoz2023
04-21-2006, 15:07
HBS için yazdıklarım eksik kaldı, bende B12 eksikliği vardı, ayrıca ... adlı deprasyon ilacı kullanıyordum. Bu ikiside HBS yi etikleyip artırıcı özelliğe sahipmiş...

TheLeoN
04-21-2006, 15:54
bu hastalığı bilmiyorum ama ben uykusuz her gece geçiriyorum artık kronik olduğuna inanıyorum ve asıl ben ümitsizim siz ümitsizliğe kapılmayın lütfen...ama uyku hastanesinde hiç tedavi görmedim uyku hastanesi bana faydalı olabilirmi bana birisi bilgi versin hiç aranızda kronikleşen varmı?

TheLeoN
04-21-2006, 16:09
Mekanist filmidinde aktör gibi oldum zayıflıktan ölücem artık sonumu bilmiyorum o kadar zayıfladımki ilaçlar fayda etmiyor ailem sorunu çözmeye çalışıyor psikyatristler bi teşhiş bulamıyor çünkü sebep yok ortada bana biri yardımcı olsun çünkü o kadar kötüyümki çok kilo kaybı geçirdim uyuyamıyorummmmmmmmmmm

TheLeoN
04-21-2006, 16:27
psikiyatriler devamlı uyku hapı veriyorlar ama fayda etmiyor uyuyamıyorum 2 hafta önce yüksek dozdan ilaç komasına girdim hastanede midemi yıkadılar lütfen bana biri yardımcı olsun....psikiyatrilere inanmıyorum artık :( :(

hikmetaloglu
04-23-2006, 17:27
Huzursuz bacaklar toplumda pek okadar da az görülmüyor. %4-5 desek bir milyon nüfuslu toplumda 40-50 bin demektir .

gerçekten çok sıkıntılı bir durum. Özellikle de sadece uykuya dalamama ve sürdürememenin yanında ertesi gün ortaya çıkan uykuya eğilim nedeni ile olabilecek, can ve mal kayıpları (trafik ve iş kazaları gibi) nedeni ile önemli de. Ancak büyük oranda tedavisi yapılabilmekte. Tavsiyem uyku bozuklukları ile ilgilenen bir hekimle görüşmeniz . :gl:

uyku_lab._teknisyeni
05-02-2006, 21:41
psikiyatriler devamlı uyku hapı veriyorlar ama fayda etmiyor uyuyamıyorum 2 hafta önce yüksek dozdan ilaç komasına girdim hastanede midemi yıkadılar lütfen bana biri yardımcı olsun....psikiyatrilere inanmıyorum artık :( :(

TheLeon kardes bence psikiyetrilere güven duymaman yasadıklarını tahmin ettigim kadarıyla normal.Ama şunu belirtmek istiyorum her psikiyatri doktorunun HBS ile ilgili cok geniş bilgisi olmadıgını düşünüyorum.Uyku ile ilgili özellikle uyku laboratuvarlarının bağlı olduğu psikiyatri kliniklerine başvurmanı tavsiye ederim.

Saygılar!!!

660storm
05-14-2006, 23:39
Merhaba
siteye bende yeni üye oldum.Huzursuz bacak sendromunun bu kadar yaygın oldugunu bilmiyordum,sadece bende var sanıyordum.İlk başlarda doktora gittiğimde tanı konmadı psikolojik olduğu söylendi ,derdimi bir türlü anlatamadım daha sonra eşime anlattığım ağrı, bıçaklandığım hissine karşı şikayetlerimi yabancı sitelerden araştırdı eşim sayesinde hastalığımın adını öğrendim.Aldıgım bazı ilaçlar sayesinde şimdi daha rahatım.Herkese iyi geceler.

insomnia
05-16-2006, 10:53
Merhaba
siteye bende yeni üye oldum.Huzursuz bacak sendromunun bu kadar yaygın oldugunu bilmiyordum,sadece bende var sanıyordum.İlk başlarda doktora gittiğimde tanı konmadı psikolojik olduğu söylendi ,derdimi bir türlü anlatamadım daha sonra eşime anlattığım ağrı, bıçaklandığım hissine karşı şikayetlerimi yabancı sitelerden araştırdı eşim sayesinde hastalığımın adını öğrendim.Aldıgım bazı ilaçlar sayesinde şimdi daha rahatım.Herkese iyi geceler.
Aramıza hoşgeldiniz.
HBS'yi ancak yaşayan anlıyor sanırdım ama eşiniz sizinle empati yapmak konusunda doktordan daha iyiymiş :res:
Merak ettiğim konu teşhisi koyamayan doktor psikolog mu ve kaç yıl geçti bu olayın üzerinden?

660storm
05-18-2006, 21:08
Aramıza hoşgeldiniz.
HBS'yi ancak yaşayan anlıyor sanırdım ama eşiniz sizinle empati yapmak konusunda doktordan daha iyiymiş :res:
Merak ettiğim konu teşhisi koyamayan doktor psikolog mu ve kaç yıl geçti bu olayın üzerinden?

MERHABA
Birkaç gündür cevap yazamadım. İlk yazımda eşimin 'ortopedi' doktoru olduğunu yazmayı atlamışım,teşhis koyamayan nöroloji uzmanları idi.Bu olay 5 yıl kadar önce oldu.:deli:

insomnia
05-19-2006, 22:06
MERHABA
Birkaç gündür cevap yazamadım. İlk yazımda eşimin 'ortopedi' doktoru olduğunu yazmayı atlamışım,teşhis koyamayan nöroloji uzmanları idi.Bu olay 5 yıl kadar önce oldu.:deli:
Eşinizin doktor olması avantaj olmuştur muhakkak. Ama şu son beş senedir Türkiye'de uyku tıbbında epey bir gelişme oldu sanırım. Artık psikologlar ve nöroloji uzmanları bu konuya daha aşina. Uyku laboratuvarlarının da sayısı artmış gibi.

emish55
05-22-2006, 18:29
Arkadaşlar ben HBS yazısını görünce hemen üye oldum ne yalan söyliyeyim bu kadar insanın bu hastalıkla karşı karşıya olduğunu bilmiyordum,ben 43 yaşındayım ilk doğumumdan 1 ay sonra başladı önceleri çok yorgun olunca çok rahatsız olurdum,şimdi çok daha fazlalaştı dün gece 3'e kadar uyuyamadım sürekli bacaklarıma masaj yapıyorum 3 defa duşun altına girdim fakat rahatlamadım sonunda sızmışım

uinen
05-24-2006, 05:29
Bence kansızlıkta özellikle bariz görülüyor.Gerçi şuana kadar böyle bir rahatsızlık olduğunu bilmiyordum,yani bunun bir rahatsızlık olduğunu bilmiyordum. Kafama göre şöyle yorumlamıştım:"kansızlıktan ötürü bacaklara ve kollara yeterince kan gitmiyor,haliyle bir şey olmasın diye mutlaka hareket ettirmek,dolaşımı bizzat manuel olarak sağlamak lazım" :)
Sonra b kompleks vitamin aldım bir süre..galiba geçmedi,doktor özellikle araştırmak istemişti kansızlığımı ilginç bulup ama ben istemedim. Yani adını biliyorum ya,teşhis kondu ya,ben kendi kendime halledebilirim diye düşünmüştüm..olmuyor :s4:

Kafka
06-01-2006, 01:06
Gerçi çoğu HBS'li arkadaşımız bu hastalığı uzun zamandır çekiyor ve hemen her yolu denemişler ama evde yapılabilecekleri şöyle bir toparlarsak:

- Egzersiz, (yine de doktorunuza danışarak diyorlar),
- Çok sıcak ya da çok soğuk banyo; soğuğun iyi geldiğini denediyseniz buz torbaları kullanabilirsiniz.
- Genellikle sendromlar sabah 04.00 am - 06.00 am arası yoğun olduğundan uyku düzeninizi değiştirmeyi deneyebilirsiniz. (Çalışanlar için bu pek mümkün değil tabii)
- Yatmadan ya da rahatsızlık başlamadan önce hafif gerinme hareketleri ve masaj.

Kaçınmanız gerekenler:

- Kafein ve alkol semptomları artırıyor.
- Bazı ilaçlar mesela antidepresan, antihistaminik, soğukalgınlığı ve sinüzit ilaçları semptomları artırabiliyor. Düzenli kullandığınız tüm ilaçların içeriğini doktorunuza gösterin.
- Uzun araba seyahatlerinizi arada bir durup yürüyebileceğiniz gibi planlayın.
- Egzersiz iyi geliyor ama abartıp kendinizi fazla zorlamayın. Yapacağınız egzersizin derecesini muhakkak doktorunuza danışarak belirleyin.

sr_ozlem
06-14-2006, 23:03
21 yaşındaım ve aynı hastalık bende de var bugün hastaneye gitsemde iki bölümde beni anlamadı.bu nası oluyor anlamadım yakın zamanda bi özele gidip bu konuyu halletmek istiyorum artık yoruldum ve en önemlisi anlaşılamamak.:bang1:

sr_ozlem
06-14-2006, 23:36
tabi bu arada ben tahmin edebiliyordum hastalığımı ama emin olamıyordum taaa ki sizlerle tanışmadan öncesine kadar.neyse benim gittiiim bölümler ortopedi ve damar cerrahi oldu ya düşünebiliomusunuz o kadar gergindim ki doktorun beni anlamadan ilaç yazması sinirime dokundu oturup agladım hüngür hüngür saten yazdıı ilaçta eczanelerde yok başka bi bölümde derdimi anlattım o romatolojiye git dedi çıldırdım işte bundan ibaret ve isyan ediyorum doktorlardaki bu inanmamazlık,psikolojik tavırlara sanki uyduruyorummm:banghead3 hayır öle bişi ki ne tür bi agrı?da diil bu başka türlü bişi tarifi yok allah kimseye yaşatmasın.herkese acil şifalar...

Kafka
06-15-2006, 00:11
tabi bu arada ben tahmin edebiliyordum hastalığımı ama emin olamıyordum taaa ki sizlerle tanışmadan öncesine kadar.neyse benim gittiiim bölümler ortopedi ve damar cerrahi oldu ya düşünebiliomusunuz o kadar gergindim ki doktorun beni anlamadan ilaç yazması sinirime dokundu oturup agladım hüngür hüngür saten yazdıı ilaçta eczanelerde yok başka bi bölümde derdimi anlattım o romatolojiye git dedi çıldırdım işte bundan ibaret ve isyan ediyorum doktorlardaki bu inanmamazlık,psikolojik tavırlara sanki uyduruyorummm:banghead3 hayır öle bişi ki ne tür bi agrı?da diil bu başka türlü bişi tarifi yok allah kimseye yaşatmasın.herkese acil şifalar...
Aramıza hoşgeldiniz.
Hangi hastaneye gittiğinizi merak ettim doğrusu.
Bu konudaki diğer mesajları okumuşsunuz zaten. Arkadaşlar size faydalandıkları doktor ve hastanelerin adını yazarak yardımcı olacaklardır. Siz yeter ki sinirlerinizi sağlam tutun.
Dayanılması çok zor ve maalesef ülkemizde teşhisi zor konan bir rahatsızlığınız var. Acil şifalar dilerim.

sr_ozlem
06-15-2006, 15:24
teşekkür ederim bende aranızda olmaktan memnunum.hastanenin adını vermem doğru olmaz diye düşünüyorum ama bugün biras daa rahatım.ilaç kullanmadan bu hastalııın üstesinden gelecegime inanıyorum.rahatlatıcı çaylar ve egzersizle ...en azından denicem...çünkü ilaçların yan etkilerinden de korkuyorummm...

feyzaca
06-27-2006, 12:33
:banghead3 yaz geldi ve sıkıntılarım başladı.yazın ayaklarımın yanmasından bıktım.hele bu yaz daha ağır seyrediyor benim için çünkü ,hamileyim.ve şu anda tam 4 gecedir üstüste 4 saat bile uyumadım. kafayı yiyeceğim. ne olur bana yardım edin.ayağımın altına buz aküsü falan koyuyyorum ama fayda etmiyor.

Yoda
06-27-2006, 13:25
:banghead3 yaz geldi ve sıkıntılarım başladı.yazın ayaklarımın yanmasından bıktım.hele bu yaz daha ağır seyrediyor benim için çünkü ,hamileyim.ve şu anda tam 4 gecedir üstüste 4 saat bile uyumadım. kafayı yiyeceğim. ne olur bana yardım edin.ayağımın altına buz aküsü falan koyuyyorum ama fayda etmiyor.

Öncelikle aramıza hoşgeldiniz
Bebekte sağlıklı,şanslı olur inşallah.

Tam olarak hangisi hatırlayamıyorum ama eşim hamile iken doktor bu ağrılara karşı bir vitamin takviyesi tavsiye etmişti.

Bir doktorunuza danışın derim.

Konuyla ilgili sizin için ekstra bilgiler toplayacağım.

Ama uykunun psikolojik boyutunu da yabana atmayın derim.

Yoda
06-27-2006, 13:30
Ayrıca şu başlıklarda bir gözatın ama özel durumunuz nedeniyle bunların bir tavsiye niteliğinde olduğunu unutmadan ve doktora danışarak deneyebilirsiniz.

http://www.uykusuz.biz/showthread.php?t=521

http://www.uykusuz.biz/showthread.php?t=234

http://www.uykusuz.biz/showthread.php?t=44

http://www.uykusuz.biz/showthread.php?t=85

feyzaca
06-27-2006, 19:18
bel fıtığım var. ayrıca ROMATOİT ARTRİTİMDE VAR.bendeki henüz ağrı aşamasında deil sadece ayaklarımın altı yanıyor.o yüzden sabaha kadar uyuyamıyorum.bir ara gazetede okumuştum tuzlu suda bekletip okyanus suyuyla salça ve bide limonlu bir karışım diyordu ama bilmiyorum denemedim hiç. şu durumda hiç bir ilaçta kullanmıyorum.zaten kendimde sağlıkçıyım.sadece vitamin ve demir takviyesi alıyorum. romatoit artrit için kullndığım ... diye bir ilaç vardı onu bile bıraktım.lütfen bu konuda şimdilik doğal yollara ihtiyacım var.azda olsa bir rahatlama olursa çok sevinirim.şimdiden teşekkür ederim.

Kafka
06-28-2006, 00:24
bel fıtığım var. ayrıca ROMATOİT ARTRİTİMDE VAR.bendeki henüz ağrı aşamasında deil sadece ayaklarımın altı yanıyor.o yüzden sabaha kadar uyuyamıyorum.bir ara gazetede okumuştum tuzlu suda bekletip okyanus suyuyla salça ve bide limonlu bir karışım diyordu ama bilmiyorum denemedim hiç. şu durumda hiç bir ilaçta kullanmıyorum.zaten kendimde sağlıkçıyım.sadece vitamin ve demir takviyesi alıyorum. romatoit artrit için kullndığım ... diye bir ilaç vardı onu bile bıraktım.lütfen bu konuda şimdilik doğal yollara ihtiyacım var.azda olsa bir rahatlama olursa çok sevinirim.şimdiden teşekkür ederim.
Huzursuz bacak sendromunda ağrı, bacakları hareket ettirme isteği, batma vs. gibi rahatsızlıkları biliyorum ama ayak altı yanaması ile ilgili maalesef bir bilgim yok. Yoda gibi ben de biraz araştırayım.
Hamileyken romatoit artrit için verilen ilacı kullanamazsınız tabii ki. Magnezyum ve demir takviyeleri de bir işe yaramadığına göre siz o verilen tarifi bir uygulayın derim ben.

Bir de soğuk iyi gelmediğine göre sıcak banyoyu deneyin. Hbs'li üyelerimizden Cemal sıcak banyonun ve elektrikli masaj aletlerinin iyi gelebileceğini yazmıştı.
Birçok arkadaşımız stresten uzak durmanın ve düzenli hareketin (mesela yürüyüş) ama uygulaması pek kolay değil ne yazık ki.

halloaga
06-29-2006, 18:36
Ben yıllar önce (10 yıl) bir gazetede HBS ile ilgili bir yazı okudum. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Nöroloji Kliniğine gittim. Bana parkinson tedavisinde kullanılan bir ilaç verdiler bir süre kullandım. Rahatsızlığım hafifledi ama ilacın yan etkilerinden dolayı bıraktım. İlgili hastanenin tedavi yöntemlerini daha da geliştirmiş olabileceğini düşünerek arkadaşların bu hastaneye müracaat etmesini tavsiye ederim.

Mide rahatsızlıklarının da bu hastalığı tetiklediğini tahmin ediyorum. Çünkü bende midemin kötü olduğu durumlarda HBS artıyor.

Yoda
07-10-2006, 15:16
Öncelikle geçmiş olsun

Ne gibi yan etkileri olmuştu.

Eğer açıklamanız mümkünse sevinirim ;)

seher berrin
07-10-2006, 16:30
hiçbir yan etkisi yok bu ilacın rahatlıkla kullanılabiliyor ama yinede bir hekime danışın ilacı aldıktan sonra ben kurtuldum darısı başınıza

seher berrin
07-10-2006, 16:32
bana ulaşmak isterseniz tel numaram *******

halloaga
07-10-2006, 22:32
ilaç kullanıyorken (o gün ilaç almadığım halde) alkol aldım, ertesi gün hastanelik oldum. Bir daha da kullanmadım.:))

seher berrin
07-11-2006, 11:35
aldığım ve başkalarınada önerdiğim ilaç çok faydalı geldi deneyebilirsiniz.sadece avustralyada satılıyor.adı ***** yinede doktorunuza göstermeden almayın .

fleurdelacour
08-04-2006, 14:15
Selam,

Ben de özellikle son iki yıldır bu hastalıktan mzdarip olmuş biriyim. En son 2005 yılının kasım ayında İstanbul'da özel bir uyku laboratuvarına gittim. Huzursuz Bacak Sendromu ve Uykuda Periyodik Hareket Bozukluğu teşhisi konuldu. Dozunu yavaş yavaş artırmam suretiyle .... isimli ilaç verildi. İlk başta 2 tablet yemeklerden hemen sonra şeklinde almaya başladım. Akabinde dozu kademe kademe artırarak, mevcut durum itibariyle 1mg. tek tablet ile 0.25 mg.lık olandan 1 tablet olmak üzere yemeklerden hemen sonra toplam 1.25 mg ı tek kerede alıyorum. Bulantı ve baygınlık hissini yok etmek için yemekten yarım saat önce ... adı verilen bir tablet kullanıyorum ama buna rağmen requip aldıktan yarım saat sonra çok ama çok kötü oluyorum. Bayılacak duruma geliyorum. Midem çok bulanıyor. Daynılacak gibi değil. Bir de ... isimli bir antidepresanı uzun zamandır kullanıyordum ve bırakma aşamasındayım. ... iki günde bir yarım tablete kadar düşürdüm. Bildiğiniz üzere, anti depresanlar da bir anda bırakılamıyor. İnanın artık ilaç kullanmaktan bıktım. Hayatımın anlamı kalmadı. Tek istediğim güzel bir uyku. Bunun için yapmadığım fedakarlık kalmadı. ... de işe yarıyor mu blmiyorum. Bazen çok güzel uyuyorum, bazen yatmadan önce yine bacaklarım felaket şekilde huzursuzlanıyor. Arkadaşlar ne önerirsiniz bu 24 yaşındaki bayana...yaşımı şunun için söyledim...doktorum bana bu hastalığın başlama yaşının genelde 30 olduğunu söylemişti. Öyleyse neden ben bu durumdayım?

horoz2023
08-07-2006, 14:22
Selam;
-Antideprasan ilaçlar özellikle ....(bende uzun süreler kullandım) HBS yi tetikliyor.
-Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Bölüm Başkanı(Konunun uzmanı) HBS hastalığı için bana .... verdi, benim şu anda (antideprasan kullandığım halde) geceleri uykum iyi, aynı şekilde annem ve yakın bir arkadaşımda aynı ilacı kullanıyorlar, onlarda oldukça memnun olduklarını söylüyorlar.
-İlacı gece yatmadan yarım saat kadar önce aldığımız için mide bulantısı gibi yan etkilerden etkilenmiyoruz.
-Ben ilacı 1 adet alıyorum, doktorum 2 adette kullanabileceğimi söyledi, fazla bir yan etkisininde olmadığınıda belirtti.
-İlacı ömür boyu kullanmak gerekiyormuş...
İyi dileklerimle hoşçakalın.

fleurdelacour
08-07-2006, 14:29
... nın tek ticari takdim şekli bu mudur. Yani, mesela ... isimli icaın 0.25, 1, 2, 5mg gibi türlü dozajlarda tabletleri var. Ama yan etkileri çok kötü. Dün saat 18.30 gibi 1 mg.lıktan bir adet ve 0.25 mg lıktan 1 adet olmak üzere iki tableti yemekten sonra aldım. Bir alışverişmerkezindeydik ve ilacı aldıktan yarım saat sonra bayılacak gibi oldum. Arkadaşlarım benim adıma korktular. Bu arada bir üyemiz bana avustralyada satılan bir ilaç hakkında yardım edebileceğini söyledi mail ile... onu da arayacağım...hepinize çok teşekkürler

Yoda
08-08-2006, 13:43
Üyelerimizce tavsiye edilen tüm bilgilerin ve ilaçların doktor kontrolünde uygulanması gerektiği ve kesinlikle kendi başınıza karar vermemenizi önemle hatırlatırım.

İnsan fizyoloji itibariyle yapı farklılıkları size yarardan çok zarar getirebilir.

Saygılarımla

NAZ
08-29-2006, 12:44
merhabalar!sitenizle dün tanıştım ve problemimi paylaşmak istedim.bundan beş yıl önce bacaklarımla ilgili problemlerim vardı.masa başı çalışan biriyim,sabah kalktığımda herşey normal ama akşam satlerinde başta bacaklarım olmak üzere bütün vücumda şişmeler meydana geliyordu.bunun üzerine bir doktora başvurdum bütün araştırmalar yapıldı ve sonunda doğuştan koyu bir kan yapısına sahip olduğum ve kanımın damar içinde pıhtılaşması sonucu tıkanmalar olduğu gözlendi.bir ilaç tedavisinin ardından rahatsızlığımdan kurtuldum ancak sürekli dikkat etmek gerekiyor sürekli aynı pozisyonlarda durmaktan,çok uzun yolculuklardan kaçınmam gerekiyor.son bir yıla kadar herşey yolundaydı. ancak son bir yıldır şikayetlerim var ve bu sefer şişmeler yok herşey normal gibi görünüyor fakat bacaklarımda nedenini bilmediğim ağrılar baş gösterdi. sanırım bende aynı sendromu yaşamaya başladım.çalışırken bacaklarımı sürekli hareket ettirme ihtiyacı duyuyorum,evde oturarark televizyon izleyemiyorum. yatağa yattığım zaman aynı ağrılar başlıyor sürekli masaj yaptırmak istiyorum çekiyorum olmuyor uzatıyorum olmuyor,sürekli bir rahatsızlık sürekli bir huzursuzluk söz konusu,halbuki çok yorucu bir işimde yok ama zannedersiniz hep koşturmuşum gibi, ve bu ağrıları nadir de olsa kollarımda da hissetmeye başladım.son zamanlarda ne yapacağımı şaşırdım yataktan yorgun uyanıyorum hiç dinlenemiyorum acaba bu ağrılarımın nedeni daha önce geçirdiğim rahatsızlık olabilir mi ( ama artık hiç şişkinlik yok) yoksa bende huzursuz bacak sendromumu yaşıyorum?

sade
09-05-2006, 18:15
Huzursuz bacak sendromu hakkında ilk bilgiyi pazar günü yayınlanan bir gazete ekinde okudum ve daha fazla bilgi edinmek istedim.Aynı dertten muzdarip insanların olduğuna sevineyim mi üzüleyim mi bilmiyorum.Tek bildiğim bu rahatsızlığın yarattığı uykusuzluğa daha fazla dayanamayacağım.Geceler sanki kabus her gece evin içinde dolaşmaktan hortlağa döndüm. Kafamı yastığa koyuyorum savaş başlıyor. Enteresan olan neden sabaha karşı uyuyabiliyorum da bu uyku normal saatlerinde seyretmiyor. Uykusuzluğum gün içinde unutkanlığa dönüşmeye başladı, dikkatimi toplayamıyorum. Anladığım kadarı ile belirli bir tedavi yok biz ömrümüzün sonuna kadar uykusuz kalmaya devam mı edeceğiz.

kolki
09-06-2006, 01:14
arkadaşlar hepinize geçmiş olsun ben de foruma yeni üye oldum benim hanım aynı dertten muzdarip bilgi alışverişi sayesinde belki birbirimize çare
olabiliriz saygılar

araştırmacı
09-06-2006, 22:08
editör arkadaşım Seher berrin hanımın kullandığı ilacın ismi nedir,bir şekilde öğrenebilirmiyiz.

BONİZMİR
09-07-2006, 13:27
Bu Hastaliktan Herkezin En Kisa Sürede Şifa Bulmasi Dileği Ile Merhaba.benim Eşim Malesef Bu Hastaliğa Bilmeden Geçen 2 Sene Doktor Kontrolünde Geçen 9 Ay Toplam 3 Senedir Çare Ariyor.bende Elimden Geldiğince Yardimci Olmaya Çalişiyorum......ilaç Değiştikten Sonra Ağrilarinda Artiş Oldu,doktoru Vücuttaki Dopamin Miktarinin Istenilen Seviyeye Çiktiktan Sonra Bu Ağrilarin Azalacağini Söylüyor.bu Konularda Sitenizi Kisa Bir Süredir Takip Ediyorum.yarali Şeyler Okudum.her Çare Arayan Insan Gibi Sitenizden Yararlanmaya Gayret Ediyorum.bu Konularla Ilgili Görüş Ve Yardimlarinizi Bekliyorum.teşekkürler

songulm
09-08-2006, 13:02
Arkadaşlar,
Annem yıllardır bu şikayetlerden muzdaripti ben her zaman annemin bu şikayetlerinin psikolojik filan oldugunu dülşünmüştüm ama ne anlatsa tıpta bi adı çıkıyo daha öncede karpal tünel sendromunu anlatıyordu.
Aslında bu durumda ben kendimi bir gol yemiş hissediyorum ve anneme inanmadığım için üzülüyorum Ama hemen bir uyku laboratuarını aradım ve randevu aldım fakat sizlerin yaptıgı başka bir şey var mı? Alternatif neler yapmak lazım bu durumda deneyimlerinizi paylaşmak istiyorum.

Bol uykulu geceler:)

uyku_lab._teknisyeni
09-08-2006, 13:44
Arkadaşlar,
Annem yıllardır bu şikayetlerden muzdaripti ben her zaman annemin bu şikayetlerinin psikolojik filan oldugunu dülşünmüştüm ama ne anlatsa tıpta bi adı çıkıyo daha öncede karpal tünel sendromunu anlatıyordu.
Aslında bu durumda ben kendimi bir gol yemiş hissediyorum ve anneme inanmadığım için üzülüyorum Ama hemen bir uyku laboratuarını aradım ve randevu aldım fakat sizlerin yaptıgı başka bir şey var mı? Alternatif neler yapmak lazım bu durumda deneyimlerinizi paylaşmak istiyorum.

Bol uykulu geceler:)
Bu nasıl bi hastalıktır?Şikayetleri nelerdi?Hiç duymadım da daha önce.teşekkürler şimdiden :s4: :s4:

Saygılar..!

mezay
09-08-2006, 15:38
arkadaşlar doktorlar tarafından huzursuz bacak sendromu tanısı konan kaç kişi var burda özelime mesaj atarmısınız...

songulm
09-08-2006, 15:57
Karpal Tünel Sendromu Nedir?

Karpal Tünel Sendromu bir yada her iki elin ilk üç parmağını tutan ilerleyici özellik gösteren hareket sırasında tutulan el parmaklarında, bazende kola doğru yayılan ağrı ve uyuşukluğun arttığı bir durumdur. Genellikle elin ortasında bulunan median sinirin bası altında kalması sonucu ağrı, uyuşukluk ve güçsüzlükle kendini gösterir.

Median sinir normal olarak başparmağın iç taraf yüzeyel duyusunu, işaret parmağın, orta parmağın ve yüzük parmağında duyusunu taşır. Bu sinir bileğimizde Karpal Tünel olarak bilinen küçük bir kanaldan geçerek dağılır. Bu yüzden hastalıkta bu kanalın adı ile anılır.

Bu rahatsızlığın ilk başlangıç şekli, özellikle hanımlarda hamur yoğurmak, elde çamaşır yıkamak, el işi yaparken veya daktilo bilgisayar tuşlarına basarken yani el bileğini kullanarak yapılan hareketli işlerde uyuşukluğun meydana gelmesi ve özellikle
ilk üç parmakta elektrik çarpar gibi bir elektriklenmenin hissedilmesidir. Karpal Tünel Sendromu'nda hastalar genellikle geceleri ağrıların artmasından ve yanma tarzı bir acının kişiyi uykudan uyandıracak kadar fazla olmasından şikayet ederler. Tabiki bu durum hastalığın ilerlemesi ile doğru orantılı olarak farklılık arz eder.

Karpal Tünel Sendromu'na Kimlerde Rastlanır?

Genellikle 40 - 50 yaş arası hanımlarda daha sık görülür. Gerek iş icabı, gerek hobi olarak el bileğiyle tekrarlayan işlerle meşgul olanlar bu sendromun kurbanları olabilirler. Örnekleme yaparsak marangozlar, fırça kullanarakboya veya resim yapanlar,
tenis oynayanlar, elleriyle sıklıkla bulaşık yıkayanlar, şöförler ve benzeri şekilde el bileğini tekrarlayan hareketlerle meşgul olanları sayabiliriz. En sık olarak erkeklerde kasaplık mesleği ile uğraşanlarda görülmektedir. Hanımlarda hamilelik sırasında görülür. Bu durum geçicidir. Doğumu müteakiben birkaç hafta içerisinde normale döner. Ayrıca hipotiroidi olan kişilerde de geçici olarak rastlanabilir. Karpal Tünel Sendromu'nun meydana gelmesinde bazı başka hastalıklarında rolü vardır. Bunları şöyle sıralayabiliriz: Romotoid artirit, damar anomalileri, Tendonitis, Şişmanlık, Periferik sinir tümörleri veya kistleri ve yaşlılık gibi. Çok ileri yaşlarda ise dejeneratif eklem hastalığına bağlı olarak benzer şikayetler ortaya çıkar. Bu rahatsızlığa osteoartritis denir. Ayrıca alkol alanlarda, şeker hastalığı ve damarsal hastalıklarında normal durumlardan daha sık görülebilir.

Karpal Tünel Sendromu'nun Nedenleri Nelerdir?

El bileğinde tekrarlayan küçük travmalar bir band şeklinde Median sinirin üzerini örten karpal ligaman üzerinde skar dokusu oluşturarak bu ligamanın kalınlaşmasına neden olurlar.Bu durumda kalınlaşan bu doku median sinir üzerine bası yapar. Bu
bası sonucu sinir giderek incelir, duyu iletim özelliğini kaybeder ve sinir dokusunun ölümüne yol açar. Bu sinir dokusunun ölümü bu sinirin innerve ettiği kas dokularında atrofiye neden olur. Dolayısıyla parmaklarda ve ellerde güçsüzlük bir bulgu olarak
ortaya çıkar. Geç kalınan durumlarda yani zamanında tanı konulamayıp aradan aylar geçmiş ise tedaviye rağmen sinirdeki bu ileri derecedeki harabiyet irreversibl yani kalıcı olabilmektedir.

Teşhis Nasıl Konulur?

Hastanın şikayetlerini anlatmasıyla klasik olarak teşhis konulabilir. Çünkü tipik bir öyküleri vardır; bunlar zaman zaman gelip geçici fakat genellikle giderek artan ilk üç parmağın yarısında uyuşukluk, ellerini biraz sallamak suretiyle geçen gece ağrıları,
ilk yani başparmağa ait kaslarda erimeyi takip eden zamanlarda güçsüzlük. El ve kollarda uyuşukluk, ağrı. kuvvet kaybı vardır. Hastanın muayenesi ile bu klasik şikayetler doğrulanır. İlave olarak el bileğinde karpal ligamanın bulunduğu yere refleks çekici
ile vurulduğunda, hasta el parmaklarında elektrik çarpma yani bir şok benzeri bir yanıt alınır. Bu Tinel's Sing olarak bilinir. EMG testi ile % 90 oranında kesin tanı konulabilir. Bazen hastalığın başlangıç döneminde, hastalar şiddetli ağrıdan şikayetçi olsalar bile EMG testi normal çıkabilir. Bu testin müsbet bir bulgu verebilmesi için hastalığın başlangıcından itibaren en az 1 - 6 ay bir süre geçmesi gerekir.

Karpal Tünel Sendromu Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavide esas olan Karpal tünelin sertleşebilmesidir. Bu da cerrahi olarak ligaman kesilerek median sinir üzerindeki bası ortadan kaldırılır.

Konservatif Tedavi: Ancak orta veya hafif derecedeki ağrı ve uyuşukluk varsa konservatif tedavi denenebilir.Bu da geceleri elin yüksek bir yere konularak istirahata sevk edilmesi yanı sıra analjezik etkili antienflamatuar ve yanında yararının tartışıldığı özellikle içerisinde B6 vitamini bulunan B kompleks vitaminleri verilir. El ve kolundaki ağrı nedeni ile el bileğini sıkıca saran kişiler farkında olmadan sinire daha çok bası yaparak hastalığın daha hızla ilerlemesine bilinçsizce katkıda bulunmuş olurlar. Böylece daha kısa sürede adale erimesi gelişir. Gece ağrıları daha da artar. Orta derecede rahatsız olanlarda lokal olarak steroid enjeksiyonu tanımlanmıştır. Bu ağrının geçmesinde oldukça etkilidir. Ancak sinir üzerindeki bası devam ettiğinden sinir harabiyeti gün geçtikçe artar. Bundan dolayı da yanıltıcı tedavi olabilir.

Cerrahi Tedavi: İlaç tedavisi ile şikayetleri geçmeyen hastalara daha fazla zaman geçirmeden yani sinir harabiyeti daha fazla artmadan cerrahi tedaviye alınmalıdır. Cerrahi olarak sinir üzerindeki bası ortadan kalktığında sinir üzerindeki harabiyette daha
fazla ilerlemeden duracaktır ve nöral fonksiyonda anlamlı iyileşme süratle görülecektir. İnsizyon elin orta hattında el kıvrım çizgileri arasında yapılmalıdır. Kesi kosmetik olmalı yaklaşık 1 - 1.5 cm boyunda yeterlidir. Bu cerrahi müdahale için hastanın hastanede
yatması gerekmez. Ayaktan gelen bir hastada lokal anestezi ile o bölge uyuşturulur. Kısa süre içerisinde median sinirin üzerindeki karpal ligaman kesilerek sinir serbestleştirilmiş olur. Bu müdahale klasik olarak yapıldığında biraz büyükçe kesi yapılır. Ancak günümüzde ameliyat mikroskobu yada maliyet gözönüne alınmazsa alınmazsa endoskobik yöntemlerle daha küçük bir insizyonla daha az ağrılı bu işlem gerçekleştirilmektedir. Bu aynı zamanda dikişsiz olmakta yada cilt estetik olarak kapatılmakta ve hasta zahmetsiz olarak evine gönderilmektedir.

Postoperatif Takip

Genel olarak ameliyatı takip eden ilk iki gün eli istirahat ettirmeli ve yüksek bir yerde tutmalıdır. Bandaj ertesi günü kaldırılmalı ve insizyon yeri betadine veya batticon ile temizlenerek temiz tutulmalıdır. Daha sonra üzerini açık bırakıp havalandırılmalıdır.
Müdahale yeri kuru olarak muhafaza edilmeli, su sabun değdirmemeye çalışılmalıdır. Komplikasyon nadiren oluşur. Eğer vak'a çok geç gelmiş ve sinirdeki harabiyet çok ileri derecede ise uyuşukluk ve ağrı bir süre devam edebilir. Zaten günümüzde bu işlem mikroşirürjikal endoskopik olarak yapılmakta olup muhtemel komplikasyonlar görülmemektedir. Ameliyat gecesinden itibaren nazik olarak eksersizlere başlanmalı, her bir parmağı ayrı ayrı oynatmalı ve yavaşça yumruk yapmalıdır.

İyileşme

Hastalar normal aktivitelerine 10 gün ile 3 hafta arasında dönebilirler. Periferik sinirler yaklaşık olarak her ay 1 cm kadar bir iyileşme gösterirler. Bundan dolayı sinirin harabiyet derecesine göre cerrahi müdahale sonrası iyileşme 6 ay ile 2 yıl arasında
değişir. Geç kalındığında parmak kaslarında atrofi gelişmiş ise bu durum tekrar eski halini alması oldukça zordur. Yinede parmaklarındaki kuvvet kas erimesine rağmen eski gücüne kavuşabilir. Üç ay sonra tenis oynayabilir. Fakat yinede el bileği kuvveti harcayacağı durumlarda bileklik kullanılması tavsiye edilir.

Sağlıklı günler dileğiyle!

songulm
09-08-2006, 16:00
Arkadaşlar böyle bir hastalık oldugunu öğrenince nöroloji kliniğine gittim uzman olmak üzere olan bir asistan arkadaş tezini bu konu üzerinde yaptığını söyledi istanbulda oturup sağlık güvencesi olan yada olmayan fark etmez sonuçta bi kamu hastanesi ben annemi getireceğim belki sizede yararlı olur diye yazıyorum ilgilenen arkadaşlar olursa yazarım hastane ve kliniğin adını.
selamlar

uyku_lab._teknisyeni
09-09-2006, 01:11
Karpal Tünel Sendromu Nedir?

Karpal Tünel Sendromu bir yada her iki elin ilk üç parmağını tutan ilerleyici özellik gösteren hareket sırasında tutulan el parmaklarında, bazende kola doğru yayılan ağrı ve uyuşukluğun arttığı bir durumdur. Genellikle elin ortasında bulunan median sinirin bası altında kalması sonucu ağrı, uyuşukluk ve güçsüzlükle kendini gösterir.

Median sinir normal olarak başparmağın iç taraf yüzeyel duyusunu, işaret parmağın, orta parmağın ve yüzük parmağında duyusunu taşır. Bu sinir bileğimizde Karpal Tünel olarak bilinen küçük bir kanaldan geçerek dağılır. Bu yüzden hastalıkta bu kanalın adı ile anılır.

Bu rahatsızlığın ilk başlangıç şekli, özellikle hanımlarda hamur yoğurmak, elde çamaşır yıkamak, el işi yaparken veya daktilo bilgisayar tuşlarına basarken yani el bileğini kullanarak yapılan hareketli işlerde uyuşukluğun meydana gelmesi ve özellikle
ilk üç parmakta elektrik çarpar gibi bir elektriklenmenin hissedilmesidir. Karpal Tünel Sendromu'nda hastalar genellikle geceleri ağrıların artmasından ve yanma tarzı bir acının kişiyi uykudan uyandıracak kadar fazla olmasından şikayet ederler. Tabiki bu durum hastalığın ilerlemesi ile doğru orantılı olarak farklılık arz eder.

Karpal Tünel Sendromu'na Kimlerde Rastlanır?

Genellikle 40 - 50 yaş arası hanımlarda daha sık görülür. Gerek iş icabı, gerek hobi olarak el bileğiyle tekrarlayan işlerle meşgul olanlar bu sendromun kurbanları olabilirler. Örnekleme yaparsak marangozlar, fırça kullanarakboya veya resim yapanlar,
tenis oynayanlar, elleriyle sıklıkla bulaşık yıkayanlar, şöförler ve benzeri şekilde el bileğini tekrarlayan hareketlerle meşgul olanları sayabiliriz. En sık olarak erkeklerde kasaplık mesleği ile uğraşanlarda görülmektedir. Hanımlarda hamilelik sırasında görülür. Bu durum geçicidir. Doğumu müteakiben birkaç hafta içerisinde normale döner. Ayrıca hipotiroidi olan kişilerde de geçici olarak rastlanabilir. Karpal Tünel Sendromu'nun meydana gelmesinde bazı başka hastalıklarında rolü vardır. Bunları şöyle sıralayabiliriz: Romotoid artirit, damar anomalileri, Tendonitis, Şişmanlık, Periferik sinir tümörleri veya kistleri ve yaşlılık gibi. Çok ileri yaşlarda ise dejeneratif eklem hastalığına bağlı olarak benzer şikayetler ortaya çıkar. Bu rahatsızlığa osteoartritis denir. Ayrıca alkol alanlarda, şeker hastalığı ve damarsal hastalıklarında normal durumlardan daha sık görülebilir.

Karpal Tünel Sendromu'nun Nedenleri Nelerdir?

El bileğinde tekrarlayan küçük travmalar bir band şeklinde Median sinirin üzerini örten karpal ligaman üzerinde skar dokusu oluşturarak bu ligamanın kalınlaşmasına neden olurlar.Bu durumda kalınlaşan bu doku median sinir üzerine bası yapar. Bu
bası sonucu sinir giderek incelir, duyu iletim özelliğini kaybeder ve sinir dokusunun ölümüne yol açar. Bu sinir dokusunun ölümü bu sinirin innerve ettiği kas dokularında atrofiye neden olur. Dolayısıyla parmaklarda ve ellerde güçsüzlük bir bulgu olarak
ortaya çıkar. Geç kalınan durumlarda yani zamanında tanı konulamayıp aradan aylar geçmiş ise tedaviye rağmen sinirdeki bu ileri derecedeki harabiyet irreversibl yani kalıcı olabilmektedir.

Teşhis Nasıl Konulur?

Hastanın şikayetlerini anlatmasıyla klasik olarak teşhis konulabilir. Çünkü tipik bir öyküleri vardır; bunlar zaman zaman gelip geçici fakat genellikle giderek artan ilk üç parmağın yarısında uyuşukluk, ellerini biraz sallamak suretiyle geçen gece ağrıları,
ilk yani başparmağa ait kaslarda erimeyi takip eden zamanlarda güçsüzlük. El ve kollarda uyuşukluk, ağrı. kuvvet kaybı vardır. Hastanın muayenesi ile bu klasik şikayetler doğrulanır. İlave olarak el bileğinde karpal ligamanın bulunduğu yere refleks çekici
ile vurulduğunda, hasta el parmaklarında elektrik çarpma yani bir şok benzeri bir yanıt alınır. Bu Tinel's Sing olarak bilinir. EMG testi ile % 90 oranında kesin tanı konulabilir. Bazen hastalığın başlangıç döneminde, hastalar şiddetli ağrıdan şikayetçi olsalar bile EMG testi normal çıkabilir. Bu testin müsbet bir bulgu verebilmesi için hastalığın başlangıcından itibaren en az 1 - 6 ay bir süre geçmesi gerekir.

Karpal Tünel Sendromu Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavide esas olan Karpal tünelin sertleşebilmesidir. Bu da cerrahi olarak ligaman kesilerek median sinir üzerindeki bası ortadan kaldırılır.

Konservatif Tedavi: Ancak orta veya hafif derecedeki ağrı ve uyuşukluk varsa konservatif tedavi denenebilir.Bu da geceleri elin yüksek bir yere konularak istirahata sevk edilmesi yanı sıra analjezik etkili antienflamatuar ve yanında yararının tartışıldığı özellikle içerisinde B6 vitamini bulunan B kompleks vitaminleri verilir. El ve kolundaki ağrı nedeni ile el bileğini sıkıca saran kişiler farkında olmadan sinire daha çok bası yaparak hastalığın daha hızla ilerlemesine bilinçsizce katkıda bulunmuş olurlar. Böylece daha kısa sürede adale erimesi gelişir. Gece ağrıları daha da artar. Orta derecede rahatsız olanlarda lokal olarak steroid enjeksiyonu tanımlanmıştır. Bu ağrının geçmesinde oldukça etkilidir. Ancak sinir üzerindeki bası devam ettiğinden sinir harabiyeti gün geçtikçe artar. Bundan dolayı da yanıltıcı tedavi olabilir.

Cerrahi Tedavi: İlaç tedavisi ile şikayetleri geçmeyen hastalara daha fazla zaman geçirmeden yani sinir harabiyeti daha fazla artmadan cerrahi tedaviye alınmalıdır. Cerrahi olarak sinir üzerindeki bası ortadan kalktığında sinir üzerindeki harabiyette daha
fazla ilerlemeden duracaktır ve nöral fonksiyonda anlamlı iyileşme süratle görülecektir. İnsizyon elin orta hattında el kıvrım çizgileri arasında yapılmalıdır. Kesi kosmetik olmalı yaklaşık 1 - 1.5 cm boyunda yeterlidir. Bu cerrahi müdahale için hastanın hastanede
yatması gerekmez. Ayaktan gelen bir hastada lokal anestezi ile o bölge uyuşturulur. Kısa süre içerisinde median sinirin üzerindeki karpal ligaman kesilerek sinir serbestleştirilmiş olur. Bu müdahale klasik olarak yapıldığında biraz büyükçe kesi yapılır. Ancak günümüzde ameliyat mikroskobu yada maliyet gözönüne alınmazsa alınmazsa endoskobik yöntemlerle daha küçük bir insizyonla daha az ağrılı bu işlem gerçekleştirilmektedir. Bu aynı zamanda dikişsiz olmakta yada cilt estetik olarak kapatılmakta ve hasta zahmetsiz olarak evine gönderilmektedir.

Postoperatif Takip

Genel olarak ameliyatı takip eden ilk iki gün eli istirahat ettirmeli ve yüksek bir yerde tutmalıdır. Bandaj ertesi günü kaldırılmalı ve insizyon yeri betadine veya batticon ile temizlenerek temiz tutulmalıdır. Daha sonra üzerini açık bırakıp havalandırılmalıdır.
Müdahale yeri kuru olarak muhafaza edilmeli, su sabun değdirmemeye çalışılmalıdır. Komplikasyon nadiren oluşur. Eğer vak'a çok geç gelmiş ve sinirdeki harabiyet çok ileri derecede ise uyuşukluk ve ağrı bir süre devam edebilir. Zaten günümüzde bu işlem mikroşirürjikal endoskopik olarak yapılmakta olup muhtemel komplikasyonlar görülmemektedir. Ameliyat gecesinden itibaren nazik olarak eksersizlere başlanmalı, her bir parmağı ayrı ayrı oynatmalı ve yavaşça yumruk yapmalıdır.

İyileşme

Hastalar normal aktivitelerine 10 gün ile 3 hafta arasında dönebilirler. Periferik sinirler yaklaşık olarak her ay 1 cm kadar bir iyileşme gösterirler. Bundan dolayı sinirin harabiyet derecesine göre cerrahi müdahale sonrası iyileşme 6 ay ile 2 yıl arasında
değişir. Geç kalındığında parmak kaslarında atrofi gelişmiş ise bu durum tekrar eski halini alması oldukça zordur. Yinede parmaklarındaki kuvvet kas erimesine rağmen eski gücüne kavuşabilir. Üç ay sonra tenis oynayabilir. Fakat yinede el bileği kuvveti harcayacağı durumlarda bileklik kullanılması tavsiye edilir.

Sağlıklı günler dileğiyle!

Teşekkürler..

Saygılar..!

piksel
09-11-2006, 12:36
Herkese merhaba,

Bilgisayar müh. son sınıf öğrencisiyim. Yaklaşık 7 yıldır HBS rahatsızlığım var(mış). Son 4 yıldır birçok doktora gittim. Tahmin edeceğiniz gibi teşhis konulamadı.

20 gün önce tesadüfen bir sağlık sitesinde bu hastalığın tanımını okuduktan sonra HBS'den emin oldum ve hemen bir doktora başvurdum. Teşhis konuldu. 20 gündür .... adlı ilacı doktor kontrolünde kullanıyorum. Yatmadan hemen önce alıyorum. Artık rahat bir şekilde uykuya dalabiliyorum fakat gündüzleri ve akşam vakitleri ağrım aynen devam ediyor.

ÖSS'de yaklaşık yarım saat kalemi bırakıp bacaklarımı ovuşturmak zorunda kalmıştım. Üniversite'deki 3 yılımı çok zor şartlar altında tamamladım. Dersler çok ağır ve bilgisayar başında en az 12 saat oturmak zorunda olmam da cabası...

7 yıl içinde yaşadığım bazı deneyimleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Sizlerde bu gibi deneyimlerinizi paylaşırsanız sevinirim.
Bilgisayar başında otururken bacaklarımı bir sehpaya uzatarak uzun süreli oturabiliyorum. Tabi ağrı tamamen geçmiyor hatta bazen hiç azalmıyor ama yine de çoğu zaman rahatlama sağlıyorum.
Ders çalışırken bacak bacak üstüne atarak öne doğru eğildiğimde yine uzun süreli oturabiliyorum. Tabi yine bazen işe yaramıyor.
Masaj ve soğuk su bende sadece anlık rahatlama sağladığı için bunları uygulamıyorum.
Egzersiz yaptıktan sonra ağrılarımda azalma oluyor fakat bazen ağrılarım daha da şiddetleniyor.Bu arada ben bu rahatsızlığı yaşayanların bacaklarının hangi bölgelerinde ağrıları olduğunu merak ediyorum. Benim ağrılarım sağ kalçam, baldırımın üst kısmı ve diz kapağımda meydana geliyor.

Herkese acil şifalar diliyorum.

kolki
09-12-2006, 11:20
selam arkadaşlar hem ucuz hemde kullanımında büyük yan etkileri olmayan
bir ilaç denedik ve % 100 başarılı oldu tabii bu ilacın ismini sizlere de buradan yazacağım ama emin olmam lazım bunu içinde kısa bir süre daha
ilacı kullanmamız lazım şunuda unutmayalım ki bu ilaç herkezde aynı etkiyi yapmayabilir inşallah herkeze şifa olur saygılar .

qantum
09-17-2006, 02:21
merhaba sıtenızle bugun tanıstım..yıne uykusuz bır gece gecırıyorum:(boyle bır hastalık oldugunu bılıyordum amabu kadar hasta oldugunu bılmıyordum.2 senedır uyku problemım var fakat HBS ıcın doktora gıtmedım tedavısı oldugunu bılmıyordum cunku ve bu kadar derın arastırmada yapmamıstım bu gune kadar sadece gazetede okudugum bır yazıdan sonra HBS olabılecegımı dusundum ve haklıymısım.bacaklarıma buzlar koyuyordum soguk suyla dus alıp rahatlıyordum ve hepsını bılıncsızce yaptım.ıse yarıyordu:) antıdepresan ve antıhıstamınık kullanıyorum tetıkledıgını okudum.bıraz gec olacak ama doktora gıtmelıyım sanırım..nerden ve nasıl baslamalıyım?ayrıca antıhıstamınık ve antıdepresan kullanmayı kesmem mı gerekıyor?ha bu arada bende demır eksıklıgıde var:(

piksel
09-17-2006, 13:33
merhaba sıtenızle bugun tanıstım..yıne uykusuz bır gece gecırıyorum:(boyle bır hastalık oldugunu bılıyordum amabu kadar hasta oldugunu bılmıyordum.2 senedır uyku problemım var fakat HBS ıcın doktora gıtmedım tedavısı oldugunu bılmıyordum cunku ve bu kadar derın arastırmada yapmamıstım bu gune kadar sadece gazetede okudugum bır yazıdan sonra HBS olabılecegımı dusundum ve haklıymısım.bacaklarıma buzlar koyuyordum soguk suyla dus alıp rahatlıyordum ve hepsını bılıncsızce yaptım.ıse yarıyordu:) antıdepresan ve antıhıstamınık kullanıyorum tetıkledıgını okudum.bıraz gec olacak ama doktora gıtmelıyım sanırım..nerden ve nasıl baslamalıyım?ayrıca antıhıstamınık ve antıdepresan kullanmayı kesmem mı gerekıyor?ha bu arada bende demır eksıklıgıde var:(

Merhaba qantum,

Öncelikle geçmiş olsun. Sana tavsiyem en kısa sürede uzman bir doktora başvurman. Bizim burada herhangi bir öneride bulunmamız doğru olmaz. Fakat bu başlıktaki mesajları okuduysan ve HBS'den emin isen ve de demir eksliğin de varsa umarım demir eksikliği giderelerek sağlığına kavuşursun.

Aksi halde ilaç tedavisine başlayacak ve vücudundaki dopamin miktarı artırılacak. Bu tedavi biraz uzun sürebilir. Ben yaklaşık 1 aydır ilaç tedavisi görüyorum. Şu ana kadarki etkilerini soracak olursan sadece uykumda iyileşme oldu. Artık yatar yatmaz uyuyabiliyorum. Fakat gündüz ve akşamları ağrılarım devam ediyor. Umarım biraz fikir verebilmişimdir.

Sağlıklı günler dilerim...

qantum
09-17-2006, 14:33
tavsıyelerın ıcin tesekkur ederım pıksel...en kısa surede doktora gıdecegım.uykunun duzelmesıne sevındım:)

restless
09-19-2006, 01:09
bu agrı falan diil baska bısey,bacaklarımı hıcbı doktora kestıremedım,kendım de kesemıyorum.yıllardır cekıyorum.26 yasındayım,bu konuyu ben baslattım ve sasırdım,uzuldum hepınıze,ne dıyım ceken bılır,ama ıntıhara tesebbus etmeyin,hayatın guzel yanlarını yakalarız mutlaka bıgun,ben umutluyum hayattan.ama bu hastalıktan degıl,bu huzursuzluk artık benım beynıme de yerlestı.huzursuz beyın sendromu da var bende,yataga gıtmeye hep korkuyorum,ancak sızmam gerekıyo.delı gıbı uykusu olan bı ınsanı baldırlarının her gece uyutmaması,gercekten olumcul bı sorun.ınsan olmek ısteyebılıyo,ılaclar da yetmıyo,ama yıne de yasayalım dıyırum,bılmıyorum benım kadar ceken varmı ama herkesın acısı kendıne tabi.ilerlesin artık su kahrolasıca tıp,herseyi buldular da bunda nıye caresızler.bu ilaclar bı yere kadar.of dıyorum,yıne gece oldu,ve yıne ben sabah ıse gıden ınsanları gorup,oyle uyuyabılecegım ancak

esinti
09-20-2006, 17:03
merhabalar! herkese geçmiş olsun. ben siteye yeni üye oldum. ayaklarımla başım dertte... hastalığımın tamamen psikolojik olduğunu düşünüyordum. 2 yıldır bazı geceler ayak tabanlarımdaki tarif edilemez yanmalar ve karıncalanmalar yüzünden uykuya dalmakta güçlük çekiyordum, aynı dönemlerde depresyona da girdiğim için bu konuyu ekstra önemsemedim. 2 yıldır haftanın bazı gecelerinde yaşadığım bu dayanılmaz yanmaları, son bir aydır her gece yaşamaya başladım. kendi kendime çeşitli yöntemler denedim, ayaklarım soğuk zemine bassın belki uyurum diye yatakta oturur vaziyette bile uyumayı denedim, buz torbaları, tuzlu sular, nemlendirici kremler... hiçbirinin olumlu bir etkisini de görmedim. dün gece sabah işe gitmek için erken kalkacağımdan ayaklarımla boğuşarak uyuma mücadelelerim, gecenin bir vakti yatakta ağlama nöbetlerine dönüşünce, bu konuda bir çözüm arama zamanın geldiğini anladım. bu konunun bu kadar ciddi olduğunu ve daha da ilerleyebileceğini ve benim gibi bir çok kişinin bu hastalığa çözüm aradığını bu sitede keşfettim ve hastalık hakkında gereken bilgileri alabildim, en kısa zamanda kesin teşhis ve tedavi için bir uzamana gideceğim. herkese çok teşekkür ediyorum ve acil şifalar diliyorum.

restless
09-28-2006, 00:51
yanma mı dedin esinti,yanma hem de cayır cayır.bu dunyada cehennemi yasama

pitipiti
09-28-2006, 01:50
acaba hangi ilaç kullanılıyo bu hastalık için??
bu agrı falan diil baska bısey,bacaklarımı hıcbı doktora kestıremedım,kendım de kesemıyorum.yıllardır cekıyorum.26 yasındayım,bu konuyu ben baslattım ve sasırdım,uzuldum hepınıze,ne dıyım ceken bılır,ama ıntıhara tesebbus etmeyin,hayatın guzel yanlarını yakalarız mutlaka bıgun,ben umutluyum hayattan.ama bu hastalıktan degıl,bu huzursuzluk artık benım beynıme de yerlestı.huzursuz beyın sendromu da var bende,yataga gıtmeye hep korkuyorum,ancak sızmam gerekıyo.delı gıbı uykusu olan bı ınsanı baldırlarının her gece uyutmaması,gercekten olumcul bı sorun.ınsan olmek ısteyebılıyo,ılaclar da yetmıyo,ama yıne de yasayalım dıyırum,bılmıyorum benım kadar ceken varmı ama herkesın acısı kendıne tabi.ilerlesin artık su kahrolasıca tıp,herseyi buldular da bunda nıye caresızler.bu ilaclar bı yere kadar.of dıyorum,yıne gece oldu,ve yıne ben sabah ıse gıden ınsanları gorup,oyle uyuyabılecegım ancak

mezay
09-28-2006, 11:42
olmuyor ya birtürlü olmuyor uyuyamıyom bu ağrı yüzünden...
oooooofffff offff

restless
09-28-2006, 23:05
arkadaslar bence bu konuyu msnde de konusmalıyız,nedenıne gelınce belkı bı sekılde ortak noktalarımızı bulur,hastalıgın nedenını bulmaya calısırız,cunku nedenı olmadan cozumunu bulamayız.doktorlar da net bısey soyleyemıyolar.genetık ,demır eksıklıgı yada hıc neden olmaksızın gıbı nedenlerı var.bu hıc neden degıl bence,bıseyler olmalı,bazı ortak noktalarımız.bunları yazısarak bıyere varırız belkı dıyorum

emish55
09-29-2006, 00:11
Arkadaşlar merhaba, bende 21 yaşında başladı şu an 44 yaşındayım ilk yıllarda bu kadar sıkıştırmıyordu ama şu 2 yıldır çok rahatsız oluyorum.Özellikle bu yaz o sıcaklarda hiç uyumadım sıcak havada daha çok bunaltıyo.Sürekli soğuk su tutuyorum bacaklarıma soğuk iyi geliyor. Avusturalya satılan ve sitedeki bir arkadaşımızın önerdiği ilacı ben getittirdim bana bir faydası olmadı o ilaç değil zaten vitamin. Farkında olduğum birşey var sanki kasların gerginliği ile çok alakalı ben yorgun ve gergin olduğum zamanlar daha çok rahatsız oluyorum. Ben doktorada gittim ...adlı ilacı verdi.Onu kullanmaya başladıktan 1 hafta sonra rahatlıyorum ama bıraktıktan 2 veya 3 gün sonra tekrar başlıyo bu sefer daha şiddetli başlıyo şu an ilacı kullanmıyorum kendimi dinliyorum ne bacaklarımdaki bu huzursuzluğun ne zamanlar daha çok beni rahatsız ettiğini anlamaya çalışıyorum ama gerginlikle çok başka sebeplerini bilmiyorum ama anladığım birşey var gerginlikle çok alakalı herkese hbs siz geceler diliyorum.

pharmacist
10-01-2006, 23:24
merhaba arkadaşlarr..6 ayda bı yakalandıgım ve hıc onemsemedıgım bu seyle,bır aydır her gece ugrasıyorum..belımde,kolumda,bacagımda..ne bu yaa.eczacılıkta okuyorum,ılac arastırmaya basladım..Endıkasyonu HBS olan tek ılac sanırım ... ama kesınlıkle doktor kontrolunde alınmalı..yaa burda okuyunca 7 yıldır falan bu rahatsızlıgı cekıorum dıenlerı cok fecı moralım bozulduu..offff..umarım en kısa zamanda supper bı ılac bulunur yoksa ben baslıcam sentezleme calısmalarınaa mecburıyettenn:(

restless
10-08-2006, 00:21
.... ictim ve bıraz sonra mıde bulantısı acayıp kustum bogazım tahrıs oldu burnum kanadı.bu ılac bazen boole yapıo.bı kere daha oole oldum hastaneye gıttım.bışey bulamıyolar,ama zehırlenme gıbı oluyo.bu ılacı kullanıp bunları yasayan oldu mu.bu ara gunlerdır uykusuzum.istanbulda hava nemlı ondan sanırım.bugun yıne olmeyı dusundum.olmeyı ıstedım.kollarım fecıydı oglen.gece de baldırlarım.kessem kurtulsam ama yıne olmaz,bu kez kalcadan vurur.bulsunlar artık ya.istanbuldakı arkadaslarla bıgun kararlastırıp biyerde oturmak ısterım.bunu benden baska isteyen olursa mesajlarınızı beklıyorum.

gitboy
10-08-2006, 23:19
herkese selamlar
24 yaşındayım ve bu rahatsızlığı kendimi bildim bileli çekiyorum. kişiliğimle özdeşleşmiş durumda. HBS diye bir hastalık olduğunu 6 ay önce gazeteden okudum ve artık bir an önce bundan kurtulmak istiyorum.
uykusuz geçen gecelerin yorgun günlerin yanı sıra uzun süre oturamamak bir işe konsantre olamamak hayatımı mahvediyor. yarın bir sınavım var ama ben ayaklarımı oynatmaktan kalkıp evin içinde gezinmekten yapamıyorum.
gazetede tedevisi olduğu yazıyordu ama forumu okuyunca biraz ümitsizliğe kapıldım. bir an önce doktora başvuracam ama neresi olur bilemiyorum. anladığım kadarı ile hastane, klinik veya doktor adı vermekten çekiniyorsunuz. yinede önerileriniz bekliyorum. en azından fakülte hastanesine mi yoksa özel bir kliniğe başvurmam daha ii olur söylerseniz sevinirim.

pitipiti
10-09-2006, 01:57
bu konu ile ilgili uyku laboratuvarları var, eğer yazılan mesajları okursanız gerekli bilgiyi bulabilirsiniz sanırım...

herkese selamlar
24 yaşındayım ve bu rahatsızlığı kendimi bildim bileli çekiyorum. kişiliğimle özdeşleşmiş durumda. HBS diye bir hastalık olduğunu 6 ay önce gazeteden okudum ve artık bir an önce bundan kurtulmak istiyorum.
uykusuz geçen gecelerin yorgun günlerin yanı sıra uzun süre oturamamak bir işe konsantre olamamak hayatımı mahvediyor. yarın bir sınavım var ama ben ayaklarımı oynatmaktan kalkıp evin içinde gezinmekten yapamıyorum.
gazetede tedevisi olduğu yazıyordu ama forumu okuyunca biraz ümitsizliğe kapıldım. bir an önce doktora başvuracam ama neresi olur bilemiyorum. anladığım kadarı ile hastane, klinik veya doktor adı vermekten çekiniyorsunuz. yinede önerileriniz bekliyorum. en azından fakülte hastanesine mi yoksa özel bir kliniğe başvurmam daha ii olur söylerseniz sevinirim.

insomnia
10-09-2006, 12:55
Huzursuz Bacak Sendromunun ne kadar çok kişinin hayatını kararttığı daha yeni yeni ortaya çıkıyor. Prof. Dr. Osman Müftüoğlu'na da bu konuda çok soru sorulmuş. Müftüoğlu, hbs yerine "gece krampları" tabirini kullanıyor. Aşağıdaki linke bir göz atın isterseniz:

http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/haber.aspx?id=5209548&yazarid=95

horoz2023
10-10-2006, 10:53
O.Müftüoğlunun değindiği konunun HBS ile ilgisi yok, sadece krampla ilgili...

insomnia
10-10-2006, 16:49
O.Müftüoğlunun değindiği konunun HBS ile ilgisi yok, sadece krampla ilgili...
Kusura bakmayın, başka sebeplerden uykusuz olan bana hastalığın tezahürleri ve Müftüoğlu'nun tedavi için tavsiye ettikleri siz HBS'li arkadaşların burada paylaştıklarına benzer geldi.
Farkı nedir?

uyku_lab._teknisyeni
10-10-2006, 22:56
Kusura bakmayın, başka sebeplerden uykusuz olan bana hastalığın tezahürleri ve Müftüoğlu'nun tedavi için tavsiye ettikleri siz HBS'li arkadaşların burada paylaştıklarına benzer geldi.
Farkı nedir?
insomnia arkadaşım..aslında herşey ortada.öncelikle Osman Müftüoğlu hocamın anlattıkları bi uyku problemi veya hastalığı değil,metabolizma ile ilgili bir problem.HBS ise tamamen kendi başına bi rahatsızlık.Bu şikayetlerle başvuran hastalarımızda olmuştu fakat hocamın bahsettiği şekilde magnezyum tedavisi uygulandı ve hiçbir şikayetlerinin kalmadığını ifade ettiler.Benim izlenimlerim böyle..

Saygılar..!!:res: :res:

RED
10-16-2006, 03:11
Arkadaşlar HBS ben çocuk yaşlardan beridir bu hastalığı çekiyorum.Bence tedavisi yok yani ömür boyu çekecez biz bu hastalığı.Ancak sizlere bazı tavsiyelerim var ;yatağınız 2 kişilik olsun tabi yalnız yatmak kaydıyla ayrıca bacaklarınıza soğuk bir şeyle örneğin buz torbası veya soğuk bir şişe ile masaj yapın rahatsız olan bölgelerde gezdirin ,yüz üstü yatın,ve en önemlisi aklınızı başka şeylerle meşgul edin çünkü bu hastalığın psikoloji ile çok büyük ilgisi var.

yıldızay bedel
10-18-2006, 23:15
arkadaşlar siteden okuyup gittiğim hacettepe bölüm başkanı .... annemin şikayetlerini hiç dinlemeden ve bize parasını ödediğimiz halde 1 dakikasını bile ayırmadan ... yazıp gönderdi.Bunu kullanan annemde çok ağır yan etkiler çıktı. Paranıza zamanınıza acıyorsanız ve birde boşuna zamanım yok sizi dinleyemem şeklinde aşağılanmak istemiyorsanız bu doktora gitmeyin.Sonradan öğrendiğimize göre bu doktor baş ağrısı,parkinson, bacak ağrısı vs.her ne sebepten gelirse gelsin tüm hastalarına bu ilacı yazıyormuş. Hepinize bol uykulu geceler dilerim.

Kafka
11-14-2006, 23:51
Yeni üyemiz asitane ilaçların etkisine inanmadığını, peynir dışında süt ürünlerinin özellikle de yatmadan önce bir kase yoğurt yemenin faydasını gördüğünü yazmış.

İçinizde deneyip de faydasını gören var mı ?

pitipiti
11-16-2006, 01:27
Yeni üyemiz asitane ilaçların etkisine inanmadığını, peynir dışında süt ürünlerinin özellikle de yatmadan önce bir kase yoğurt yemenin faydasını gördüğünü yazmış.

İçinizde deneyip de faydasını gören var mı ?

Huzursuz bacak sendromu ile ilgili bir ilaç kullanmadım.çünkü gittiğim hiçbir doktor bugüne kadar bu hastalığı teşhis edemedi.o yüzden buna bir yorum getiremem.ama yogurt yeme olayına katılmıyorum.gece uykumu getirsin diye bir kase yoğurt yemeye dikkat ederim.faydasını görmedim.HBS için faydalı birşey bulamadım bugüne kadar...:(

handanwolf
11-18-2006, 08:55
herkese merhaba

[B] hsb rahatsızlığı olan babam.rahatsızlıkla ilgili tüm bilgileri netten araştırıp bulmaktayım.2 sene önce damar tıkanıklığı olmasından dolayı ana damarları değişti tabi bundan önce kolundan anju bir ay sonrasında prostat ameliyatı ve 3 ay sonrasında damar değişimi gerçekleşti bu esnada bacaktaki rahatsızlık damar değişiminden sonra tıkanık olan kılcal damarların tekrar gelişmesiyle biteceği yada azalacağı söylendi evet kısmen azaldı fakat tamamen geçmedi.sonralarda nette araştırmalar devam etti.ayrıca gazetede şuan prof.ün ismini hatırlamıyorum yazısını okudum ve bir ilaç önerdi önerilen ilacı araştırırken sizi buldum 2 ay önce ve ilacı kullandığından itibaren 2 aydır babam uyumakta hemde süper uykular gece gündüz (canım) fakat benim korkum nezamana kadar bu ilaç kullanılacak başka problemlerle karşılaşılabilinirmi git bunu doktora sor diceksiniz tabii bende dicemkii yaşayan daha iyibilir.hepinize sağlıklı günler dilerim.

uyku_lab._teknisyeni
11-18-2006, 09:15
[quote=handanwolf]herkese merhaba

[B]hsb rahatsızlığı olan babam.rahatsızlıkla ilgili tüm bilgileri netten araştırıp bulmaktayım.2 sene önce damar tıkanıklığı olmasından dolayı ana damarları değişti tabi bundan önce kolundan anju bir ay sonrasında prostat ameliyatı ve 3 ay sonrasında damar değişimi gerçekleşti bu esnada bacaktaki rahatsızlık damar değişiminden sonra tıkanık olan kılcal damarların tekrar gelişmesiyle biteceği yada azalacağı söylendi evet kısmen azaldı fakat tamamen geçmedi.sonralarda nette araştırmalar devam etti.ayrıca gazetede şuan prof.ün ismini hatırlamıyorum yazısını okudum ve bir ilaç önerdi önerilen ilacı araştırırken sizi buldum 2 ay önce ve ilacı kullandığından itibaren 2 aydır babam uyumakta hemde süper uykular gece gündüz (canım) fakat benim korkum nezamana kadar bu ilaç kullanılacak başka problemlerle karşılaşılabilinirmi git bunu doktora sor diceksiniz tabii bende dicemkii yaşayan daha iyibilir.hepinize sağlıklı günler dilerim.

Artık bu ilacı bi tansiyon ilacı gibi bi diabet ilacı gibi ömür boyu kullanacak...

Saygılar...

ilknur
11-18-2006, 18:35
merhabalar bende 2 yıldır bu hastalığı çekiyorum.noroloji,fizik tedevi,ortopedi doktorlarının hepsini dolaştım.film,mr,ilaç,iğne vb. sonunda hsb tehşisi kondu.benim rahatsızlığım soğuklarda daha çok artıyor.sol kolum ve sol bacağum devamlı uyuşuor.iğne batıyormuş gibi hissediyorum.devamlı masaj yapma ihtiyacı duyuyorum.yatmak nefret eder hale geldim.bazen otururken de ağrıyor.1 sene anti-depresan kullnadım+kas gevşeticiler+bir dönem B12+9ay ... . çok rahatladığım söylenemez.bende tedaviyi bıraktım.HBSile yaşamaya alışmaya çalışıyorum.uzun süre oturmaktan ve yolculuktan nefret ediyorum.şunu fark ettim stresi hiç sevmio. önerilerinizi bekliyorum

TAN
11-22-2006, 20:44
Aranıza yeni katıldım. Herkese kucak dolusu sevgiler... Dostlar bu rahatsızlığı 15 yıldır yaşamaktayım zaman zaman hayattan bezdirecek kadar ağır,bazen kısa sürede geçip giden, nadirende hiç yanıma uğramayan bu illet için gitmiş olduğum bir nöroloji uzmanının vermiş olduğu ... isimli ilaçlar kısa sürede beni oldukça rahatlatmıştı ancak ... yeşil reçete ile satışan bir ilaç olması nedeniyle temininde yaşanan zorluklar benim bu ilaçları bırakmama ve bir süre sonra bacaklarımın tekrar delirmesine neden olmuştur. Son zamanlarda 1 saatlik bir mücadele sonucu uykuya dalabildiğimden ilaç kullanmaya gerek görmüyorum. Günü stresli geçirdiysem artan semptomlar, huzrlu yaşanan bir günün akabinde pek ortaya çıkmamaktadır

TAN
11-22-2006, 23:58
Teşekkür ediyorum Mayıs, hoşbulduk dostum

restless
11-23-2006, 05:31
canlarım benım ya,hosgeldiniz,neler cektıgımizi ancak biz anlarız.ben derimki bigun bulusalım,ısrarlıyım bu konuda ama kımse yanasmıyo sanırım,peki ööle olsun bakalım

TAN
11-23-2006, 20:43
canlarım benım ya,hosgeldiniz,neler cektıgımizi ancak biz anlarız.ben derimki bigun bulusalım,ısrarlıyım bu konuda ama kımse yanasmıyo sanırım,peki ööle olsun bakalım

sabahın 5.30 u ve sen uyanıksın hala,kardeşim ne bu yaa bacaklar fazla mesai yapıyor galiba? Uygun bir zamanda buluşma fikri çok iyi bence yüzyüze daha iyi dertleşiriz

LotuSSutoL
12-11-2006, 18:46
lanet olası hastalık beni delirtecek ayaklarım hep sıcak sanki. Parkinsonlu insanlar gibi sallanıyorum sürekli :( nedir bunun çaresi yaa :(

özge
12-21-2006, 19:44
sıkıldım artık bu bacak sendromundan bend de de mı vardır nedır yatarken bılıncsız olarak ayak parmaklarımı hareket ettırıyorum farkedınce de parmaklarım yorulmuş oluyor...(((

uyku_lab._teknisyeni
12-21-2006, 19:48
sıkıldım artık bu bacak sendromundan bend de de mı vardır nedır yatarken bılıncsız olarak ayak parmaklarımı hareket ettırıyorum farkedınce de parmaklarım yorulmuş oluyor...(((
daha çok PLM gibi...yani uykuda periodik bacak hareketleri...
saygılar...:res:

özge
12-21-2006, 20:01
:sh: ah ah bir de bana sor sen lab tekn. uykulu ya da uykusuz stresteyken daha çok oluyor ama hiçbir yere de danışmadım sadece internette bilgi için dolaşırken bu siteye rastladım ve binlerce insan bu konuda farklı farklı sıkıntılar çekiyormuş...:smileys_a

mezay
12-22-2006, 22:08
arkadaşlar bu hastalıktan çok çektim vede hala çekiyorum
30sn bacaklarımı haraketsiz bıraksam mükemmel bir ağrı oluşuyor anlatamam.yani çevremdekilere anlatamam ama sizler yani çekenler mutlaka bilirler.bencede imkanımız varsa buluşalım bilgilerimizi paylaşalım çünkü doktorlar bile bu hastalığı bizim kadar bilemez.illaki bu hastalıgı yaşayacak

özge
12-22-2006, 23:22
yok yok benım aĞRI OLAYIM YOK sanırım strese baglı bılıncsızce yapılan parmak hareketleri...ama yıne de benı huzursuz edıyor...

mezay
12-23-2006, 08:25
yok yok benım aĞRI OLAYIM YOK sanırım strese baglı bılıncsızce yapılan parmak hareketleri...ama yıne de benı huzursuz edıyor...
sen gene şanslısın bak ağrın yokmuş
ben haraket ettirmezsem deli gibi ağrıyo
sabaha kadar yatakta dönüp duruyom bu yüzden

RED
12-27-2006, 02:25
Arkadaşlar bu hbs'nin çaresi falan yok.İlaç kullanırsınız belli bir zaman rahatlatır ama sonu yok bir müddet sonra dozunu artırmak zorunda kalırsınız.Yani sonu yok bunun ;sonra ömür boyu ilaç kullanan bir insanda başka hastalıklar çıkacağıda kesin.Herkese bol şifalar.

özge
12-29-2006, 18:59
arkadaşlar uzmanlar hbs nun psikolojik kökenli de olabileceğini söylüyorlar..insomin isimli bir ilaç oldukça rahatlatıyor yan etkisi yok hem uyku düzenini sağlıyor hem de oldukça rahatlatıyor...

tugruli
01-22-2007, 23:01
arkadaslar bende sol kolumda bas parmagımda tıtremeyle basladı YILLAR ılerledıkce SAG AYAK PARMAKLARAIMDA YORGUNLUGA BAGLI OLARAK PARMAKLARIMDA BUZULME OLUYOR UZERINE BASAMIYORUM YURUYEMIYECEK DURUNA GELIYORUM UYKUSUZLUK ISE BASLICA SORUN NE KADAR ERKEN YATSAM HIC FARKETMIYOR 1 2 SAAT UYUYORUM DAHA SONRASI MLUM UYKU TUTMUYOR.8 YILDIR ARALIKLLARLA HACETTEPE NOROLOJI KLINIGININDE TEADAVIMI DEVAM EDIYORDUM AMA GITTIGIM HER SEFERINDE DR.BENI 15 DK DINLIYORDU YALNIZCA,DOKTORUMDAN DOSYAMIN FOTOKOPISINI ISTEDIGIMDE BANA BOSUNA PARA HARCAMANA GEREK YOK SEN IYILESEMESSIN DEDI DOLAYISIYLA DOSYAMIN ORNEGINI ALAMADIM. EN SON GITTIGIM SEFER ISE SENIN KULLANDIGIN ILACLARI DEGISTIRELIM ... ISIMLİ ILACLARI VERDİ NISAN 2006 KULLANMAYA BASLADIGIM 2 AY OKADAR MUHTESEM GECTIKI SANKI YENIDEN DOGMUSTUM ICIM ICIME SIGMIYORDU 11 YILDIR ILK DEFA BUKADAR DINC HISSETTIM KENDIMI AMA BU SIRALAR ESKISINDEN DE DAHA KOTU BIR DURUMDYIM HAYATTAN YASAMAKTAN NEFRET EDIYORUM .29 OCAKTA ISTANBULDA ÖZEL BIR ,KLINIGINE GIDECEGIM UMARIM BENIM ICIN HAYIRLSI OLUR SIZLERI HABERDAR EDECEGIM SAYGILARIMLA HEPIMIZE ALLAH ACIL SIFALAR VERSIN...

insomnia
01-23-2007, 16:32
Sayın Tugruli,

Öncelikle aramıza hoşgeldiniz.
Anladığım kadarıyla ... size uzun vadeli kullanımda iyi gelmemiş.
Başka ilaçlar da var ayrıca demir ve B12 vitamini takviyesi yapılabiliyor. Bir de HBS hastası arkadaşların çoğu soğuğun iyi geldiğini yazın rahatsızlıklarının arttığını söylüyorlar.

Benim merak ettiğim İstanbul'da gideceğiniz özel kliniğin neresi olduğu.

Size acil şifalar dilerim.

tugruli
01-24-2007, 00:17
istanbuldakı arkadaslarım konunun uzmanı oldugunu soyledıler bende gıdıp bır muayene olayım dedım yalnızca bu kadar bılgım var haberdar ederım sıalerı saygılar.......

salome
02-05-2007, 22:42
Arkadaşlar, sohbet odamızda huzursuz bacak sendromu hakkında dertleşeceğiz, katılmak isterseniz memnun oluruz :thumbsup:

insomnia
02-06-2007, 13:39
istanbuldakı arkadaslarım konunun uzmanı oldugunu soyledıler bende gıdıp bır muayene olayım dedım yalnızca bu kadar bılgım var haberdar ederım sıalerı saygılar.......
Selam tugruli,
Muayeneniz nasıl geçti?

Arkadaşlar ben chat yapmayı sevenlerden değilim ama dün geceki sohbetimiz çok samimiydi. İnsan ağrı çektiği ya da sadece uyuyamadığı zaman kendisini anlayanlarla dertleşmesi bir başka oluyormuş.

Görmüşsünüzdür Moderatörümüz Salome yukarıdaki duyuruda sohbeti önümüzdeki Cuma ve Cumartesi geceleri tekrarlayalım ve hbs ile sınırlamayalım yazmış. Ertesi gün erken kalkmak zorunda olmayınca belki daha çok üye arkadaşımızla tanışabiliriz.

Ben haftasonunu iple çekiyorum :chatter:

bourcou
02-06-2007, 20:50
Herkese merhabalar;
Bu forumu bende yeni gördüm.21 yaşındayım ve çocukluğumdan beri ayak bileklerimde bu problemi yaşıyorum. Annem daha bebekken ayağımı bileklerimden sürekli daire çizerek çevirdiğimi söylüyor sanırım bebeklikten beri var:) Ve ya bu hareketler neden olmuştur hastalığın oluşumuna. Biara çok araştırmıştım nedir ne değildir diye ancak ne nedeni biliniyor, ne tedavisi herşey muallakta, adı bile daha yeni kondu bu hastalığın.Dolayısıyla verilen ilaçlar,kullanılan herşey deneniyor. Yani bizler denek oluyoruz:) Bir sürü yan etkisi olabiliyor ve bunlarda sizler üzerinde deneniyor. Çok iyi anlıyorum çaresizliğinizi ancak her söylenen ilaca bir çare diye atlayıp, kullanmamanızı öneririm. İlaçların yan etkileri de bazen yıllar sonra karşınıza çıkabilir nitekim.
Bahsettiğim üzere senelerdir bu hastalıkla yaşadığım için kendimce nasıl çözüm bulabileceğimi de deneyip sınıyorum. Kendimce rahatlatıcı çözümler bulmaya çalışıyorum. Bunları aklıma gelenleri neden-sonuç şeklinde sizlerle paylaşıyım. Belki üstünde çalışan arkadaşlara da yardımcı olurum:
Ben ayak bileğimde yaşadığım için problemi bileğimi baz alarak yazıorm
-Öncelikle sinirsel bir hastalık. Bir şeye sinirlendiğinizde,kızdığınızda bunu ilk önce bileğimde sinirsel huzursuzluk olarak hissediorm ve bu beynime vuruo ve çok rahatsız olup hatta daha çok sinirlenip direk bileğimi harekete, çevirmeye sevk edio. Bunu bileğimi çevirip, başka birşey (iyi birşey, mutlu bir anınızı düşünerek,gülümseyerek),derin nefes alarak, hatta abartıp bir kaç kez hoplayarak geçirebilirsiniz. :)
-Yattığımda...Sıcaklık direk şikayetlerin başlangıcı ve artışıdır. Özellikle yattığınızda çarşafın sizin vücut sıcaklığınızla artmasına tahammül edemezsiniz ki zaten yorganın içine ayağnızı sokamazsınız. Çözümü ayağınızı yatağın sağına soluna dışarı atarak boşlukta bırakıp bulabilirsiniz. Bazen gerçekten işe yarar, tabii yine hareket ettirip bir müddet. Bu arada çarşafınız öyle havlu cinsi,kalın sıcağı çeken, daha sıcak tutan tarzda kesinlikle seçmeyin. Bunlar çözüm olmuo daha şiddetli birşeyler yaşıyorsanız, ayağınızın altınada bir yastık koyup yükseğe kaldırın, bileğinizi yine boşta bırakabilirsiniz. Böyle uyuyabilirseniz bu da bir çözüm.
-Spor yapmak gerçekten iyi geliyor. Sizi bedensel olarak yoracak bir spor yaparsanız bu ağrılar pek sizi uyutmamak için direnmiyor. Ben yüzmeyi daha çok öneririm,özellikle havuz yerine deniz tercih edilmesi daha iyidir. Çünkü hem ayağınıza,bileğinize yüklenmemiş olcaksınız, bu da önemli. Çünkü uzun yürüyüşlerde de yorulabilirsiniz ve ağrılarınıza pek fazla çözüm olmaz yürümek. (Gerçi bende düz tabanlıkta var.) Bu nedenle ortopedik ayakkabılar giymek bnm ağrılarımı en aza indiriyor. Evin içerisinde ortopedik terlik giymekte çok etkili.
Yogayı denedim,ama bir süredir zaman ayıramıyorum ve uzaklaştım ve büyük bir hata yaptım aslında. Ama yogayı deneyin,hatta yaşam tarzınız haline getirin. Belli duruşlar var çok faydalı oluyor. Bence çözümde burda. Çünkü yoga sinirsel olarakta bedeninize ve beyninize hükmedebilme,anlayabilme,kontrol edebilme yeteneği kazandırıyor bir süre sonra.
-Yatmadan önce kalsiyum almak, süt içmek bunlarda etkili.
-Ayağa masaj yapmak, bileklere ve ayak tabanına özellikle özenle masaj yapın.Bu konuda refleksoloji kitaplarını okuyup daha bilerek masajı uygulayabilirsiniz.
Aklıma şuan için bunlar geldi. Dediğim gibi ben bu hastalıkla yaşıyorum kendimi bildim bilelim ve nasıl yaşamam gerektiğini öğrendim çoktan:) Baş edebiliyorum galiba şimdilik. Tabii kriz anlarım da çok oluyor, bazen uykusuz kalabiliyorum bende. Özellikle final dönemi, proje teslimleri gibi stres hayatınıza girdiği oranda bu huzursuzluklarda hayatınıza giriyorlar.
Not:bgn yine kafama esti bir bakayım bnm sendromda bir gelişme varmı diye gezindim sitelerde(yerli-yabancı). Pilates denemeye karar verdim okuduklarım ışığında. Pilates-yoga-yüzme yanında bazı mineral-vitamin destekleriyle çözüm burda bence.

Çok uzun oldu sanırım yazdıklarım.Bende paylaşmak istedim.

Görüşmek üzere...

insomnia
02-07-2007, 18:06
Aramıza hoşgeldin bourcou :tiphat:

Kapsamlı tavsiyelerin için çok teşekkürler.

Yoga, yüzme, pilates iyi ve yeni fikirler :thumbsup:

bourcou
02-07-2007, 18:15
Teşekkür ederim hoşbulduk:)
GNC'den aldığım kalsiyum magnezyum içerikli takviye (genelde diyetlerde takviye olarak veriliyor.) içiyorum birkaç gündür. Ve bileğim hiç ağrımıyor,şaşırdım gerçekten:) Bakalım gerçekten ondan kaynaklanıyorsa, yardımcı oluyorsa o da iyiymiş :)

Görüşmek üzere

banuy
02-17-2007, 21:10
Selamlar,
Siteye yeni katıldım. En azından yalnız olmamak güzel. Ben 28 yaşındayım ve HBS kendimi bildim bileli var. Ayrıca iki kızkardeşim ve annemde de var. Ama annemin hamileliği esnasında abartı durumdaymış, onun dışında fazla rahatsızlık verici değil. Bende ve tek kardeşimde bazen aşırı rahatsız edici oluyor. Ben bir yöntem buldum ama sadece hafif durumlar için. Korkunçlaştığı zaman hiçbir işe yaramıyor. Ama hafif hafif hissettiğim zaman yüzüstü yatıp bacaklarımı dizden bükerek yukarı kaldırıyorum. Böyle çok rahatlıyorum. Hatta çoğu zaman bütün gece bu şekilde uyuyormuşum:) Arkadaşlarım çok dalga geçmiş hatta öyle uyurken fotoğrafımı bile çekmişlerdi:) Siz de bir deneyin belki biraz işe yarar..
Sevgiler..

tugruli
02-18-2007, 18:26
selam arkadaslar
degısen yalnızca dr ve ılaclardı ... adlı ılacla tedavım suruyor.dr un dedıgı sen deprasyona gırmıssın bununla ılgılı ılaclarda verdı ..... turunde anlasıldıgı gıbı degısen ılaclar ben yıne aynı durumdayım sonumuz hayırlı olur umarım....herkese selamlar umarım bızde bırgun tekrar mutlu olacak kadar saglıklı olmayı hakederız allahatan dılegım budur ....

restless
02-18-2007, 23:13
selam arkadaslar.hadi istanbulda yasayan hbslilerle bulusalım.ne zaman?nasıl ayarlıcaz.yapalım bunu bi sekılde.restlessım ama adım günce.hadi buluşalım

alzeyve
02-20-2007, 23:52
merhaba
30 yaşındayım bildiğim 16 yıldır hbs problemim var. durmadan doktorlara gittik tahliller yapıldı hiç birşey çıkmazdı bu yıl teşhis konulduç düzensiz olarak ... dan 1 kutu kullandım bıraktım şimdi ağrılarım çok azınca tekrar başladım. ağrılar kollara ve sırt bölgemede geçti.
benimle aynı durumda olan arkadaşlar var mı
yani ağrıların bacaklar dışına geçmiş olan arkadaşlar

alzeyve
02-20-2007, 23:57
mrh
sıcak gerçekten rahatsızlık verici soğuk su da durdurmak ve kasları germek rahatlatıyor

aytupek
02-21-2007, 12:02
Herkese selam.Bence bu bir kan dolaşımı bozukluğu.Herkese bir sorum olacak.Şikayetleriniz başladığı an bacaklarınız soğuk mu sıcak mı?Çünkü benim akşamları oturmaya başladıktan 1 -1.5 saat sonra (ayak bileğimle diz arasında ) kımıl kımıl diye tabir edebileceğim o garip his başlıyor.Herhalde hareketsiz kalınca kan dolaşımında yavaşlama oluyor diye düşünüyorum.Sürekli düzenli olarak denemedim ama çok SU içtiğim dönemlerde şikayetlerim olmuyor.Bir de spor yaptığım zamanlar.Ama bu aralar pek su içtiğim söylenemez bir de yağ ve çikolata türü şeyleri çok tükettim.1 haftadır uyumakta zorlanıyorum.Şu an bile uykum var ve bacaklarım çok yorgun.Bu günden itibaren bol bol su içmeye karar verdim ve mümkün olduğunca bisiklet çevirme hareketi yapıcam.Ben bu hastalığı yenicem ve inşallah sizlere de yardımcı olurum.BOL BOL SU İÇELİM.

LALE
02-26-2007, 17:23
10 senedir uyku hapi kullqniyorum.
ayrica sekerhastasiyim geceleri bacaklarim cok kotu oluyorum.

zyakamoz
03-05-2007, 11:12
Selam ben bugün üye oldum bu siteyi tesadüfen bir dergide gördüm sitenin adını ve yaklaşık 2 yıldır bende olan bu sıkıntının adının da "Huzursuz Bacak Sendromu "olduğunu...Evet bende iki yıldır her iki bacağımda dizkapağımla kalçama kadar olan bölümde kaşıntı..sızı..acı..yanma var bazen dayanılmaz derecede oluyor..doktora gittim olumsuz hiç bir şey bulamadılar bütün tahlillerim normal çıktı vucudumda hiç bir eksiklik yok(demir,çinko,kan vb gibi) yerimde yarım saatten fazla oturamıyorum deli gibi koşmak istiyorum hoplamak ,zıplamak yani ne yapacağımı şaşırıyorum yürüyüş yapıyorum her gün 1 saat 46 kiloda bir insanım ...Sitedeki diğer üyelerin şikayetlerinide okuduğum zaman benim gibi çok insan olduğunu öğrendim...Dilerim hepimiz bir çare bulabiliriz bu sıkıntımıza...

restless
03-06-2007, 00:22
bende fibromiyalji de var.delircem.dun gece yıne acıle gıttım.dusuyo gıbı oluyorum,tansıyon dusuyo gıbı,bas donmesı mide bulantısı,halsızlık,bacaklarım kollarım tutmuyo.ama hersey normal cıkıyo.fibromiyalji yapıyo bunu,bayılıyo gıbı ataklar.ya gorun beterın beterı var.zaten fıbromıyaljılılerın cogunda huzursuz bacak da varmıs.yan ürünü yani.herkese acil sifa dilesem noolurki.bazen tek carenın ölüm oldugunu dusunuyorum,sonra toparlan dıyorum kendıme,ne bıcım seyler dusunuyosun dıyorum.ama care de yok iste.yeni bı ilac cıkıyormus.onu da deneyelım barı,kobay oldum zaten yıllardır.ankarada dr.ersin tan.benim adamım o iste.herkes yalancı,geccek dıyen fizikcilere ne paralar odedım cunku.ersin beyle konusmaya istanbuldan ankaraya usenmeyıp gıdıcem.sizi de bılgılendırırım.kendısı beyin kas ve sinir uzmanı.yazmak isterseniz,guncece7@hotmail.com.hoscakalın

GÜLLER VE DKENLER
03-16-2007, 15:33
Adım Mustafa Yaralı 60 yaşında ve emekliyim.Ben 20 yılı aşkın suredir belimden ayaklarıma kadar hayatımı allak bullak eden hastalığın (Huzursuz bacak sendromu) adını bile ne yazıkki medyadan tesadüfen öğrendim.Yaşadığım gerginliğ uzun uzun anlatacak değilim.Bende uyku neredeyse tamamen bitti kesinlikle en erken 40 saatte bir 3-4 saat adı uykumu yada direncin bittiği anmı bilmiyorum işte bu kadar yata biliyorum.Sağlığım alt üst,iş hayatım felç,sosyal yaşantım sıfır,umudum az,bedenim bitkin ve yorgun bir hale geldi.Şeker,tansiyon,kolestrol,bel fıtığı,panik atak bunlarda mevcut.Kendini koyveren bir insanda değilim,hatta görüntüm tüm bunları yalanlarcasına düzgün.Özellikle son iki yıldır gece boyu,hatta gündüz bile süreli ayaktaym.İnanırmısınız bu sıkıntılar tahammül sınırımı çoktan aştı.Öylesine sizlerle paylaşmak istedim,belki bazılarınızla mesajlaşabiliriz.siteyi yeni tanımya başlayacağım,yardımcı olanlarda olursa onada sevinirim.Hepinizin bütün dertlerine acil şifalar diliyor,en kalbi muhabbetlerimle selamlıyorum.Cenabı Allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun

insomnia
03-16-2007, 23:19
Mustafa Bey,

Sizi anlayanlar arasındasınız.

Canı gönülden hoşgeldiniz. Merak etmeyin siteyi kullanmaya da zamanla alışırsınız.

Allah kolaylıklar ve acil şifalar versin.

nmc
03-19-2007, 21:18
siteye yeni katıldım.uzun süredir şikayetlerim vardı.son 3 aydır nedenini öğrendim.3 haftadır ilaç kullanmaya başladım.Tam rahatlamaya başlıyorum diyordum ki tekrara başladı uykusuz geceler.Bence bu çile çekilecek ama merak ettiğim çocuğumu da genetik olarak etkilermi?

horoz2023
03-20-2007, 10:20
Selam ben bugün üye oldum bu siteyi tesadüfen bir dergide gördüm sitenin adını ve yaklaşık 2 yıldır bende olan bu sıkıntının adının da "Huzursuz Bacak Sendromu "olduğunu...Evet bende iki yıldır her iki bacağımda dizkapağımla kalçama kadar olan bölümde kaşıntı..sızı..acı..yanma var bazen dayanılmaz derecede oluyor..doktora gittim olumsuz hiç bir şey bulamadılar bütün tahlillerim normal çıktı vucudumda hiç bir eksiklik yok(demir,çinko,kan vb gibi) yerimde yarım saatten fazla oturamıyorum deli gibi koşmak istiyorum hoplamak ,zıplamak yani ne yapacağımı şaşırıyorum yürüyüş yapıyorum her gün 1 saat 46 kiloda bir insanım ...Sitedeki diğer üyelerin şikayetlerinide okuduğum zaman benim gibi çok insan olduğunu öğrendim...Dilerim hepimiz bir çare bulabiliriz bu sıkıntımıza...

Selam;
Sizin şikayetleriniz biraz farklı gibi, diz kapağı ve kalça arası?!; kaşıntı ?! hekim tarafından değerlendirip karar verilmeli diye düşünüyorum.
Geçmiş olsun dileklerimle...

aytupek
03-23-2007, 15:06
Şu illet hastalığın tek çaresi spor yapmak.Neden hala gereksiz ilaçlar kullanıyorsunuz.Bu durum bariz bir dolaşım bozukluğu.Herkese tavsiyem gün içersinde yukarı çıkamak için asansör yerine merdivenleri kullanın.Fırsatınız oldukça (spor yapacak imkanınız yoksa) olduğunuz yerde koşun.Ben spor yaptığım günler rahat uyuyorum.Boşuna depresyon veya her neyse sinir ilaçları kullanarak beyninize zarar vermeyin.

aytupek
03-23-2007, 15:10
Bir de sendrom başladığı zaman ayaklarınızı kasma veya oynatma isteği oluştuğunda sakın kasmayın veya oynatmayın inat edin ve kasmayın.Kendinizi ne kadar gevşetirseniz o kadar iyi.O da sonunda pes ediyor o inatçıysa siz ondan inatçı olun.YENİN ONU.

nmc
03-23-2007, 20:36
işim gereği sürekli hareket halindeyim.Günde yaklaşık 3 km.yol yürüyorum diyebilirim.Kişiye göre değişiyor herhalde bir türlü rahatlayamıyorum.Spor yapmak tabi ki faydalı ama HBSde ne kadar işe yaradığı tartışılır.Denemekten zarar gelmez.Siz faydasını görüyorsanız devam edin.

aytupek
03-23-2007, 21:09
Ben de gün içinde hareket halindeyim ve bol bol yürüyorum fakat koşmak daha farklı oluyor.Bacaklar da kan dolaşımı hızlanıyor.Bence siz de koşmayı deneyin.

aytupek
03-23-2007, 21:17
Ayrıca tabi ne kadar etkili oluyor bilmiyorum ama gün içinde otururken bacak bacak üstüne atmak da tetikliyor gibime geliyor.Aklınıza geldikçe bacaklarınızı gevşetin.Çünkü farkında olmadan kendimizi kasıyoruz.

Kafka
03-25-2007, 19:55
siteye yeni katıldım.uzun süredir şikayetlerim vardı.son 3 aydır nedenini öğrendim.3 haftadır ilaç kullanmaya başladım.Tam rahatlamaya başlıyorum diyordum ki tekrara başladı uykusuz geceler.Bence bu çile çekilecek ama merak ettiğim çocuğumu da genetik olarak etkilermi?
Selam nmc, sitemize hoşgeldiniz.

Ailenizin sizden başka huzursuz bacak sendromu olan üyesi var mı?

HBS'nin genetik geçiş özelliği var. Anne, baba ya da yakın akrabalarında bu rahatsızlığı olanlarda daha sık görülüyor.

İki değişik site buldum internette gezerken. Biri:
http://romatizma.dergisi.org/pdf/pdf_ART_105.pdf

HBS'nin tedavisi ile ilgili ama bu konuda uzman bir doktora muayene olmadan ya da uyku laboratuvarına yatmadan kendi tedavimizi yapmanın sonuçları çok kötü olabilir. HBS'li arkadaşlara sadece bilgi almak için incelemeyi tavsiye ediyorum.

Bir de :
http://www.drtus.com/modules.php?name=Kose_Yazilari&file=yazi_oku&sid=139

nmc
03-25-2007, 22:44
Teşekkür ederim bilgilerin için.Ailemde yok.

Kafka
04-11-2007, 14:32
Çeviren: Gülşah Balaban
editor@realage.com.tr

Kanada’da yapılan bir araştırmaya göre, huzursuz bacaklar sendromu (HBS) özellikle yaşlı kişilerde kardiyovasküler hastalık riskini artırıyor.

Huzursuz bacaklar sendromu, hastaların bacaklarını hareket ettirmek zorunda kaldıkları bir tür nörolojik bozukluk. Hastalık özellikle geceleri daha şiddetli oluyor ve her 20-40 saniyede bir periyodik olarak bacaklar hareket ettiriliyor.

Montreal Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, uyku laboratuvarında huzursuz bacaklar sendromu olan 10 hastanın tansiyonlarını ve bacak hareketlerini görüntülediler. Hastaların periyodik bacak hareketleri sırasında, sistolik tansiyon değerlerinin ortalama 20, ve diyastolik tansiyonlarının ise ortalama 11 değerinde arttığı gözlemlendi.

Dr. Paola Lanfranchi açıklıyor: “Periyodik bacak hareketleriyle beraber görülen tansiyondaki bu tekrarlayan yükselişler, özellikle şiddetli HBS’ye sahip ve uzun süredir bu rahatsızlığı olan yaşlı kişilerde, kardiyovasküler sisteme zarar veriyor.”

Lanfranchi ekliyor: “Daha önce yapılan çalışmalarda, tansiyondaki belirgin değişikliklerin, bizim çalışmamızda da görüldüğü gibi, damarlara ve kalbe zarar verdiği belirlenmiştir. Buna ek olarak, gece ortaya çıkan büyük tansiyon dalgalanmaları, yaşlı kişilerde felç riskini artırıyor.”

Dr. Jacques Montplaisir, bu tür değişikliklerin kalbe ve kan damarlarına verdiği zararın büyüklüğünü açıklamak ve HBS ilaçlarının bu zararlı etkilere ne yönde tesir ettiğini belirleyebilmek için yeni çalışmalara ihtiyaç olduğunu belirtiyor.

Neurology’nin 10 Nisan sayısında bu çalışmaya yer verilmiştir.

Araştırmacılar, bu çalışmanın sadece tedavi edilmemiş huzursuz bacaklar sendromu olan hastaların katıldığı küçük çapta bir araştırma olduğunu belirtiyorlar.

Kaynak: http://www.realage.com.tr/tr/realagehaberdetay.asp?hid=25529

erdinc_ist
05-03-2007, 11:31
Herkese selam ve geçmiş olsun.

Eşim bu hastalığı 6-7 aydan beri çekiyor. Ve bir çok doktor gezdik çoğuda yanlış teşhis ve ilaç verdi. Sonunda (3 ay önce) eşimin hastalığının ismi konuldu. Huzursuz bacak sendromu ve sebebide eşimin kullandığı depresyon ilacıymış (doktorun bize verdiği bilgi doğrultusunda). Hastalığının başlangıcı ise eşimin depresyon ilacını bırakması, ilacı bıraktıktan 15 gün sonra, Eşime ilk önce kasılma ve ayaklarının üzerinde duramama, tamamen kasılma yaşıyordu. ve bilinçsizce vücut hareketleri, Doktor ilk önce depresyon ilacını bıraktırdı ve şu an eşim ... adında ilaç kullanıyor ve kasılmaları şu an yok ama akşamları uzandığında ayaklarında atmalar başlıyor bazen normal ve bazen şiddetli. ilacın dozajını 3x 250 olarak artırdık şu an neo lacak bilmiyorum, bu ilacı kullanan varsa faydasını veya zararını bana cevap yazarsa sevinirim. Bu arada Serpil berrin hnm.ın ilacının ismini yazarsa sevinirm.
Tekrar herkese geçmiş olsun

carix
05-07-2007, 20:47
Herkeze Merhaba. Ben de Bu HBS denen canavarla 5 yıldır falan beraber yaşıyorum... Konu ile ilgili makaleleri araştırma yazılarını vs okudum. genellikle hastalığın yaş ortalaması 49.. fakat ben 17 yaşımdan beri bu sendromu yaşıyorum. Günde en fazla 4 saat uyayabiliyorum. şu an bu yazıyı yazarken bile bacaklarıı sürekli oynatma isteği duyuyorum. Benim için bu rahatsızlık düzensizliğin bir sonucu. fakat sporun ve aksiyonel bir yaşam tarzının bu rahatsızlığı yenebileceğini düşünüyorum. (vampir gibi dolaşmakdan bıkmış biri olarak :-))
Sormak istediğim bir kaç soru var:
dopominerjik ilaçların .... kullanmamın herhangi bi yan etkisi olurmu?
Bir de bu rahatsızlık ile ilgili vucuda direkt 1 gr demir enjekte edilmesi ile ilgili bi tedavi yöntemi de var... fakat deneme aşamasında olduğunu okumuştum. bu konuyla ilgili bi gelişme varmı?

tuana1907
06-01-2007, 22:38
Herkese merhaba, ben yeni üyeyim. 5 yıldır bende bacak ağrılarımdan şikayteçiyim ve daha yeni teşhis koyuldu. Gitmedğim doktor kalmadı çoğu doktor hbs yi bilmiyor. Nöroloğa gittim ilk önce tahlil yaptırdı ve bişi çıkmadı tahlillerden ve parkinson ilacı verdi. Ama bi yararını göremedim en son çare EMG dedi çektirdim ve doktorumu değiştirdim ve bana ilaç tedavisi uyguluyor kendisi bir ay snr amerikaya gidicek gidene kadar seni iyileştiricem dedi. Bu yüzden bu hastalıktan kurtulucağım için ümidim var. Doktoruma çok güveniyorum.Faydasını gördüğümde sizinlede paylaşmak istiorum.

Turan
06-18-2007, 01:05
Herkeze merhaba bu ilk iletim , esimin bacaklarindaki agri ile ilgili bilgi edinmek için arastirirken formunuzla karsilastim bu hastalikla ilgili (h b s) fazla birsey bilinmiyor'dogrusu adinin bile "hbs" oldugunu ilk burada okudum,esimin uykularini engelleyen bu hastaligin daha çok stres ilaçlari alan depresyonda olan ,demir eksikligi olan, kisilerde oldugunu okudum üstteki yazilarda bunlar esimdede olan rahatsizliklar kendisi kan eksikligi, anemi, demir eksikligi , yasiyor ve baya bir zaman depresyonla ilgili ilaçlar aldi yaklasik üç aydirda bu haplari birakti bu arada uzun zamandirda bacak agrilari çekiyor ,gece kalkip hareket etmek istiyor, yatakta hep ayagini soguk olan yerlere uzatiyor ,biz bunu romatizma saniyorduk , bu agrilar için doktora gittik ilk incelemelerde kaninin çok eksik oldugunu söylediler bacaklarindaki agridan önce bunu tedavi etmeliyiz diyip 4 ünite plazma verdiler iki kerede ve 10 gün arayla ve demir eksikligi içinde demir vitamini içeren hap verdiler , bu arada esim ayni mahallede oturdugumuz yasli bir bayanla sohpet ederken bu agrilarindan bahsetmis bayan kendisindede ayni rahatsizlik oldugunu hiç bir ilaçla iylesemedigini söylemis ama ! demis "yillar önce birisinden duydugum birseyi uyguladim ozamandan beri rahat uyuyorum bacaklarim agrimiyor"" esim merakla sormus nedir? diye ""yatak çarsafimin altina bacaklarimin geldigi yerlere "sabun "kaliplari koyuyorum demis ince sabunlardan yada kullanilmis incelmis olanlarindan .
Esim bana bunu söylediginde "Ne ilgisi var" dedim bana saçma geldi , ama inanin tam 2 aydir esim agrisiz uyuyor .

Nasil ,neden bilmiyorum ama ise yaradi ve belki bu agriyi çeken diger insanlarada yarari olur düsüncesiyle paylasmak istedim.
Herkeze agrisiz geceler dilerim..

insomnia
06-18-2007, 16:33
Gerçekten çok ilginç bir durum bu sabun kalıpları meselesi. Bir deneyeceğim. Tıbbi bir açıklaması var mı acaba ?

tuana1907
06-18-2007, 22:43
Bu sabun olayı gerçekten çok ilginç, ben şuanda tedavi aşamasındayım ve uykularım daha rahat ve sabah kalkmalarım daha dinç olmaya başladı.

evanescance_777
06-21-2007, 00:20
arkadaşlar sizlere bir tavsiyem var bir doktor tarafından teşhis konulmadı ama belirtiler tamamen doğru ben galiba hafif derecede br hastayım ama bacaklarımı soğuk suyla ısısı düşene kadar yıkıyorum o ıslak bir şekilde yatağa giriyorum.su kuruyana kadar çok rahatlıyorsunuz yane su kuruyana kadar uyudun uyudun uyuyamadın kalk bidaha ıslat gibi bir durum oluyor ama yinede çaresi çok az olan bu hastalığı bir nebzede olsa rahatlatıyor ben her gece bacaklarımı ıslatarak yatıyorum sizlerede tavsiyem bu sırf bunu yazabilmek için üye oldum umarım sizede iyi gelir iyi uykular geçirmeniz dileği ile:sleeping:

Hasan Can
07-06-2007, 14:34
Ben bu siteye bugün dolaşırken rastladım .. Pek çok muzdarip arkadaşla karşılaştım eşimde ve annemde de vardı bu rahatsızlık ve yüzde 95 geçti (Hiç fena bir oran sayılmaz.)
Günlerden de malum Cuma .. Cuma namazında "çok sevaba ihtiyacım var" ve bir sürü insandan "Allah razı olsun" lar almam lazım derken buraya rastladım. Kayıt olmam, aktivasyon şeyleri falan inanın yarım saattir boğuşuyorum. Olsun .. Bir dua için değer.. İşte nihayet yazıyorum:

Elma sirkesi... Evet elma sirkesi... hergün 1 yemek kaşığı 1 bardak ılık suya katıp için... ama 3 ay kadar devam etmelisiniz. Geçmiş olsun ve selamlar... Neticeyi yazın 2-3 ay sonra foruma bakacağım inş.
Haa unutmadan tadı bazı markaların kötü.. reklam zannetmeyin diye söylemiyorum.. son harfi n olan ince uzun bir şişe var onun tadı güzel..

insomnia
07-12-2007, 22:36
Valla ne yalan söyleyeyim ben başladım ama sağlam mide lazım ülseri, reflüsü vs. olan mideyi deler ha :seytan

sansms
07-25-2007, 15:45
Biraz maydanoz biraz marul yaprağı kaynatıp içiyorum uyumakta zorluk çekiyorum ama en azından bacaklarımda ve kollarımda çok rahatlama oluyor.
Kuru üzüm ,kereviz,marul tüketimininde faydası oluyor.
saygı ve kurtuluş ümitlerimizle

uykum var :(
07-26-2007, 08:19
ya ben uykusuzluktan ölüyorum bu gün bi saat uyudum sadece,, gözlerim yanýyo ama uyumak mümkün deðil kafayi yicem ya ... yatakta ben uyumaya çalişiorum bi taraftanda bacaklarimi salliyorum, agliyorum sinirden,18 yasindayim üç yildir var bende bu hastaik kisin pek olmuo ama yazin çok siddetli oluo yazdan nefret ediorum bu yüzden su an çok uykum var ama uyuyamiorum agrıda basladi simdi :(:banghead3

zbuzluk
07-27-2007, 16:23
Arkadaşlar bende rahatsızlığımla ilgili bilgi ararken forumunuza katıldım ama öylesine kötü bir gece geçirdim ki bir selam bile vermeden konuya daldım. Özür dilerim.Herkese acil şifalar diliyorum.

sansms
08-07-2007, 21:01
Sabahları 6.30 da kalkıyorum yaklaşık 1,5 saat yürüyüş yapıyorum gündüz uyumamaya çalışıyorum normal çay yerine yeşil çay ada çayı gibi içecekler içiyorum.Akşam saat engeç 23.00 de yatıyorum 10 gündür deliksiz uyuyorum. Darısı başınıza

ayfera
08-13-2007, 17:14
Merhaba
3yıldır bu sorunu yaşıyorum. o kadar çok doktara gittim ve doğru tanı oladığı için çok fazla ilaç kullandım.Şikayetimin bir ismi tanı ve tedavi şekli olduğuna çok sevinmediğimi söylesem yalan olur.Nihayet bir doktaor tanı koydu.Çesitli tahliller yapıldıb 12 eksik çıktı.B12 tedavisi ve ... 0,250 yarım doz ve devamında 0,250 olarak tedaviye başladım.0,250 .... kısa süre sonra alıştım.Ağrılarımda yaklaşık 8 ay sonra ciddi bir azalışmadı .Yani ara sıra çok şiddetlendi.Bazen gündüzde oldu.Ama neyseki biraz uymaya başladım.Fakat doktor ve ben daha olumlu netice bekliyorduk.Tamamen bitmeyince noroloji ye yönlerdirdi.Ve bir prof tan randevu alarak emg yaptırtım.Emg de sorun çıkmadı o da hbsendromu olduğunu söyleyerek şeker yükleme testi yaparak ... verdi.... daha az yan etkisi olduğunu söyledi.hbs ...... ağrıyı kesmesi gerektiğini belirtti.4 kutuyu kullanmaya başladım.Ağrılarım bayağı azaltı.Çekmeyen ne demek olduğunu anlamayaz zaten.Rahatsız olayan insanlar ne rahatmış.Bacaklarını rahatça uzatıp masaj ihtiyacı olmadan oturmak uyumak.

slientscream
08-14-2007, 13:51
merhaba ben de 5-6 yıldır ağrılardan şikayetçiyim ve gitmedigim doktor kalmadı hiçbiri bir tanı koyamadı. en son bu foruma rastladım ve doktoruma söyledim şimdi trivastal ve demir ilacı kullanıyorum henüz rahatlama olmadı.

ancak ben şunu sormak istiyorum ağrılar anlamında fazlasıyla acı çekiyorum hatta benim sadece bacaklarımda degil kollarımda da aynı rahatsızlık var ve aradaki en önemli fark ben sizler gibi uykusuzluk çekmiyorum (bacaklar kollar ağrıyor ama uyku daha baskın geliyor) tam tersine uykudan kendimi alamıyorum nekadar yatsam az geliyor :sleeping: ve kalktıgımda sabaha kadar çalışmış gibi yorgun kalkıyorum. :banghead3

acaba benimki hbs degil mi ne dersiniz arkadaşlar?

ayfera
08-14-2007, 16:04
Merhaba tuana1907
Öncelikle acil şifalar diliyorum.Bende bahsettiğim gibi parkinson ilacı kullanıyorum.Ama netice ne kadar olumlu olacak yada ne kadar kullanacağım bilmiyorum.Şu an ağrılarımda ciddi azalma var fakat kurtulabilirim gibi gelmiyor.Kronik hale gelebiliyormuş.
Hangi doktor olduğunu ve tedavi şeklini paylaşırsan sevinirim.

coco34
08-26-2007, 16:55
Off Off kalıcı bir çözüm bulunsada kurtulsak şu dertten. :(

coco34
08-29-2007, 01:25
Bu ara gelen giden yok forumlara.Bacaklar düzeldi galiba.Banada verin şu formülü.Uyumak istiyorum.

SiniR
09-03-2007, 03:41
oncelikle merhaba herkese, iyi sabahlar demek istiyorum aslında,

bu hastalık kac sene oldu bılmıyorum ama bende de var,sebebı galıba kullandıgım antidepresanlar, herneyse tekrarlamıyım zaten herkes bılıyor nasi olustugunu vs vs ,
sımdı kanı sulandıran bir ilaç kullanıyorum, iyi geliyo,
fakat bu nöbetler bende hergun olmuyo, stresli oldugum gunlerde, havanın cok sıcak oldugu gunlerde gibi...
denedim spor yapılınca (duzenlı olarak) iyi yonde etkisi oluyo...
mesela yataga yatıyorum hiçbiseyim yok once, 5 dakka geciyo bu bacaklarım bugun iyiler galiba diyorum kendı kendıme allahtan bugun rahat uyuyabilicem diyorum ki der demez basliyo lanet olasi sey...
(suan cok sinirliyim, uyuyamiyorum, demin bacagima yumruk attim :))
yani yukardaki yazdıgım seyden şu sonucu cıkarıyorum ben,
bu hastalıgı, kendime, kendim hatırlatıyorum, yoksa belki de baslamiycak?
aranizda benim gibi olanlar var mı? yani kendi kendine başlatıyomus gıbı gelenler? (bir de icki icince ara sıra oluyo her içki içisimde diil yani )

bide soyle bisey dusunuyorum, psikolojik olarak o ilacı alırsam bacagim gecicek diye sartlıyorum galiba kendimi ve geciyo...

bence hersey psikolojik..
bir de stress yonetimi diye birsey de var...

en rahat uykuları uyumanız dilegiyle :)

CANINA OKUYACAĞIZ HBS'NİN
10-17-2007, 22:44
http://www.uykusuz.biz/images/icons/icon4.gif Canina Okuyacağiz Hbs'nin
Arkadaşlar.Öncelikle tüm HBS'lileri sevgi ve saygıyla selamlıyorum.
32 yaşındayım ve bende sizler gibi HBS hastasıyım. Doktorumun söylemine göre "ileri derecede" HBS hastası.
Gece olunca ,herkez yavaş yavaş elini ayağını çekerken ortamdan, mışıl mışıl, huzurla ve deliksiz bir uykuya hazırlanırken,gerneşerek,sizler yavaş yavaş gerilmeye huzursuz olmaya ardından strese kol açıyorsunuz doğal olarak.Heleki gece debelenerek, garip el kol hareketleri yaparak dolanırken, diğerlerini rahaht rahat uyurken görünce iç geçiriyorsunuz.Hatta bazen onlara kızıyor,yada kıskanıyorsunuz.
Saate bakıyorsunuz,sabah daha çok var nasıl geçecek bu zaman? Kitap okusan,olmuyor.TV izlesen ı ıhh oda tam olmuyor. En iyisi gidip bir kez daha deneyeyim, en az onlarca denemenin üstüne. Uzanıyorsunuz.Canınız o kadar istiyor ki gözünüzü kapatıp rüyalar alemine yavaşça ve rahatça bir geçiş yapmayı.Aniden debelenerek yada ayağınızı veya kolunuzu ovalama sallama ihtiyacı duyup başlıyorsunuz tekrar. Olmuyor ayağa kalkıyorsunuz.Küfür ve sinir cümleleri ya da yalvarmalarla Allah'a:bowdown: , zamanı işlemeye başlıyorsunuz.Zaman da geçmeyen bir zaman kör olasıca geçmeyen bir zaman.:smileys_a

Düşünüyorsunuz kaldıysa akıl kafada, n'olucak benim bu halim böyle nereye kadar hep böylemi olacak. Ömrümün sonuna kadar ben böylemi yaşayacağım. Olmaz ki, olamaz. Olmaması lazım diyorsunuz. Hayalleriniz var, amaçlarınız,işiniz yada okulunuz.Sorumluluklarınız ve hayata yapmak istedikleriniz beklentileriniz.HBS buna müsade edecek mi. Kör olasıca HBS defol git benden diyorsunuz.
Umut, avucunuzun içinden ve gözünüzün önünden hiç ayrılmıyor.Birgün bir doktor, birgün bir ilaç, birgün birşey olacak ve bende normal insanlar gibi başımı yastığa koyar koymaz mışşşıll mışşşıl uyuyacağım.Sabah olduğunda, dinamik, mutlu ve dingin bir şekilde kalkacağım. Gülerek, her şeyi fark ederek canlı bir gün geçireceğim.Akşamı iple çekeceğim.
Çünkü aynı güzellikte hatta daha da güzel bir uyku seni bekliyor:sleeping:
Geçmişte yaşadığın o uykusuz,ağrılı acılı ve lanet geceleri düşünüp çok şükür iyileştim artık hiçbir uykusuzluk problemim yok accaip rahat uyuyabiliyorum diyeceksiniz.
Sonra da pek aklınıza gelmeyecek zaten unutup gideceksiniz. İşte bu hayat bu, yaşamak buymuş bee diyeceksiniz. Oh bee.
İşinizde daha başarılı, eşinizle, ailenizle, sevgilinizle, dostlarınızla daha mutlu bir hayatın içine balıklama dalacaksınız.Çünkü onlar da çok mutlu olacaklar iyileştiğine artık senin için üzülmeyecekler bu konuda. En önemlisi de kendinizle barışık ve mutlu bir yaşama gireceksiniz...
HBS hastalığı yaşayan birini gördüğünüzde ya da konuştuğunuzda geçmişteki dertlerinizden bahsedip ona da sizi iyileştiren doktor, ilaç veya bitkiyi hararetle tavsiye edeceksiniz.
Tavsiye ettiğiniz kişide size minnettar kalacak.
Hayaller, hayaller, hayaller.....

Gerçek bizraz önce anlatılanların tam tersi, kahretsinki diyorsunuz. Haklısınız. Şimdilik.
şimdilik,çünkü, en klasik örneklerden biri olan aya gitmenin de bir zamanlar hayal olduğunu biliyorsunuz. Veya sen konuşacaksın başka ülkedeki bir insanla hem göreceksin hem sesini duyacaksın. Buda hayaldi. Bilim kurgu filmlerinde.Henüz 3g teknolojisi ihalesi Turkcell'den iptal edildiği için sadece cep telefonlarında bizim ülkemizde hayal. Bilgisayarda, msn ,skyp, yada diğerleri.Gerçek.
Anlıyorum sizi, benim yaşım ömrüm geçiyor 50 sene sonra bulunup ben görmedikten sonra, yada 10 sene sonra bulunsa nolur.Ya çektiklerim. Şimdi bulunmalı hemen yarın. Hatta şimdi. Hemen bu gece başlamalı deliksiz ve raaprahat uykularım. Bir sürü doktor var, tıp çok gelişmiş deniliyor, bir sürü gıda uzmanları var, envai çeşit bitki var,ama olmuyor olmuyor,geçmiyor işte.Uyuyamıyorum diyorsunuz.Haykırıyorsun gecenin ağaran şafağında
"U-Y-U-M-A-K İ-S-T-İ-Y-O-R-U-M !!!!" :bang1:

S-i-z-i a-n-l-ı-y-o-r-u-m. Hepimiz birbirimizi anlıyoruz. Neye yarıyor. Sonuç. Gene aynı gene aynı.Hep uyuyamamazlığımızı paylaşıyoruz. Hep negatif. Hep nötr. Yeni bir gelişme duymak istiyorsunuz ve artık iyileşmek.
En son gelişme Kanada'dan :

"Bilim adamaları, Huzursuz Bacak Sendromu’yla (HBS) bağlantılı 3 geni buldu.
PARİS - Nature Genetics tıp dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, Almanya’nın Münih kentindeki Max Planck Psikiyatri Enstitüsü’nden Julianne Winkelman ve ekibi, BTBD9 adlı gen varyantı ve biri MEIS1 olmak üzere başka 2 genin HBS ile bağlantılı olduğunu saptadı. Julianne Winkelman, sonuçların, sendromun daha iyi anlaşılmasını sağlayacağını ve böylece yeni tedavilerin bulunmasının yolunu açacağını söyledi.

Bu arada, İzlanda’da Hreinn Stefansson başkanlığında yapılan ve New England Journal of Medicine dergisinde yayımlanan benzer araştırmada da BTBD9’nin HBCS ile bağlantılı olabileceği kaydedildi."

diex
10-30-2007, 13:10
arkadaşlar huzursuz bacak sendromu ile ilgili bu sayfa da çözüm var , bi tek adamın yayınladı araşatırma kıtabi indirmeniz gerek o da 24 $ tutarında , ben denedim ve gerçekten işe yariyor , çok basit .
Sayfa www.curerestlessleg.com (http://www.curerestlessleg.com)

durst
10-30-2007, 17:23
Merhaba,

24$ birşey değil kesin iyileşecekse yada bir çözüm ise ama nedir bunun içeriği? Bir ilaç mı tavsiye ediyor yoksa farklı bir yöntemmi? Kitap ingilizce yazılmış olmalı. Bunu tercüme ettirmemiz gerekiyor mu? Resimli anlatımmı var nedir? Denemiş olmalısınız biraz bahsetseniz bize bundan.

diex
10-30-2007, 20:59
Selamlar ,
Bakın olay o kadar basit ki hiç aklınıza gelecek gibi de değil , benim aynı 2 senedır bu forumdaki insanlarını çektimi söyliyebilirim , fakat o kadar kafayı takmişim ya son zamanda tüm ineterneti ve dostalrımı sorarak 1 adres buldum , bu adreste 1 Kanadalı aslında çok mantıklı problemı buldu , baştan aynı sizin yazdınız gibi ben de adama mail attım ve 24 usd para değil diyerek fayadasi olacaksa alayim dedim , o da bunun artık kesin denendını söyliyor ve eğer yardımcı olamsa bana paramı geri vereceğene söyledi . Şimdi kıtap 29 sayfa dan oluşur inglizce ve kolayce anliyabilrisiniz ilaç yok herhangi piskolyik olayı yok tamamen mantık ve gerçek sebeb çok basit şekilde ne yapacanızı anlatiyor . Eğer istersiniz ben burdan kıtabın tamamı yayınliyabilirim sonuçta adam belki para kazaniyor ama bu şekilde hiç olmasa daha geniş kıtleler denemiş olacak , aynı zamanda doktorlar da okur ve belki olayı inceler ve hastalığını gerçek sebeb bu şekilde oraya çikar. Bu arada özür dilerim eğer yazıda çok hata varise ben yabancıyim .

11-04-2007, 01:29
Merhaba diex . BEn gerçekten çok isterim, kitabın tamamını buradan yayınlamanı.

11-09-2007, 19:43
diex ordamısın.. Yani malum burdaki herkez bu hastalıktan muzdarip. yaınlaman herkezin menfaatine. herkez adına rica ediyorum

bedide
11-11-2007, 00:16
senelerdir sıkıntılarım vardı,bilmeden çekiyordum.depresyon deyip antidepresanlar kullandım.fakat yeterli gelmiyordu.sonunda uyku testi ile huzursuz bacak sendromu olduğumu öğrendim.nörolog doktor'un verdiği antiepileptik ilaçla 5 aylık bir kullanımla, ancak normal uyku uyumaya başladım hemde depresyon ilaçlarına gerek kalmadan.şimdi daha huzurlu daha sakinim.

11-11-2007, 13:06
öncelikle geçmişolsun bedide. geçte olsa uykuya azda olsa kavuşmak güzel değilmi

bedide
11-11-2007, 13:40
:) teşekkür ederim.uyumak ertesi gün zinde olmak çok güzel,ancak şimdi yaşadığımın farkına varıyorum,kabus dolu günler geride kaldı.zararın neresinden dönülürse kardır.
ama şu an da hala bilemiyorum gördüğüm tedavi geçici mi kalıcı mı ? gerçi doktorum bana ilaç tedavisinin yanısıra kısaca TMS(transkranial manyetik stimülasyon) uygulandı.seanslarım yani bitti.etkisi için birşey söylemek benim için erken.hbs olan herkese Allah'tan şifalar dilerim.

11-15-2007, 02:29
Şunu sölemeliyim, senin kendini nasıl hissetmek istediğinden fazla nsıl hissettiğin çok etkili. yani psikolojin. Böle birahatsızlığın olmadığını inanırsan gerçekten etkisi olumlu etkisi oluyor. karşında en az 60 doktora başvurmuş, sayfalarca restless leg konusunda bilgi okumuş biri olarak duruyorum..zamanla tecrübelerimi paylaşırım tabiki..yeterki ne ben ne sen nede başkaları çekmesin. malum berrbat bişi. öle değilmi..

bedide
11-16-2007, 00:25
evet kesinlikle berbat bişi.çok şükür kurtuldum. doktorum kesin tedavisinin olduğunu söylüyor ama bu konuda sanırım ağır yol alıyorum daha bir hayli ilaç kullanmam gerekiyor.bacaklarımdaki sıkıntı geçti fakat çok nadir gece arada uyanıyorum ve neden uyandığımı biliyorum ve tekrar uykuya dalıyorum.inşallah yakında bunların hiçbiri kalmayacak:) açıkcası ben de restless leg konusunda pe çok sayfalarca makaleler okudum.tabi böyle forum sayfalarında insanların açıklamalarını da okudum ve ilk kez bu siteye üye oldum fakat burası da pek aktif değil.siz peki hbs hakkında neler yaptınız?

kibaroglu
11-17-2007, 13:13
Merhaba arkadaşlar.
Ben siteyi yeni keşfettim. Ne güzel karşılıklı problemleri paylaşmak, dertleşmek.
Ben yurt dışında yaşıyorum ve aynı derdi çekiyorum. Bacaklarım yatağa uzanınca başlıyor karıncalanmaya. Genelde akşamları koltukta otururkende oluyor. 3 aydır doktorum Parkinson hastalığı ile ilgili ilaçlar veriyor ama bir netice alamadık. İlacı aldıktan sonra uyuyorum ama bir müddet sonra tekrar başlıyor karıncalanma. dıex rumuzlu arkadaşımız bir çözüm sunmuş ama gerisini getirmemiş. Kardeşim lütfen bizi biraz daha aydınlatıver. selamlar.

11-18-2007, 11:49
kibaroğlu hoşgeldin. Evet diex birkonu sundu ancak arkası glmedi. BEnce hiç hoş değil. Aklıma birileri kafa buluyo gibi düşünceler gelmiyor değil. Lakin bunca sıkıntı çeken insanlara umut tacirliği yapmak hiç hoış değil. Umarım yanılıyorumdur.

Sevgili bedide; Aslına bakarsan tam olarak şunu yaptım demiyorum. aklıma ne gelirse yada gelmezse hemen hepsini yaptım yapıyorum. yok bissürü karışımlar. karışım dediğim meyve kokteyli, bal ceviz ısırgan oruy vs.vs.vs karıştırıp kahvaltıda kullanmak. malum dertlii deli olurmuş. Annem öle diyo :)
Ağırlıklı olarak kafada bittiğine kanaat getirdim. sadece kafa ile de olmuyor tabiki.. ilaçalarımı kullanıyorum. requip...
kafamda bissürü idealim var hedef amaç. onların peşinde keyifle salına salın a koşuyorum. İStanbulda olmuş olmam avantaj diye düşünüyorum. doktor hastane açısından. Ailemin yaşadığı Aydın'da olsaydım belki daha çekiyor olabilirdim...

Sen bişliler yaptıunmı hbs hakkında?

bedide
11-18-2007, 23:19
öncelikle niciniz konuya binaen oldukça uyumlu ama hitap edemiyorum:)
insan derdinden deve'yi görmezmiş,kalkıpta birilerinin bunu alet edip dalga geçmeleri cidden üzücü.bende ilk önce diex'in yazdıklarını neredeyse dikkate alacaktım ama erken farkına vardım.
valla bana göre sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.önce doğru ilaçla kendime geldim daha sonra kafada revizyona geçtim:) yalnız birşeyi farkettim yaptığım spor'u bıraktım neredeyse mekik bile çekmedim şikayetlerim daha da artmıştı.şu anda yavaş yavaş sporuma yeniden başladım hatta yüzmeye bile gidicem iyiki ben de istanbul da yaşıyorum bunun getirdiği avantajları değerlendiriyorum.
hariçten yaptığım bişey yok.yani bitkilerle aram iyidir ama yok otu çöpü bal ile karıştırıp macun kıvamına getirdiğim de yok.çünkü vaktim olmuyor malesef.tek vazgeçemediğim çay.sanırım onun da olumsuzlukları oluyor.
vitaminlere ağırlık veririm .özellikle arada demir,magnezyum,folikasit,calsiyum gibi vitaminleri alırım.bir de her gece mutlaka süt içmeye çalışırım.
hararetle tms'yi tavsiye ederim.

11-18-2007, 23:44
Anlıyorum sizi. otu çöpü öle karıştırmamı pek bi paifize ettiniz yahu..:) Ot tamamda çöp yok.

kesinlikle spor ve düzenli gıda mühim. Deidğiniz gibi kafada da bittmi canına okumuşuzdur HBS nin. Ya o bizim ya da biz onun canına okucaz. Ortası yok biliyorsunuz...
Birde bana ne garip gelmişti biliyorm musunuz. Doktorum, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Uyku Hastalşıkları ünitesi başkanı Prf. Dr. Hakan Kaynak CNN türkte bir programda HBS nin lodos estiğinde arttığını söylemişti. Allahtan Lodos'un ne taraftan estiğini hafızamdan sildim. yoksa malum Lodos estimi bilinçaltım sırıtarak "hehe" diyor. Gerisini tahmin edin..:)

kibaroglu
11-19-2007, 01:53
ilac aldigim halde gene uyuyamadim. dolasiyorum evin icinde.
allah hepimize sifa versin.

diex
11-19-2007, 13:18
Arkadaşlar , ben bi çok kişiye bu inglizce 30 sayfalık bi pdf dosya gönderdim , ama forumda hem 30 sayfa olmasi nedenile hemde inglizce oldu için sanırım yapıştırmak zor , dalga geçtimi söylediniz , neden dalga geçeyim bu konuda sanırım normal bi insan pek dalga geçerek burda kenidne eğlence yapamaz .
saygılar

bedide
11-19-2007, 14:14
:) estafurullah latife olsun diye yazdım.valla Allah'ın izniyle her an iz peşindeyim,benim de niyetim hbs'nin canına okumak.lodos konusu doğru olabilir.ama onu bilerek yaşamak beyinde 'ay lodos çıktı hbs'em azdı :) 'diye düşünmek rahatsızlığı daha da artırır.şükür şu anda ne lodos ne de poyraz etkilemiyor beni :)
bu arada prof.dr hakan kaynak'ı ben de tanıyorum.

11-19-2007, 19:42
Sevgili diex sizden bu satırları bekliyorduk. Nacizane kendi adıma özür dilerim senden. Sende hak verirsin ki bir konu belirttin ki bu konu bu forumdaki hemen herkezi 1.dereceden ilgilendiren bir durum.Arkası ve açıklaması gelmeyince farklı düşünceleriçine girdik. Yukarıdaki mesah-jından sonra samimiyetine inanmış bulunuyorum. Teşekkür ederim.
Senden rica etsem mailime atabilir misin PDF dosyasını. Çünkü birarkadaşım çeviri şirketinde çalışıyor. Ondan Türkçeye çevirmesini ister, Türkçesinide isteyen arkadaşlara ben gönderirim. Malum paylaşım ve birbirimize destekle güzel yarınlara inşallah.. Ne dersin?
mailim: akifbalci@hotmail.com

11-21-2007, 23:55
Bedide arkadaş. nicedir özelinden mesaj atmaya çalışıyorum. ama göndermiyor. bilgin olsun..

bedide
11-22-2007, 14:35
mesaj gecikmesinde etkim var mı bilemiyorum ama aynı şey benim için de geçerli ben de deniyorum göndermiyor.belki de sistemle ilgilidir.bir daha deneyeyim

11-22-2007, 18:03
Mesajını aldım Bedide. Arkadaşlarımla görüştüm. Türkçeleştirecekler. Onlardan bana Türkçesi gelirse gönderiyorum PDF yi. ok..

bedide
11-22-2007, 19:42
teşekkür ederim arkadaşım .mesajını beklicem.mail adresimi sonra belirtirim.

HIZIRMEN
11-29-2007, 01:18
uyumak mumkun degil,cunku dolasmak zorundayım.gozum kapanıyor neredeyse ama bacaklar uytmuyor.yataktan kalkmak sart oluyor,cunku yatakta sallamak kesmiyor.belki hafif olanları keser ama benimki cok siddetli.bunun kesin cozumunu bulamıyolar ve ben umutlu degilim.bazen cok sinirleniyorum bu duruma,dun olmek istedim.bununla yasamaya alısmak lazım diyo doktorlar,bilmiyolarki zorlugunu,cunku yasamayan bilemez.asla bilemezler.biliyorumki bu gece de her gece gibi zor olacak ve ertesi gun yıne mutsuzluk.antidepresan alıyorum cunku bu iki hastalık(fibromiyalji ve huzursuz)depresyon yapan sendromlar.ama antidepresan huzursuza kotu geliyo,alma diyor norolog,psikiyatr da almak zorundasın diyor.ben bu seytan ücgeninden kurtulamayacagım biliyorum.iki hastalık ve depresyon 3 işte.
sabir arkadasim sabir,insaallah bununda üstesinden gelecegiz.Ben bunu tam 12 senedir cekiyorum.Bazen bacaklarimi kendim kesesim geliyor ama olmuyor iste,can tatli.Yalniz bisey farkettim,uyumak icin aldigim bütün uyku ilaclari ayagimi dahada azdirdi.Tahminim iceriginde bulunan bazi maddeler buna sebep oluyor bu yüzden uyumak icin sakin uyku ilaclari kullanmayin.bol hareket gerekiyor zaten mecburen yapiyoruz birde akupuntur deneyin bazilarina iyi geldigini duydum.HIZIRMEN.

bedide
11-29-2007, 17:48
ben akupunktur'u da denedim,spor da yaptım hatta öyle artırdım ki spor yaptığım günleri,dizimi bile sakatladım:) ama ne çare? spor yapmak geçici fayda sağlıyor.doğru ilaç tedavisi ile psikolojik açıdan kendimizi hazırlamak,mesela;'ben iyiyim ve daha iyi olucam' demek ve pes etmemek gerekiyor.

11-29-2007, 21:38
Arkadaşlar ne kadar çözüm bulmuş olsakta kendimizce, ki haklısınız tüm çözümlerinizin hepsinde.Lakin bu öle bir illetki gelmek istediğinde ve geldiğinde hiçbir önlemimizi dinlemiyor ve gelip yerleşiyor. Atmak istesen düşünmek istemesen kabul etmesende sende duruyor meret...Tıpkı aşk gibi :) öle ama...

11-29-2007, 21:40
Bu arada tüm arkadaşlara duyuru; http://www.curerestlessleg.com/ adresinde Kanadalı bir doktor çözümü buldum diyor. Bİr makale hazırlamış. diex arkadaşımız satın almış. Fakat ingilizce. BEn çevisi yapan arkadaşlarıma ilettim bu 29 sayfalık makaleyi. Türkçeleştirecekler. Çeviri bitince sizlere ulaştıracağım. Selamlar...

bedide
11-30-2007, 13:58
böyle aşk olmaz olsun:)

12-01-2007, 23:31
aşk olsun...:)

bedide
12-03-2007, 17:18
gönül ne aşk ister ne sevda,hbs'siz yaşam harika :) ne güzel slogan oldu.:)

bedide
12-03-2007, 17:21
birkaç gündür gerginim,sanırım hbs'yi tetikleyen başlıca unsur stresss .iki gün önce bacağımda sıkı batma hissi ve ağrı oldu ama buna rağmen uykuya daldım.tabi ertesi gün biraz yorgun ve isteksiz başladım güne:(

sansms
12-10-2007, 23:59
Bir haftadır akşamları iki yemek kaşığı üzüm pekmezi içiyorum bana çok iyi geldi bilginize

HIZIRMEN
12-11-2007, 03:11
arkadaslar herkese merhabalar,hayirli haberlerim var.Bir önceki mesajimda ortalama onsenedir bende RLS`den muzdarip oldugumu,öyleki geceleri uyuyamamaktan dolayi isimi biraktigimi yazmistim.Bu forumda diger arkadaslarin denedikleri bütün yöntemleri A-dan Z ye mübalagasiz denedim hemde uzman hekimler kontrolünde.Nice ilaclar denedim yan etkileri cok kötü olan,nice uyusturucular denedim uyuyabilmek icin ve daha neler.Burda hepsini yazmaya ne benim vaktim nede sanirim sizin sabriniz yeterli degildir.Allahima binlerce sükürler olsunki burda(avusturyada)bir arkadas vasitasiyla bir nöroloji uzmaniyla tanistim ve bana ... isminde bir ilac yazdi.Bu ilacin 0.08/0.35/0.70 dozajlari var.Ben su an 0.35 mg olanindan günde üc tane aliyorum.Rahatsizligim tamamen gitti yani kurtuldum ve geceleri cok rahat uyuyorum.Yalniz bayagi agir bir ilac,bu yüzden mide koruyucu hap kullanmanizi tavsiye ederim.Ilk gün beni bayagi sersemlettide.bende bir hapi ortadan bölerek yarim alip birde mide koruyucu ile alarak ücgünden sonra tam almaya basladim.Bu ilacin aynisini türkiyede bulamayanlar üzülmesinler.cünkü icindeki etki maddeleri tamamiyle ayni fakat ismi ... olan bir ilac var ve türkiyede eczanelerde satildigini ögrendim.Ilk bir hafta ilacin daha hizli bir sekilde etkili olmasini arzu edenler yani sira ... veya ... gibi etkili agri kesicileri gecici olarak alabilirler.COK ÖZEL BIR NOT:LÜTFEN BU YAZDIKLARIMI DOKTORUNUZLA KONUSARAK UYGULAYIN.HERKESE ACIL SIFALAR:

bedide
12-15-2007, 15:09
arkadaşlar dikkatimi çekiyor burada, hbs canına tak edenler kullandıkları ilaçarı yazıyorlar bunlar şikayeti lanlar bir de HIZRMEN gibi memnuniyet dile getiren arkadaşlar var.açıkcası ilacı gidipte araştırmadım doktruma da sorma şansım olmadı henüz, ama dikkatimi çeken birşey var memnun olmayanlar genelde parkinson hastalarının kullandığı ilaçlar kullanıyorlar ben ANİEPİLEPTİK olan hatta isim de yazayım ...kullanıyorum,hızırmen arkadaşımız gibi ben de memnun olanlardanım.şikayeti sürekli olan arkadaşlara tavsiyem bu aradaki nüanslar'a dikkat etmeleri ve iyice araştırmalarıdır.çünkü doğru ilaçla pekala bu durum kontrol altına alınabiliyor.herkese bol araştırmalı mutlu günler diliyorum :)

gokcaner
12-27-2007, 23:28
Selamlar yazdıklarınızı okudum, beni de sadece oturduğum zamanlarda rahatsız eden bir şey. Özellikle uzun yolculuklar işkence haline geliyor... sürekli kıpırdanma isteği. .. Kendimce yöntemler geliştirdim, mümkün olduğunca trenle seyahat, otobüste mutlaka kenarlara oturmak, çünkü ayaklarımı bolca oynatabiliyorum... bir de calcıum kullandığımda biraz daha rahat ettiğimi düşünüyorum. Sevgiler selamlar hepinize

bedide
01-10-2008, 11:01
evet katılıyorum calcıum işe yarıyor,birde yoğurt yeyip süt içmeye gayret ederim.

yarence
01-13-2008, 01:23
sırf bu yüzden yolculuk yapmamaya çalışıyorum. bu yüzden ne tatil fırsatları kaçırıyorum bir bilseniz. çünkü yol kabus oluyor helede kışsa ve kaloriferler açıksa tam bir işkence.

hena
01-13-2008, 17:04
merhaba diex...rica etsem bahsettiğin kitabı banada yollayabilirmisin??
e-mail adresim: cesica_cesi@hotmail.com İlgine şimdiden çok teşekkür ederim

Turyap
01-24-2008, 23:36
Hepinize geçmiş olsun!! hemen hemen bütün mesajları okudum.. Sizlere fikirlerimi paylaşmak istedim. içinde bulundugumuz rahatsızlık fena fakat olaya birde şu boyutta bakalım.. Bu hastalık yüzünden hepimiz mecburen spor yapıyoruz ve babam 45 yıldır bu hastalıgın pencesınden kurtulamamıs banada ondan gecti zaten :) sade ayaklarına degıl kollarınada vuruyor ama bırde babamı görsenız 73 yasında fakat 46 yasında gösterıyor. geceleri bu rahatsızlıgı hissettinizde önceden hazırlamıs oldugunuz sevdiğiniz bir yiyecek ( fazla kalorisi olmayan meyve gibi) bulundurun uyandıgınızda spor mahıyetındekı yürüyüşünüze moral olur güzel seyler düsünün sosyal yasantınızda komık muhakkak bırseyler olmustur onları aklınıza getirin ve mumkunse ılac kullanmayın bütün ılaclarda kımyasal maddeler mevcut ve hepsi zararlı bu hastalıgın basında stres gelıyor hiçbir şeye üzülmeyin sizi rahatsız eden hiç bir seyi yapmayın geceleri 15 dakikalık yürüyüşle kimseye zarar gelmez cok faydası vardır siz bu huylanmalara ne kadar sızlanırsanız o; o kadar azacaktır

yarence
01-28-2008, 12:57
arkadaşlar hbs için akupunktur tedavisine başladım ikinci seansı yapıldı ilk hafta sanki biraz rahatladım gibi ama daha net olmam için devam etmem lazım belki bi faydası olur gelişmeleri size yazacam topumuza acil şifalar diliyorum

ceyhan
01-29-2008, 16:35
Arkadaşlar, bu rahatsızlık (Huzursuz Bacak Sendromu) 5-6 senedir bende de var. Adana-Ceyhan'da Nöroloji Uzm.Dr. Ali SAYGI'ya takriben 25 gündür tedavi oluyorum. İlaçları kullanmaya başladığım ilk günden itibaren rahatca uyuyabiliyorum. Mukayese yapabilmeniz için rahatsızlığın başlama ve devamını kısaca anlatmak istiyorum. Bacaklarımda karıncalanma ile başladı, sonra kasılmalar, sonra kollarımda istek dışı hareketler başlamıştı. En sonunda zaman zaman belimde kasılmalar oluyordu. Şükür bu günlerde iyiyim. Bu rahatsızlıktan çok sayıda şikayet olduğunu bildiğim için durumumu sizlerle paylaşmak istedim. Çünkü gerçekten çok zor uykusuzluk. Özellikle de çalışanlar için. Bunu bende yıllarca yaşadım. Acil şifalar diliyorum.

aslı
02-04-2008, 09:37
Arkadaşlar Merhaba ;

Araniza Yeni Katildim ,öncelikle Herkese Acil Şifalar Diliyorum.
Forumun Hepsini Okudum,daha Önce Yazan Arkadaşlarin Birçoğu Artik Yazmiyor. Bunun Sebebi Ne Acaba ? Inşallah Dertlerine Deva Bulduklari Içindir.
Benim Size Bir Sorum Olacak ; Benimde Yaklaşik 1 Hafta Önce Ayağimin Altinda Karincalanma Başladi Şimdi Diz Kapaklarimda Uyuşma Var. 2 Ayri Hastaneye Gittim, Sizinki Hbs Ye Benzemiyo Dediler. Ben Geceleri Ayağimi Hareket Ettirme Isteği Duymuyorum Ya Da Televizyon Izlerken Rahatsiz Olmuyorum. Benim Sikintim Uyuşma Gün Boyu Var Ama Gece Yatağa Gittiğim Zaman Inanilmaz Artiyor Uyuşma,sabah Kalktiğimda Da Bacaklarim Kütük Gibi Oluyor. Bana Yardimci Olabilecek Kimse Var Mi?
Birde Şu 24 Dolar Dediğiniz Yabanci Formül Işinize Yaradi Mi Banada Yollar Misiniz?

Herkese Acil Şifalar.

aslı
02-04-2008, 09:40
ArkadaŞlar Bu Arada Yazmayi UnutmuŞum ,bÜtÜn DeĞerlerİm Normal Çikti.
Demİr,calsiyum,emg,tomografİ........

alpdede
02-04-2008, 16:48
merhabalar
İlaç tavsiye etmek doğru değil derler ama eşim yaklaşık 15 yıldır ... kullanıyor ilaç aldığı zamanlar çok rahat. bilgilerinize

aslı
02-05-2008, 17:54
Arkadaşlar Merhaba ;

Araniza Yeni Katildim ,öncelikle Herkese Acil Şifalar Diliyorum.
Forumun Hepsini Okudum,daha Önce Yazan Arkadaşlarin Birçoğu Artik Yazmiyor. Bunun Sebebi Ne Acaba ? Inşallah Dertlerine Deva Bulduklari Içindir.
Benim Size Bir Sorum Olacak ; Benimde Yaklaşik 1 Hafta Önce Ayağimin Altinda Karincalanma Başladi Şimdi Diz Kapaklarimda Uyuşma Var. 2 Ayri Hastaneye Gittim, Sizinki Hbs Ye Benzemiyo Dediler. Ben Geceleri Ayağimi Hareket Ettirme Isteği Duymuyorum Ya Da Televizyon Izlerken Rahatsiz Olmuyorum. Benim Sikintim Uyuşma Gün Boyu Var Ama Gece Yatağa Gittiğim Zaman Inanilmaz Artiyor Uyuşma,sabah Kalktiğimda Da Bacaklarim Kütük Gibi Oluyor. Bana Yardimci Olabilecek Kimse Var Mi?
Birde Şu 24 Dolar Dediğiniz Yabanci Formül Işinize Yaradi Mi Banada Yollar Misiniz?

Herkese Acil Şifalar.

arkadaşlar kimse yok mu bana yardımcı olabilecek????????????????????

bedide
02-06-2008, 10:39
sevgili aslı çölyak ile ilgili makale okudum geçen gün dikkatimi çekti bir kısmını ekliyorum;mutlaka doktoruna danışmalısın.

Çölyak, çocukluk, ergenlik veya yetişkin yaşlarda görülebiliyor. Bebeklik çağında glutenli yiyecekler yenilmeye başladıktan sonra kusma, ishal, karın şişkinliği, iştahsızlık, huysuzluk, kilo alamama, büyümede gerilik ve boy uzamasında yavaşlama gibi tipik belirtilerle ortaya çıkıyor. Bazen hamilelik veya bir ameliyat sonrası, viral enfeksiyon ya da şiddetli duygusal stres sonucunda ortaya çıkarak kişiye göre değişik belirtiler verebiliyor. Nedeni bilinmeyen ve ağızdan alınan demir takviyesiyle düzelmeyen kansızlık, şiddetli ishal ve karın ağrısı, sinirlilik, bir türlü geçmeyen gastrit benzeri şişkinlik, kısırlık, sık düşük yapma eğilimi, kemik ve eklem ağrıları, kollarda ve bacaklarda uyuşma, geçmeyen ağız içi yaraları gibi.

aslı
02-07-2008, 13:05
öncelikle teşekkürler bedide ;

doktor çölyaK DEĞİL DEDİ.
BENİM ŞİKAYETİM HBS YE BENZİYOR, GECE ARTIYOR AMA HAREKET ETTİRME İSTEĞİ DİYE BİŞEY YOK BENDE.
BENİMKİ İNANILMAZ UYUŞUYOR SADECE.???????????????

Turyap
02-11-2008, 00:43
Arkadaslar Bunlar Uzman Gerektiren Ve Ayni Zamanda Uzman Doktor Yorumlari Da Olsa Uzaktan Yardimla CÖÜm Yolu Olabİlecek Seyler DeĞİl İkİncİsİ Bu Hastaligi Saclarinizi Yikamak Gibi Dusunun Yikarsiniz Ama Gene Kirlenir Gene Yikarsiniz Yani Tedavisi Yok İlaÇla Kismen Geciyor Fakat Kimyevİ Madde İÇeren Bu İlaÇlar Zararli Birbirinize Recete Yazip Durmayin LÜtfenn

derinsızılar
02-13-2008, 01:45
Herkese selamlar,bende uzun yıllardır bu rahatsızlığı çekiyorum.Önceleri ayda bir kaç defa olan bu rahatsızlık son zamanlarda her gece olmaya başladı.Bazen sol bacak ve sol kolumda,bazen her iki bacak ve kollarımda hissediyorum.Genelde yatarken oluyor ama tv karşısında otururken de rahat bırakmıyor.Otururken hareket etmek daha kolay tabii,bacaklarımı geriyor veya altıma alıp oturuyorum yani sürekli hareket halindeyim.Ama yatarken gerçekten çok huzursuz edici bıktırıcı ve rezil bir durum.Kolları ve bacakları garip şekillere sokarak hareket ettirmeler,germeler bükmeler geçici rahatlamalar sağlıyor ama sonunda evin içinde ufak turlar ve kültür fizik hareketleri kaçınılmaz oluyor.Gecenin üçünde dördünde evde spor yapan insanlar olarak durumumuz trajikomik galiba:)Ayak bileğimden başlayıp yukarılara doğru devam eden ince ve taaa bacak kemiklerimin içlerinden geliyormuşcasına derin bir sızı,huysuz bir rahatsızlık.Kollarımda da omuzlarımla el bileklerim arasında aynı hisler.Hareketsiz kalarak geçmesini beklemek imkansız.Kalk yürü ve hareket et.Ağrı desen değil,bir de bunu insanlara anlatmak ayrı bir dert.Bununla ilgili hiç doktora gitmedim ve burda yazılanları okuduktan sonra da gitmeyi düşünmüyorum.Çünkü birşey yapabileceklerini sanmıyorum.Yazım oldukça uzun oldu galiba ama yıllardır bu rahatsızlığı çeken biri olarak benimle aynı derdi paylaşan ve beni anlayabilecek bunca insanı görünce içimdekileri dökerek rahatlamak istedim.Ne diyeyim Allah hepimize şifa versin,amin:)

aslı
02-14-2008, 19:42
slm derinsızılar;

yazdığını okuyunca biraz garip oldum. doktora niye gitmezsin ki? bu hastalığın çok çeşidi var ve bazılarının tedavisi mümkün . ilerde çok büyük sorunlarla karşılaşmamak için lütfen doktora başvur.

bu arada bu forumda sorulan sorulara ya cevap yazılmıyor yada birkaç kişi birbirine yazıyor. lütfen forumun amacını unutmayalım arkadaşlar.farklı yöntemlerle iyileşenler sonuçta bir kişiyi bile bu hastalıktan kurtarsa büyük sevap işler.

sağlıcakla kalın

aslı
02-18-2008, 14:59
arkadaşlar selam.

burada bazı arkadaşlar uyuşmanın ellerinede zaman zaman sıçradığını belirtmişler. bunun hbs ile ile ilgisi yok. bu arkadaşlar açlık ve tokluk şekerini ölçtürsünler hatta şeker yükleme testi yaptırsınlar. bu belirtiler gizli şeker belirtisi olabilir.

minese
02-22-2008, 12:08
Arkadaşlar Herkese Merhaba.Ben hem HBS hemde FMS hastasıyım.Anlıyacağınız ne gece ne gündüz rahat yok.Sizlerle Beni rahatlatan bir yöntemi paylaşmak istedim.1 yıldır belli aralıklarla akupunktur tedavisi görüyorum tedaviden sonra 2 ay kadar rahatlıyorum sonra ağrılarım yine başlıyor.Doktorum çok uzman bir doktor ama ben İstanbul dışında yaşadığım için sürekli tedavi olamıyorum Haftada birgün gitsem ağrı diye birşey olmayacak.Akupunktur dışında ağrı kesici antidepresan ne varsa denedim ama hiç bir faydasını görmedim.Herkese uykulu geceler

Ates40
02-23-2008, 01:04
Herkese selam ve geçmiş olsun. Bende HBS yi yeni öğrendim. Sıkıntılarım eskiden beri vardı ama on gündür dayanılmaz boyutta. Hbs olduğunu sizlerden öğrendim. Henüz doktora gitmedim. Burada yazılanları okuyunca, moralim bozuldu, boşuna gitmemeyi düşünüyorum. İşimiz çok zor. Nasıl geçecek bu geceler bilmiyorum...

gokcaner
03-13-2008, 21:51
Selamlar, bu hastalık tabii ki zor, rahatsızlık hissi daima, tek faydası kıpırdamaktan fazla kilo almamak. Bir de öneri soğuk suya sokmak rahatlatıcı olabiliyor.

elifozbay
03-16-2008, 18:55
Herkese merhaba,

Uyku laboratuvarlari hakkinda bilgisi olan var mi acaba?
HBS'ye yonelik ne tur tedavi uyguluyorlar acaba?
Simdiden cok tesekurler

Ates40
03-16-2008, 23:19
Kan tahlili sonucunda demir eksikliği çıktı. Doktorumun verdiği ilaç iyi geldi gibi. Oldukça rahatladım. İlaçlarım bitince tekrar kontrola gidecegim. Sonucu yine yazarım. Herkese derin uykular dilerim.

nano
03-21-2008, 16:03
Herkese merhaba
Bende de galiba HBS var. Ama ben forumda yazılanları okuyunca daha şanslı olduğumu düşündüm. Bende sürekli, hergün olan bir şey deil. Bazen günlerce ağrım olmuyor bazen sık sık tekrarlıyor. Akşam olunca uyumaya çalışırken aklım bir anda bacaklarıma takılıyor. Bu psikolojik bir şey. aklımı alamıyorum bacaklarımdan sonra hareket ettiriyorum olmuyor masaj yapıyorum resmen yara gibi ağrıyor bacaklarım sıktıkça Hani hamlarsınız ya o tarz bir ağrı. Eğer masajla veya herhangi bir şekilde geçmediyse bu kez kollarıma vuruyor. B
acaklarda dizden aşağı kollarda dirsekten aşağı. Önce uyuşma gibi başlıyor sonra o bildik ağrı. Resmen aşerme gibi. Aklımdan çıkarabilsem olay bitecek gibi geliyor ama ne mümkün.
İnternette dolaşırken buraya ulaştım ve bu kendime dahi açıklayamadığım abuk subuk şeyin yüzlerce hatta binlerce insanın başına geldiğini görünce -depresyona girmeye başladığımı psikolojimin bozulduğunu düşünürken- bana özgü bir hastalık olmadığını öğrenmek içimi rahatlattı.
Herkese acil şifalar diliyorum.

alpdede
03-21-2008, 17:00
Memorial hastanesinde yaptırdığım uyku testinde bende de eşim gibi HBS
tespit edildi.cpap cihazı ve ilaç tavsiyesi ile netice aldık.

CA_N__
04-14-2008, 09:15
slm arkadaşlar ben 10 yıldır gata ) da uyku bölümünde fuat beye gidiyorum allah razı olsun benim bu rahatsızlıgıma çözüm bulan fuat beydir sizinde acilen gitmenizi tavsiye ederim o kadar ii bir doktor ki güleryüzlü ne zaman isterseniz bu konuda kapısı her zaman açık olan allah ondan razı olsun :s4: arkadaşlar sölemeyi unuttum ankara )gata :deli: allaha emanet olun allah büyük belki bir gün bizde kurtuluruz bu illetten o kadar özledim ki derin derin uyumayı:bang1:

insomnia
04-19-2008, 18:32
Arkadaşlar dün Sabah gazetesinin Günaydın ekinde aşağıdaki yazı vardı gördünüz mü :tiphat:

Gece boyunca bacak ağrıları, kramplar, kasılmalar, tikler, atmalar nedeniyle uyuyamıyor ve tam uykuya daldığınız anda yerinizden kalkıp bacaklarınızı rahatlatmak için bir tur atmak istiyorsanız; 'Restless Leg Syndrome' yani 'Huzursuz Bacak Sendromu'na yakalanmış olabilirsiniz. Diğer uyku problemleri gibi bu sorun da, ileri yaşlarda daha sık görülüyor. Tam olarak sebebi bilinmeyen sendrom; demir eksikliğine bağlı kansızlık, böbrek yetmezliği ya da şeker hastalığının ilk belirtisi olarak ortaya çıkabiliyor.

İLAÇLARLA DÜZELİR
Özellikle iş stresinden boğulan ve akşamları alkol kullanan kişilerde sık görülüyor. Bu hastalığın yeni çıkan ilaçlarla kontrol altına alınabilecek bir uyku problemi olduğunu bilmelisiniz. Bacaklarınız size huzur vermiyorsa, önce doktorunuza gözükerek genel bir kontrolden geçin. Bir sağlık sorununuz olup olmadığını araştırın. İlaç kullanmak istemiyorsanız uykunuzu düzenlemekle işe başlayın. Evinize ve yatak odanıza günün stresiyle girmeyin. Yatak odanızı sessiz, serin, sizi rahatsız edecek gürültülerin olmadığı bir ortam haline getirin. Televizyon ve diğer elektronik cihazları kapatın.

RAHATLAYIN!
Akşam yemeklerini erken saatte ve hafif yiyin. Sinir sistemini destekleyecek B12 vitamini, demir, potasyum ve kalsiyumdan zengin bir beslenme programı edinin. Uyarıcı etkileriyle uykunuzu bölecek sigara, kafein ve alkolden uzak durun. Yatmadan birkaç saat önce hafif bir yürüyüş yapın. Rahatlatıcı bir kitap, müzik veya meditasyonla uykuya hazırlanın. Bunlara rağmen bacaklarınız hala size rahatsızlık veriyorsa bacaklarınıza soğuk ve sıcak su tutun ya da hafif bir masaj yapın. Huzursuz Bacak Sendromu'nun bir uyku hastalığı olduğunu ve doktorunuzdan yardım istemeniz gerektiğini unutmayın.

http://www.sabah.com.tr/gny/haber,778A14D8C31F4A30806C944B99E827F7.html

gokcaner
04-29-2008, 23:12
Selamlar hbs liler, uzun suredir uğramadım, mucize bir ilaç keşfedildi mi bu ara.

almina
05-04-2008, 20:32
herkese selamlar
hbs hastası olduğumu dün öğrendim.Daha doğrusu tanı dün koyuldu.5yıldır bu rahatsızlığı çekiyorum ama buraya yazan diğer arkadaşlar gibi gecelerce sürmüyor rahatsızlığım.Ne zaman olacağı belli olmuyor ama yılın 2 ayı geceleri uyuyamıyorum.
Dün ilk defa benim çektiğim ağrıları tarif eden bir doktorla karşılaştım ve beni tedevi edeceğini söyledi.Bana bir diyet ve ilaç verdi.'0 gün sonra tekrar gideceğim ve başka bir ilaç kullanacağım umarım sonuç alabilirim.Yanlız ilacı kullanmadan önce nette bir araştırma yapmak istedim ve bu siteye ulaştım.İşin açığı benim gibi başka hastaların olduğunu bilmek beni mutlu etti ama inanın üzüldüm de.Çünkü çekilir ağrılar değil.Allah hepimize sabır versin.Kaç gece ağrılarım yüzünden ağladım,Gecenin bir yarısı evimde koriodrda koşmak zorunda kaldım.Bir keresinde ağrılarım 4 gün aralıksız sürdü,o günler zindan gibiydi ve ölmek istemiştim.
Başka ilaç kullanan arkadaşların kullandığı ilaçları öğrenmek istiyorum.Burda ilaç ismi vermek uygun mu bilmiyorum ama pm den görüşebiliriz.Doktorumun bana verdiği ilaçlar epilepsi hastalarında kullanılıyormuş.O sebebten kullanmaya başlamadım henüz.Sizden cevap beklıyorum.

dile
06-06-2008, 10:45
Merhaba arkadaşlar.
Bende uzun zamandır ayak ağrıları çekiyorum, geceleri uyumakta zorlanıyorum. HBS nin tüm belirtileri var neredeyse. Adanada bir nöroloji uzmanına gittim kan tahlillerim yapıldı ama herşey temiz çıktı. Demir, magnezyum, şeker herşey normal psikolojik olduğunu söyledi. Tedavi için antidepresan verdi ve ben antideprasan almak konusunda çok kararsızım, antidepresanlar için hiç iyi şeyler söylenmiyor biliyorsunuz. Sizce başka dalda bir doktoramı gitmeliyim.

UYKUCU ŞİRİN
06-06-2008, 13:10
HBS şikayetlerinizle ilgili, bildiğim kadarıyla tedavinizi düzenleyebilecek size en yakın merkez bulunduğunuz ilde Çukurova Üni. Nöroloji Uyku Birimi'dir. Yakın olduğunuz için alternatif 2 merkez de Mersin'de önerebilirim: Sistem Tıp Merkezi-Nöroloji-Uyku Bölümü ve Mersin Tıp Fakültesi Nöroloji-Uyku Bölümü. Bu merkezlerden herbiri; size profesyonel destek sunabilecek eğitim ve bilgi altyapıyasına sahip akredite olmuş merkezler.

dile
06-06-2008, 15:45
mesajıma cevap yazdığın için teşekkürler umarım antidepresan kullanmadan rahatça uyuyabilirim...

aysel
06-16-2008, 19:41
selam ben bu hastalığı 23 senedir cektim şu an kullandığım ilac çok rahatlattı sadece hafif arada hissediyorum oda okadar rahatsız etmiyor ama doktorum devamlı kullanacağımı söyledi belki ileride kaybolur dedi çoğu hastalarda kayboluyormuş 250 lik kullanıyorum bu rahatsızlığı cekenlere bol şifa diliyorum

arorix
06-18-2008, 23:15
ilacın adı ne acaba bana bir antidepresan verdiler hiç işe yaramıyor

UYKUCU ŞİRİN
06-19-2008, 17:56
Öncelikle HBS mağduru tüm site sakinlerine geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum.
Doktor veya sağlık çalışanı değilim ama çok yaygın bir alışkanlığımızla ilgili bir uyarıda bulunmak istiyorum:
Hastalığımızın tedavisi ile ilgili bir ilacı kullanıyorsak ve fayda görmüşsek, benzer şikayetleri olan bir hastaya aynı ilacı kullanmasını önermek çok tehlikeli sonuçlara sebep olabilir. Bence öncelikli olarak sorulması veya önerilmesi gereken; ilacı öneren doktor veya tedavi merkezi.
Hastalığımızla ilgili sağlık merkezleri veya doktorlarla ilgili ne kadar kötü anımız olursa olsun, doktor tavsiyesi olmadan bir tedaviye başlanmamalıdır.
Hastalıkların hazır reçetelerinin olmadığını bilmemiz gerekir. HASTALIKLARLA İLGİLİ HAZIR REÇETELER YOKTUR. Herkesin karakteri ve parmak izi nasıl farklı ise bünyesi de farklıdır. Ve aynı hastalık seviyesinde aynı tedavi farklı kişilerde farklı sonuçlar doğurması çok doğaldır.
'HASTALIK YOKTUR-HASTA VARDIR.'

salome
06-20-2008, 11:13
ilacın adı ne acaba bana bir antidepresan verdiler hiç işe yaramıyor
Sayın arorix,

Uykucu Şirin rumuzlu üyemizin yukarıda açıkladığı sebeplerden ötürü sitemizde ilaç adı veremiyoruz ve eklenen ilaç isimlerini siliyoruz. Bunun da hepimizin sağlığı için zorunlu olduğunu biliyoruz :Modified_

hazan
07-15-2008, 16:41
bende yıllardır bu acıyı çekmekteydim.nerereye gideceğimi bile bilmiyordum.
pskiyatrist'e git dediler gittim bana hbs hastalığı dedi.ilaç verdi ama ben bu ilaçtan fayda görmedim aksine zararda verdi kilo alma açısından yani.başka doktorlara gideyim diyorum huzursuz bacaklar sendromu dediğim zaman ne deyip şaşırıp gülüyordular.bende artık parama kıyıp araştırma hastanesine gidicem ve bu illetten allahın izniyle kurtulucam dedim.
ist cerrahpaşa tıp fakültesinde uyku bozuklukları merkezinde muayene oldum.bana hbs hastalığı dedi ilaç yazdı bu öyle bir ilaçki bir günde hayatım değişti çok rahatladım ve çok mutluyum.darısı sizin başınıza inşallah.geçmiş olsun.allah rahatlık versinde huzurlu uykular çekin:zzz:

yorgun_yarasa
07-23-2008, 07:57
selam arkadaslar bende sizin gibi bu sendromla savasiyorum. Doktora gitmedim ilaç bagimlisi olmaktan korktum, ilaçlarla yasiyan ölü olmak istemedim.... ilaçsizda öyleyim farkindayim. Dayanirim dedim depresiona girdim sonunda. Ilaçtan korktugum halde artik kutu kutu ilaç içip kökünden halletmek istiyorum....Allah korkusu olmazsa yaparim. En acisi ailem beni anlamiyor anlatamiyor ancak yasiyan anlar. Yanliz olmak çok zor...Son iki haftadir 5 doktora gittim anlattim önemsemediler ilaç yazma zahmetine bile girmediler. Bu hastaligi arastirdigimda sunu iyi anladim insanlarin tanimadigi nadir bir hastalik millet romatizma saniyor doktorlar çözüm bulamiyorlar ve kesin tedavisi yok. Peki bu kadar olumsuzluk varken ve sizleri okuduktan sonra yasamak aci çekmek neye yarar. Kendimi bu hastalikla bildim bileli mutsuz yorgun bitkin sinirli biri oldum. Kisiligimi kaybettim, intihar çözüm olmasada ölmek istiyorum. Son bir direnisle türkiyeye gelmeyi düsünüyorum allah büyük kim bilir belki orda doktorlar beni dinler ve ilaç uygulamasina baslarlar..........aglamaktan biktim offffffffffffffffff ya çok kötü allah yardimcimiz olsun

yorgun_yarasa
07-23-2008, 08:25
spor denedim nafile....Yorgunluktan uykusuzluktan geberiyorum yine yatamiyorum. Hastaligin nedenleri bazen seker kansizlik kanser gibi hastaliklar olmasi beni çok üzüyor. Bayilmalar burun kanamalari olustu bende. Bu derecede olan arkadaslar varsa sitede mesajlarinizi bekliyorum. Saygilar...

UYKUCU ŞİRİN
08-05-2008, 16:48
durumun çok vahim görünüyor Yorgun Yarasa.

Sanırım gitmiş olduğun doktorlar uyku uzmanı değillerdi. En yakın uyku merkezinde bir uyku uzmanına görünmeni şiddetle tavsiye ederim.
Mesajından yurtdışında yaşadığını anlıyorum. Türkiye'de şimdilik 200 civarında olan uyku laboratuvarı sayısı Almanya'da 2.000'in üzerinde. Belki senin yaşadığın yakınlarda bir yerde de vardır.

Eğer tavsiyeme uyup bir uyku merkezine gidersen, lütfen bu tecrübeni sitedeki arkadaşlarla paylaş.

Sağlıcakla kal...

UYKUCU ŞİRİN

bedide
11-12-2008, 19:17
herkese selamlar,
bir iki gün önce yeni bir şeyler öğrendim ve sizlerle paylaşmak istedim.omurilik ve multiple skleroz ile ilgili makaleler gözüme ilişti .hbs ile ilişkisi olabileceğinden kesin olmamak kaydı ile bahsediliyor.belki size ışık olabilecek bilgiler içeriyor olabilir diye düşündüm.
bu arada ben iki yıldır tedavi görüyorum,3 kez ilacım değişti,hala istenilen sonuca ulaşılamadı,bu sebeple araştırmaya devam ediliyor.kesinlikle antidepresan kullanmıyorum.tedavime şu anda şişli etfal'de devam ediyorum.herkese acil şifalar diliyorum.

CA_N__
11-12-2008, 23:46
slm arkadaşım öncelikle geçmiş olsun allah hepimizi kurtarsın ben ankara gülhane hastanesinde tedavi görüyorum hala bir çaresini bulamadılar bu hastalıgın 10 yıldır ialaçla oturup ilaçla yataga girebiliyorum
inşALLAH BİZDE GÜN GELECEK YASTIGA KAFAMIZI KOYAR KOYMAZ UYUYACAGIZ KENDİNE İİ BAK MESAJLARINI BEKLİYORUM
:s4: