PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : neden uyanamıyorum?

anemona
03-12-2006, 17:12
arkadaşlar uyku kliniklerinden ssk ile anlaşmalı olan var mı?
şöyle bir sorunum var 2 yıldır artarak devam ediyor:
Beyinen uyanıyorum fakat gözümü bile açamıyorum nefes bile alamıyorum, uyanamıyorum yani. (bazen o esnada görüntüler oluyor, bazen de kalktığımı uyandığımı sanıyorum yataktan kalkıp dolaşıyorum evde, bazen yatağa bakıyorum ki orda uyuduğumu görüp uyanamadığımı bunun hala devam eden bir hal olduğunu anlıyorum.) O kadar zorluyorum ki kaslarımı bir dakika süreyle, sonunda uyandığımda derin bir nefes alıp yorgunluktan baygın halde kurtuluyorum bu durumdan. O kadar yorgun oluyorum ki uykuya dalıyorum ve yine aynı şey tekrar ediyor. En sonunda bu döngüden kurtulmak için yataktan zorla kaldırıyorum kendimi, bir daha uyuyakalmıyayım diye.
karabasan gibi başlamıştı ama bu başka bir sorun gibi geliyor artık bana. Horlama sorunum da yok. Ne oluyor hiç anlamıyorum. İlgilenen biri olursa, yaşadıklarımı gördüklerimi de anlatabilirim. Uzatmak istemedim şu an daha fazla.
Teşekkür ederim şimdiden yardımı dokunabilecek herkese.

anemona
03-12-2006, 17:15
bu arada uykularım düzenlidir 11 de uyurum en geç 12 de. 9 buçuk 10 gibi uyanırım. Gece gündüz ile bir sorunum yok. sadece bu sözünü ettiğim durum gerçekleştiğinde ( 2-3 haftada bir, bazen 3 günde bir dengesiz yani) tüm günüm baş ağrısı ve bitkinlikle geçiyor.

Kafka
03-12-2006, 21:51
Uyku teknisyeni arkadaşlarımız uyku laboratuvarı fiyatlarının 650ytl ile 900ytl arasında değiştiğini yazmışlardı. Ama Cerrahpaşa, Çapa, Marmara gibi üniversite hastanelerinde ya da devlet hastanelerinde daha uygun fiyatlar olduğunu tahmin ediyorum, SSK ile anlaşmalı olup olmadıklarını da bir telefonla öğrenebilirsiniz. Umarım anlaşmalılardır.

Anlattığınız rahatsızlık gerçekten enteresan. Her gece aynı saatlerde yatıp sabahları aynı saatlerde kalktığınızı ve horlama probleminiz olmadığını yazmışsınız. Uykuya dalma ya da gündüz uyku atakları gibi problemleriniz oluyor mu?

anemona
03-13-2006, 00:37
bu sorunu yaşadığım gün uyuyorum öğlen genelde tutamıyorum kendimi. çok bitkin ve uykuya dayanamaz halde oluyorum.

uykuya dalma problemim her akşam oluyordu fakat sabah belirli bir saatte kalkmaya alışınca haftada bir e indi. o konuda rahatladım.

neuron
03-13-2006, 19:04
Selam;
Anlattığınız durum halk arasında karabasan diye bilinen tıbben ise uyku paralizisi diye isimlendirilen bir duruma benziyor. Bu durum normal kişilerde de görülebilir. Ancak beraberinde bazı hayaller gördüğünüzden bahsediyorsunuz. Bu durum eğer uykuya dalarken oluyor ise tıbbi olarak hipnagojik halüsinasyon; uyanırken oluyorsa hipnapompik halusinasyon diye adlandırılır. Bu durumlar sıklıkla narkolepsi hastalarında görülür. Tanısı için uyku laboratuvarında 1 gece yatmak ve ertesi gün de 2 şer saat aralıklarla 20'şer dakikalık uyku kayıtlaması yapılır. (toplam 5-6 kez). Eğer bu testlerde kısa sürede rüya uykusuna geçiliyorsa (REM uykusu) Narkolepsi tanısı konur. Yalnız narkolepsi hastalarında gündüz karşı konulamayan kısa süreli uyku atakları da olması gerekir. Forumdaki narkolepsi başlığı altında daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

anemona
03-17-2006, 14:11
araştırdım ama 2 3 yer bulabildim anlaşmalı değiller.
istanbuldaki mevcut uyku laboratuvarlarının tam bir listesini nasıl edinebilirim (çok az olduğu için mi bulamıyorum?)
daha sonra onları araştırıp ssk ile anlaşmalı olana gitmek istiyorum..
teşekkür ederim.

Kafka
03-18-2006, 15:29
araştırdım ama 2 3 yer bulabildim anlaşmalı değiller.
istanbuldaki mevcut uyku laboratuvarlarının tam bir listesini nasıl edinebilirim (çok az olduğu için mi bulamıyorum?)
daha sonra onları araştırıp ssk ile anlaşmalı olana gitmek istiyorum..
teşekkür ederim.
Uyku laboratuvarlarının tam bir listesi bizim de elimiz de yok. Gazetelerden, internetten ya da uyku teknisyeni üyelerimizden öğrendiklerimizi siteye eklemeye çalışıyoruz. Benim şahsi fikrim üniversite hastanelerinin SSK ile anlaşmalı olabilecekleriydi, oralara sordunuz mu?

Ben bu arada sizin için somnostar'la görüştüm (www.somnostar.com). Onların fiyatı 605 YTL'imiş. Oradaki uyku teknisyeni Rıza Bey, Türk Tabipler Birliğinin uyku laboratuvarları için belirlediği taban fiyatın 900 küsur YTL olduğunu, SSK ile anlaşmalı olanların bu fiyat üzerinden cüzi bir miktar indirim yaptıklarını, yani sonuçta 600 YTL'den daha ucuz uyku laboratuvarı bulamayacağımızı söyledi. Maalesef fiyatlar böyle yüksek. Zaten uyku hastalıklarının fazla ciddiye alınmadığı ülkemizde böyle yüksek fiyatlar maalesef caydırıcı oluyor. Ama bir başka uyku teknisyeni arkadaşımız cihazların pahalılığı ve her gece yalnızca bir kişi için kullanılması nedeniyle fiyatların böyle olduğunu yazmıştı.

Benim ilk gördüğüm uyku laboratuvarlarından biri Florence Nightingale Hastanesindeydi. Bir de orayla görüşün isterseniz. Onlar muhtemelen SSK ile anlaşmalıdırlar. Öğrendiğiniz fiyatları bizimle paylaşırsanız diğer üyelerimizin de işine yarayabilir.
Kolay gelsin ve geçmiş olsun.

karaden
12-23-2006, 13:48
Slm Anemona Öncelİkle Senİn Sorunun Bendede Var Ve Tipatip Aynisi Dİyebİlİrİm...
Ben Ünİversİtede Okuyorum Ve Gece ÖĞretİmİnde OlduĞum İÇİn GÜndÜzleyİn Uyuyorum Genelde... Sorun Bundan İlerİ Gelİyor Gİbİ İlk BaŞlarda Çok Korkutucu Oluyordu Ama Sonra Bunun OlduĞunu Fark Ettİİm Zaman Kendİmİ Rahat Birakiyorum ( Yanİ Beynİmİ) Hareket Etmek İÇİn Kendİmİ Zorlamiyorum Bu Arada Nefes Alabİlİyorsun Ama Farkinda DeĞİlsİn... O Yorgunluk Hİssİ Senin Kendini AŞiri Zorlamandan Kaynaklaniyor Olmali Bende De İlk BaŞlarda Öle Oluyordu ... Bence AkiŞina Birak BİŞey Olacani Zannetmiyorum Ama İyİ DeĞİl Bu Şekİlde YaŞamak Bende Belkide 30 Kez Oldu.. Artik Onunla YaŞiyor Gİbİyİm...

uyku_lab._teknisyeni
12-25-2006, 00:13
arkadaşlar uyku kliniklerinden ssk ile anlaşmalı olan var mı?
şöyle bir sorunum var 2 yıldır artarak devam ediyor:
Beyinen uyanıyorum fakat gözümü bile açamıyorum nefes bile alamıyorum, uyanamıyorum yani. (bazen o esnada görüntüler oluyor, bazen de kalktığımı uyandığımı sanıyorum yataktan kalkıp dolaşıyorum evde, bazen yatağa bakıyorum ki orda uyuduğumu görüp uyanamadığımı bunun hala devam eden bir hal olduğunu anlıyorum.) O kadar zorluyorum ki kaslarımı bir dakika süreyle, sonunda uyandığımda derin bir nefes alıp yorgunluktan baygın halde kurtuluyorum bu durumdan. O kadar yorgun oluyorum ki uykuya dalıyorum ve yine aynı şey tekrar ediyor. En sonunda bu döngüden kurtulmak için yataktan zorla kaldırıyorum kendimi, bir daha uyuyakalmıyayım diye.
karabasan gibi başlamıştı ama bu başka bir sorun gibi geliyor artık bana. Horlama sorunum da yok. Ne oluyor hiç anlamıyorum. İlgilenen biri olursa, yaşadıklarımı gördüklerimi de anlatabilirim. Uzatmak istemedim şu an daha fazla.
Teşekkür ederim şimdiden yardımı dokunabilecek herkese.
HALK ARASINDA KARABASAN,UYKU TIBBINDA UYKU PARALİZİSİ...

Uyku başlagıcında (hipnagojik),uykudan gece yada sabah uyanma sırasında (hipnopompik)ortaya çıkan,genellikle anksiyete ve ölüm korkusunun eşlik ettiği istemli hareketleri yapamama ile karakterize bir tablodur.
Yatkın bireylerde uyku supresyonu ve stres uyku paralizisini tetikleyebilir.Etiyolojide psikolojik faktörlerin rol oynadığı düşünülmektedir.
Genellikle narkolepsinin bir semptomu olarak ortaya çıkar.Narkolepsiden,uyku atakları,katapleksi,hipnogojik/hipnopompik hallüsünasyonlar gibi narkolepsinin diğer belirtilerinin olmaması ile ayrılır.
Tedavide uykudan önce klomipramin veya MAOI'leri kullanılmaktadır.

__________________________________________________ ______

Benimki bir tahmin sadece..Kesin tanı için PSG yapılması lazım...
Saygılar..!!!