PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Uyku Laboratuvarları

Kafka
03-15-2005, 23:01
Bir süredir uyku laboratuvarı olan bir hastaneye ya da kliniğe gidip nasıl bir yer olduğunu göreyim diye düşünürken bugün atv haberde Cerrahpaşa Hastanesi'ninkini gösterdi.
Uykusuzluk, horlama, uyku apnesi gibi rahatsızlıklarla ilgili geniş bir haber vardı. Hastalar laboratuvarda vücutlarına yapıştırılmış sensörlerle aletlere bağlı olarak uyumak durumundaydılar. (Tabii bir sürü kabloyla ve izlendiğini bilerek uyumak, uykusuzluk çeken biri için pek de kolay olmasa gerek.) Bütün gece boyunca uyku seyirleri kaydedilerek problemleri tespit edilmeye çalışılıyordu. Bir hastanın horlaması esnasında 51 saniye kadar solunumunun durduğunu tespit ettiler. İnsanlar horlarken aslında nefes almaya çalışıyorlamış.
Ciddi uyku problemleri yaşayanlar için böyle bir yerde birkaç gece yatmak gerçekten çare olabilir gibi gözüküyor.

salome
03-16-2005, 16:32
Haberi ben de seyrettim. Uyku laboratuarlarını göstermeleri iyi oldu sahiden. Ama yatağında uyuyamayan ben öyle bir yerde nasıl uyurum ki? Uyuyamayınca bendeki sorunu da bulamazlar öyle değil mi :confused:

şehrazad
03-20-2005, 22:35
Ama yatağında uyuyamayan ben öyle bir yerde nasıl uyurum ki? Uyuyamayınca bendeki sorunu da bulamazlar öyle değil mi

Önyargılı davranmamak lazım. Bazı uykusuzluk çeken kişiler değişik ortamda daha rahat uyuyorlarmış. :sleeping:

insomnia
03-21-2005, 23:56
Hangi hastanelerde var, hangileri tavsiye ediliyor bir araştırmak lazım.

xanax
09-23-2005, 19:39
arkadaşlar uyku lab.ında sadece tanı koyulur yani tedavi edici bir uygulama yapılmaz. asıl tedavi uyku testi değerlendirildikten sonra yapılır.
ayrıca kablolarla uyuyamamak durumunda haklısınız, ama emin olun uyursunuz hem uyuyamazsanız bile ilaçla uyutma yoluna geçilir. bu verilen ilaçta diğer sedatif ilaçların aksine normal uyku kalitesini değiştirmez.

Yoda
09-26-2005, 09:19
O ilaçların ismini alabilirmiyim :3:

şaka bir yana galiba uyku merkezi ile ilgili sanırım benim şahsi en büyük korkum o kablolar galiba.

Birde yazınızda bence en ilginç olanı sedatif ilaçların uyku kalitesini düşürdüğü noktası.Bir başka deyişle uyuyabilmek için uyku kalitemizden feda ediyoruz anlamını çıkarıyorum ben.

voo doo
10-04-2005, 14:33
cerrah paşa uyku lab. tedavide ediyorlar şahsen bende gitmedim ama prof dr Hakan Kaynak orda çalışıyor ve bende onun bir kitabını aldım babamın horlama ile ilgili sorunu vardı nefesi duruyordu orada yattı izlediler falan sonra solunum maskesi takmaya başladı gerçi o maskeyla uyku sersemi karşılaşınca bir çığlık attım açıkçası :yikes:
bende oraya gitmek istiyorum ama bir türlü cesaret edemedim kitapta ilk gün zaten bir performans beklemediklerini yazıyor bikaç gün orda yatıyormuşsun ilaç tedavisi şahsen işime yaramadı

xanax
10-05-2005, 13:59
arkadaşlar belki uyku lab.'ına yabancı olduğunuzdan bi gidip bakmaya cesaret edemiyorsunuz. gidin bi gezin ordaki uyku teknisyeni arkadaş size işlemi açıklasın, cesaretle hiç bir ilgisi olmayacağını sizde göreceksiniz. kablolar sebebiyle belki rahat uyku uyuyamayacaksınız ama buda kablolardan korkun anlamına gelmez. :D

babanıza yapılan işlemin adı C-PAP titrasyonudur. horlamayı ve uyku apnesini tedavi amaçlıdır. C-PAP: bir maske yoluyla hastaya basınçlı hava verilmesidir. burda düşük bir basınçtan sözediyorum, horlamayı yada apneyi kesecek kadar. C-PAP titrasyonu yapıldığı gece hastanın hangi derecedeki basınçta horlamasının ve apnesinin kesildiği hesaplanır. Basınç belirlendikten sonra hasta yaşamında kendi C-PAP makinesiyle o basınçta uyur. bu işlem için bir gece yeterlidir. C-PAP cerrahi mudahale bulunamayan veya uygun görülmeyen hastalarda kullanılır.

voo doo
10-07-2005, 10:55
babam sürekli o maskeyle uyuyor
aynı zamanda florance nightgale in de uyku lab. war

xanax
10-07-2005, 17:55
kozyatağı acıbadem hastanesininde uyku lab. var

LunarH2O
10-11-2005, 22:07
Xanax, ben bir şeyi merak ediyorum. Uyku lab.larına veya kliniklerine ilgi nasıl? Yani çok sayıda insan bunu gerçekten bir sorun ya da hastalık olarak kabul edip buralara başvuruyor mu? Sen uyku teknisyeni olduğun için birebir değerlendirebilirsin. Bir de genelde eğitim ya da sosyal durumu yüksek belirli bir kitle mi başvuruyor? Yoksa doktorların yönlendirmeleriyle filan her sosyal kesimden insan geliyor mu?

xanax
10-12-2005, 00:23
Genelde her akşam hastamız oluyor. ilgi oldukca fazla. ama bana sorarsanız evet eğiltimli ve sosyal durumu iyi olan hastalarımız yoğunlukta. bunun nedeni ise işlemin pahalı olması olarak görüyorum ben. tabi insanları bilinçlendirmekte çok önemli. uyku hastalıklarını, (örnğin: horlamanın bir hastalık olduğunu) ve hepsinin birer tedavisi olduğunu, uyku lab.ında ne yapıldığını ülkenin %80 i bilmiyor. suçlamak yersiz, çünkü ülkemizde daha yeni sayılacak bir uygulama. zaman geçtikce dahada ilgi göreceğine eminim.
hastalıklarını kabul ediyorlarmı:bazen evet, bazen hayır özelliklede horlamayı kesinlikle kabul etmiyorlar. tabi gecenin tek şahidi olarak ben sabah duruma kesinlik kazandırıyorum :) zaten horlama şikayetinden gelen hastalarımızın çoğu eşlerinin baskısıyla geldiklerini söylüyorlar :)

apnesiz geceler :)

LunarH2O
10-12-2005, 07:59
Bilgi için teşekkürler. Bu arada, bir problemi olduğunu kolay kabul eden bir Tük vatandaşına ben daha pek rastlayamadım. Ancak fiziksel olarak bir acıyı yoğun hissedecekler ki, evet benim bir sağlık problemim var desinler. :deli: İnsanların psikolog, tersapist ya da uyku lab.ı gibi şeylere pek rağbet etmediklerini tahmin edebiliyorum. Maalesef bizde yaşam kalitesini yükseltme diye bir kavram yok. Umarım ileride daha bilinçleniriz. Bu arada pahalı demişsin? Ne kadar pahalı yani?

xanax
10-21-2005, 00:40
bu konuda kesin bir bilgim yok ama sanırım 650 ytl ile 900ytl arası değişiyor. tabi yapılan yerin kaliteside çok önemli. hijyen, kullanılan sarf malzemenin kalitesi, doktor ve teknisyenin yeterliliği bunlar çok önemli. örneğin bazı yerlerde skorlamayı (kaydın incelenip rapora geçmesi işlemi) bilgisayara yaptırıyorlar. yani bilgisayar otomatik olarak geceyi değerlendiriyor. buda hiç güvenli değil. yani kesin bir bulgunun elde edilebileceğini hiç düşünmüyorum ben.

şehrazad
10-23-2005, 22:54
Epey pahalıymış ama biriktirilmeyecek gibi de değil. Daha önemsiz nelere ne paralar harcanıyor aslında. Peki bazı yerlerde bilgisayara yaptırılan geceyi değerlendirme işlemi aslında uyku teknisyeninin işi mi, doktor sadece kaydın geçirildiği rapora mı bakıyor, yoksa raporumuzu alıp başka bir doktora mı gitmemiz gerekiyor?

xanax
10-25-2005, 20:40
skorlama işlemini bazı lab.larda teknisyenler yapıyor bazılarında ise doktor tarafından değerlendiriliyor. rapor konusunda; işleyişe göre yer yer farklılık gösterir.

vahit
10-26-2005, 06:00
Merhaba arkadaşlar...
Bursa bahar hastanesi uyku lab. teknisyeniyim. uyku ve lab. ile ilgili sorularınızı cevaplayabilirim. www.bursauykumerkezi.com
saygılar Vahit

vahit
10-26-2005, 06:01
Ayrıca belirtmek istedim. Skorlama ile ilgili bir kaç yazı gördüm. buradaki lab. skorlamaları Prof.Dr.Mehmet KARADAĞ yapıyor.

Kafka
10-27-2005, 13:15
Xanax, ben bir şeyi merak ediyorum. Uyku lab.larına veya kliniklerine ilgi nasıl? Yani çok sayıda insan bunu gerçekten bir sorun ya da hastalık olarak kabul edip buralara başvuruyor mu? Sen uyku teknisyeni olduğun için birebir değerlendirebilirsin. Bir de genelde eğitim ya da sosyal durumu yüksek belirli bir kitle mi başvuruyor? Yoksa doktorların yönlendirmeleriyle filan her sosyal kesimden insan geliyor mu?
Merhaba Vahit,
Lunar'ın Xanax'a sorduğu yukarıdaki soruları sen de sizin uyku merkezindeki durum açısından cevaplayabilir misin?

LunarH2O
10-28-2005, 15:33
Evet valla çok iyi olur. Belki farklı şehirlerde ve lab.larda durum farklılık gösteriyordur.

Bu arada gerçekten çok pahalıymış bu işlem.

xanax
11-10-2005, 20:23
işlemin pahalı olması, henüz Türkiye'de yeni olması vede genelde özel sektörde olmasından kaynaklanıyor herhalde. Ama bazı devlet veya üniversite hastanelerinde hada ucuz olacağını düşünüyorum... benim bildiğim zonguldak karaelmas üniv. ve dicle üniv.de var...

LunarH2O
11-23-2005, 15:04
Bilgi için teşekkürler. Kolay gelsin.

bülent
01-06-2006, 02:18
izmir gögüs has.hastanesinde var

uyku_lab._teknisyeni
02-21-2006, 20:30
ankarada devlet olarak senatoryum,gazi,hacettepe,dışkapı,GATA . Özel olarak BAYINDIR,mesa,güven hastaneleri ve birde özel laboratuvar mevcut

zen
03-26-2006, 23:37
Benim sorunum sabahları uyanamama. Ve bir şekilde uyandırılsam dahi uyanıklık haline geçememe.
Uyku laboratuarı bu sorunun nedenlerinin ortaya çıkarılmasında uygun adres olur mu bilemiyorum. Yoksa uyku labaratuarları sadece apne ve uykusuzluk problemi yaşayanlar için midir? Bu konuda aydınlatırsan çok memnun olurum.

Çok teşekkürler.

uyku_lab._teknisyeni
04-15-2006, 23:42
arkadaşlar Türkiye'de bir ilk...
Herkes artık biliyordur ki UYKU konusu 4 bölüm tarafından değerlendirilmekte.Nöroloji,göğüs hastalıkları,kbb,psikiyatri.Şu an Türkiye'de bunu ilk uygulamaya geçiren hastane
burası (http://www.bayindirhastanesi.com.tr)

saygılar

maviiiiiii
04-16-2006, 01:58
ben okudugum sehirdeki evde uyuyamıyrm ama suan ailemle beraberim ve birkac gundur uyumak okadar tatlı ki anlatam.Uykum geldii

hikmetaloglu
04-23-2006, 16:16
yeni üye olduğum için anca şimdi yanıtlıyabiliyorum.
İşte o sahip olduğunuz uyku sorununuz kaydedilmeye çalışılıyor o laboratuvarlarda endişe duymayın kaydedilebilenler büyük oranda yetmektedir.

yaseminyy22
05-20-2006, 17:52
slm arkadaslar medicana hastanesi uyku labratuarında çalışmaktayım kafanıza takılan tüm soruları sorabılırsınız bu arada maltepe üniversitesi tıp fakultesinde de uylu labratuarı bulunmaktadır bu arada xanax seninle tanışmak isterim

siradan06
05-21-2006, 05:27
Sevgili arkadaşlar uyku laboratuvarında yatarken hastaların uyuması için herhangi bir ilaç verilmiyor. Ayrıca bütün bir gece uyumaları şart değil. Sadece 2-3 saatlik bir uyku ile netice alınabiliyor. Ayrıca tedavi amaçlı da yatırılabiliyor hastalar. Hepinize saygılarımı sunarım.

Kafka
05-22-2006, 00:25
slm arkadaslar medicana hastanesi uyku labratuarında çalışmaktayım kafanıza takılan tüm soruları sorabılırsınız bu arada maltepe üniversitesi tıp fakultesinde de uylu labratuarı bulunmaktadır bu arada xanax seninle tanışmak isterim
Aramıza hoşgeldiniz.
Uykusuz arkadaşlarımızın çoğu uyku laboratuvarı fiyatlarının yüksekliğinden şikayetçi. Bize medicana hastanesinin fiyatlarıyla ilgili bilgi verebilir misiniz?

yaseminyy22
05-22-2006, 00:28
tabikide

özlem
05-22-2006, 00:47
Tabİ Verebİlİrİm 544 Ytl Olup Emeklİ SandiĞi ÇaliŞani Ve Emeklİsİnde %100 AnlaŞmaliyiz Bunun Yani Sira Bazi Özel Sİgortalarlada AnlaŞmamiz Bulunmaktadir
Diğer yerlere göre bayağı hesaplıymış. SSK ile de anlaşmanız var mı?
Uyku teknisyeni arkadaşlarımız polisomnografi cihazının çok pahalı olduğunu, ücretlerin o yüzden yüksek olduğunu yazmışlardı.

Peki medica hastanesi nerede acaba?

yaseminyy22
05-22-2006, 00:52
Medİcana Hastanesİ Ümranİye AlemdaĞ Cad Üzerİnde Ümranİye Beledİyesİnİn Hemen Yaninda Yalniz Ssk La AnlaŞmamiz Yok DoĞru Pahali Bİ Cİhaz Ancak

uyku_lab._teknisyeni
05-28-2006, 14:51
Tabİ Verebİlİrİm 544 Ytl Olup Emeklİ SandiĞi ÇaliŞani Ve Emeklİsİnde %100 AnlaŞmaliyiz Bunun Yani Sira Bazi Özel Sİgortalarlada AnlaŞmamiz Bulunmaktadir

Gerçekten fiyatlarınız çok ucuz ve 15 cihazla bu iş yapmanız bi artı.Bir gecede 15 hasta 544x15= 8160 YTL :s4: :s4:
Gerçekten bi gecede iyi para :s4:
Peki skorlamayı yapan hekimler bunun degerlendirmesini nasıl yapıyolar.Yetiştirebiliyorlamı raporları??Ve birde kaç teknisyen çalışıyosunuz bir gecede??

Saygılar...

yaseminyy22
05-28-2006, 15:19
1 PROF 3 Uzman hekimle çalışmaktayız 5 teknisyenim var sorumlu teknisyenim benle beraber 6 oluyor ancak 15 yatak kapasitemizin olduğunu söyledim gecede 15 hastamızın olduğunu söylemedim ortalama günde 9-10 hasta yatırmaktayız skorlama olayınıda çok rahatlıkla yetiştirmektedirler bu arada siz nerede çalışmaktasınız
Saygılar

bülent
06-01-2006, 11:25
teknisyenlere kac para maas veriyorsunuz egitim durumları ne

yaseminyy22
06-03-2006, 22:54
niye lab kurmayı mı düşünüyorsun

bülent
06-04-2006, 11:36
hayır genelde teknısyenler sağlık egıtımı almamıs oluyor ve maasları az verılıyor yanı haklarını alamıyorlar bence bır uyku teknısyenı (yanı cekım yapıp skorlayabilen inisiyatıf kullabilen cpap-bpap yapabilen hastaya mudahale gerekınce gereklı tıbbı mudahaleyı yapabılecek) 1500 ytl den az almamalı

yaseminyy22
06-04-2006, 16:16
bencede ancak o kadar kazanmıyorum açıkcası ben üni biomedikal bölümünden terkim bıraktım yalnız 7 ay öncesine takribi o kadar ve daha fazlasınıda kazanıyordum ancak suan eee kazanamıyorum nerde hangi işyerinde insanlar hakkını alabiliyorlar ki

yaseminyy22
06-04-2006, 16:18
pardon siz ne işle uğraşıyorsunuz

bülent
06-06-2006, 15:30
ben sağlık memuruyum uyku teknısyenligi yapıyorum 2 yıldır

uyku_lab._teknisyeni
06-15-2006, 18:37
Medİcana Hastanesİ Ümranİye AlemdaĞ Cad Üzerİnde Ümranİye Beledİyesİnİn Hemen Yaninda Yalniz Ssk La AnlaŞmamiz Yok DoĞru Pahali Bİ Cİhaz Ancak Bİzİm 15 Aletİmİz Var Bİz İŞe Tİcaret Olark Bakmiyoruz

15 cihazla işe ticari bakmıyoruz diyosun yasemin :s4: :s4:
bu ne perhiz bu ne lahana turşusu :P:s4: :s4:

saygılar..!

uyku_lab._teknisyeni
06-15-2006, 18:40
hayır genelde teknısyenler sağlık egıtımı almamıs oluyor ve maasları az verılıyor yanı haklarını alamıyorlar bence bır uyku teknısyenı (yanı cekım yapıp skorlayabilen inisiyatıf kullabilen cpap-bpap yapabilen hastaya mudahale gerekınce gereklı tıbbı mudahaleyı yapabılecek) 1500 ytl den az almamalı

bülent kardeş var mı o kadar para veren bi laboratuvar bildiğin.

saygılar..!

Yoda
06-20-2006, 00:37
Varsa benim de haberim olsun :3:

Şaka bir yana eğer gerçekten o rakamı vermiyorlarsa baştan emeğe saygı duymayan bir kurum hastaya da saygı duymaz ve sadece ticari meta olarak görür.
Buda bizlerin ve sizlerin tüm çabalarını boşa çıkarır :(

uyku_lab._teknisyeni
09-06-2006, 18:55
arkadaşlar uyku lab.ında sadece tanı koyulur yani tedavi edici bir uygulama yapılmaz. asıl tedavi uyku testi değerlendirildikten sonra yapılır.
ayrıca kablolarla uyuyamamak durumunda haklısınız, ama emin olun uyursunuz hem uyuyamazsanız bile ilaçla uyutma yoluna geçilir. bu verilen ilaçta diğer sedatif ilaçların aksine normal uyku kalitesini değiştirmez.

Saygıdeğer meslektaşım bu ilaç nedir ben çözemedim.biraz aydınlatabilirmisin beni?Ben şimdiye kadar böyle bi ilaç kullanmadım hastalarımız içinde o yüzden.

Saygılar...:res: :res:

avandia06
09-20-2006, 10:15
Uyku ülkemizde yeni ama bir o kadar da hızla gelişen bir böüm.Uyku ve yapılan işlemlerle ilgili daha fazla bilgi almak için www.uyku.com.tr (http://www.uyku.com.tr) adresine bakabilirsiniz.Dr.Bülent ÇİFTÇİ yönetiminde profesyonel bir ekip tarafından her türlü uyku bozukluklarına bakılmaktadır.

Saygılarımla......

kardelen
11-15-2006, 06:57
Bence Sizlerin Hastaliği,şiddetli Diil,ilerlemiş Boyutta Diil Benim Hayatimi Öyle 1 Felç Ettiki Bu Hastalik Deği Hastanede Izlenerek,değil Kablolarla Uyumak, Taşin Üstünde Uyu Deseler Raziyim Yeterki Hipersomniadan Kurtulayim

uyku_lab._teknisyeni
11-15-2006, 08:45
Bence Sizlerin Hastaliği,şiddetli Diil,ilerlemiş Boyutta Diil Benim Hayatimi Öyle 1 Felç Ettiki Bu Hastalik Deği Hastanede Izlenerek,değil Kablolarla Uyumak, Taşin Üstünde Uyu Deseler Raziyim Yeterki Hipersomniadan Kurtulayim
Allah aşkına yapma yaa..Bu hipersomni nin tedavisi var arkadaşım.O kadar çaresiz değil tıp bu konuda...
Saygılar...

pitipiti
11-16-2006, 01:05

arkadaşım varmış bak çözümü... hiç vakit kaybetme bence...

empacher
11-29-2006, 10:14
Merhaba,

Bu siteyi tesadufen gordum ve uye oldum. Ben Amerikan Hastanesi Uyku Bozukluklari Kliniginde calisiyorum. Her turlu sorunuza cevap verebilirim.

Sevgiler,

Orhan ozturk

uyku_lab._teknisyeni
11-29-2006, 13:39
Merhaba,

Bu siteyi tesadufen gordum ve uye oldum. Ben Amerikan Hastanesi Uyku Bozukluklari Kliniginde calisiyorum. Her turlu sorunuza cevap verebilirim.

Sevgiler,

Orhan ozturk

Arkadaşım Halil isminde bir teknisyeniniz var mı?Orada çalıştığını duymuştum..
Saygılar...

empacher
11-29-2006, 15:31
Arkadaşım Halil isminde bir teknisyeniniz var mı?Orada çalıştığını duymuştum..
Saygılar...

evet.

Kafka
11-29-2006, 17:41
Merhaba,

Sevgiler,

Orhan ozturk
Aramıza hoşgeldiniz :)

İlk olarak en sık sorulan sorulardan bir-ikisini üyelerimiz adına ben sorayım:
Uyku Laboratuvarınızın ücreti nedir, SSK ya da özel sigortalar geçerli mi ve de kaç gün öncesinden randevu almak gerekiyor?

empacher
11-29-2006, 19:34
Hosbulduk Kafka :)

Ticari etik geregi fiyat vs. konularini buraya yazmayacagim, bunun icin sana bir ozel mesaj gonderdim.

Klinigimiz 2 yatakli ve genellikle birkac gun oncesinden randevu almak yeterli oluyor. Ozel sigortalarla anlasmamiz var, SSK/Bagkur/Em.Sand. ile malesef yok.

Selamlar,

Orhan

uyku_lab._teknisyeni
12-02-2006, 02:41
evet.

empacher arkadaşım Halil'e selamımı iletirmisin?Bayındır Hastanesi'nden Ferhat dersen tanır.
Saygılar..

bu arada forumumuzun bi güzel tarafı daha ortaya çıkmış oldu..hasret giderilebiliyo.:s4::s4:

kardelen
12-11-2006, 02:52
merhaba kafka, yayınlanan msj okuyorum fakat hala,sitenizden öğrenebileceğimi düşündüğüm bilgiye yer verilmedi yada ben farketmedim. istanbulda hangi hastahanelerde ssk ile uyku labaratuvarına gidebiliriz,ssk ya rahmen + bir ücret ödememiz gerekiyormu,istediğimiz tarihe randevu alabiliyormuyuz(örneğin ben çocuğum öğrenci olduğu için şubat tatilinde hastahaneye yatmak istiyorum)yoksa aylar sonrayamı randevu veriliyor?bunları araştırmaya müsait değilim siz öğrenir yayınlarsanız sevinirim saygılarımla

Kafka
12-11-2006, 11:59
Sevgili Kardelen,

Siz bana bu konuyla ilgili soruyu 20.11.06'da sormuşsunuz ben de her zaman o kadar çabuk cevap vermem mümkün olamadığı halde - sizin özel durumunuza empati yaptığımdan- aynı günün akşamı cevap vermişim:

http://www.uykusuz.biz/showthread.php?p=4040#post4040

Ama muhtemelen konu yanlış başlık altında devam ettiği için gözden kaçmış.
Cevabı tekrar burada yayınlıyorum ki üyelerimiz de okuyabilsinler.

"İstanbul'un hangi tarafında oturuyorsun bilmiyorum ama sana önereceğim yer Asya tarafında, Sahrayıcedit'te.
Telefon numarası: 0 216 411 01 33

Güvendiğim bir Kulak-Burun-Boğaz uzmanı tarafından tavsiye edildi, ben şahsen tanımıyorum ve orada tedavi görmedim.
Ancak dediğim gibi doktorumuz hastalarını oraya yönlendiriyormuş. Bir telefon edip SSK anlaşması var mı, fiyat vs bilgileri alabilirsin. (Benim öğrendiğim kadarıyla fiyatı diğer yerlere göre uygunmuş.)

Cerrahpaşa gibi üniversite hastanelerinin de uyku laboratuvarları var ama çok ileri bir tarihe gün veriyorlarmış. Yine de bu bahsettiğim yer uygun gelmezse şansını dene istersen.

Bu konuyla ilgili biraz daha geniş bilgiyi forumumuzun Uyku Bozukluğu Klinikleri bölümünde edinebilirsin. Tabii eğer daha önce gözden geçirmediysen.

Yukarıda bahsettiğim uyku merkezini hiç vakit kaybetmeden bugün senin için araştırdım. Lütfen sen de bir an önce gerekeni yap da -senin tabirinle- ömrünün geri kalan yıllarını daha az uyuyarak geçirebil.

Haberlerini bekliyoruz."

Birçok özel uyku merkezinin fiyatı 1000 YTL civarındayken yukarıda telefonun verdiğim yer aşağı yukarı yarı fiyatıymış ve kalitesi de iyiymiş.

Ayrıca Yasemin arkadaşımızın çalıştığı Medicana Hastanesi var (Ümraniye'deydi yanlış hatırlamıyorsam. Bilgileri bu başlık altında arama yaparsan bulabilirsin).
Hem siteden de torpilli gidersin. İstersen yaseminyy22 adlı uyku teknisyeni üyemizle email ya da özel mesaj yoluyla bir bağlantı kur hala orada mı çalışıyor.

Bülent, vahit, xanax, doganriza, empacher hep bağlantıya geçebileceğin uyku teknisyeni üyelerimiz.

Uyku_lab._teknisyeni nick'li Ferhat arkadaşımızı saymadım çünkü kendisi maalesef Ankara'da. Ama belki o da sana İstanbul'da uygun fiyatlı ve SSK geçen düzgün çalışan bir yer tavsiye edebilir :)

Lütfen bizi gelişmelerden haberdar et.

kardelen
12-20-2006, 03:37
kafka, ilgin ve verdiğin bilgiler için teşekkür ederim hastalığımın adını öğrenebilmek için 3 yıl,ilaç tedavisiyle 1 yıl kaybettim tabiiki bende istemem daha fazla zaman kaybetmek istanbulda değil sakaryada oturuyorum buradaki devlet hastahanesinin başekim yardımcısına çıkıp durumumu anlattım ve onun yardımıyla cerrahpaşa hastahanesine ssk ile sevkimi yaptırdım 2 gün önce cerrahpaşa hastahanesinin uyku labaratuvarına müracatımı yaptım sadece çok küçük 1 adım ilerleyebildiğimi düşünüyorum çünkü sadece dr görebilmek için randevu alabildim ocak ayının sonuna dr isteyeceğitetkikler yapıldıktan sonra ve dr burda yatması gerekiyor derse yatış için randevu verilecekmiş bu arada dr ücreti 70 ytl , 1 gecelik hastahanede yatış ücreti 250 ytl , ve tetkiklerin parasını ödemem gerekiyormuş ssk olmasına rağmen özel klinikte 1 gece ücreti 600 ytl bu küçük ileri adımımım tek güzel yanı hakan kaynak tarafından incelenecek olması hastalığımın kendimi doğru yerde hissediyorum ve bu benim hastalığım konusunda son umudum sizin önerdiğiniz hastahanelerdeki fiyatlar nasıl,istanbuldaki diğer hast ssk geçerlimi bilen varsa yazsın ssk varken neden tetkik ve yatak ücreti ödemem gerektiğinide anlamış değilim

yaseminyy22
01-10-2007, 14:30
merhabalar arkadaslar uzun zamandır siteyi ziyaret edemiyorum sağolsun ferhat arkadasım siteyi ziyaret etmemin bana faydalı olacağını ve yorumlarımı beklediğini söyledi .....
evet asıl konuya gelelim ben hala medicana hastanesi uyku lab. çalışmaktayım ancak bizde ssk ile anlasma yok,daha önce calıştığım maltepe üni hastanesi uyku lab ssk ile anlaşma var ancak 150 ytl fark alınmaktadır,baska hiçbir ücret ödenmediğini biliyorum,en yakın zamana da randevu verirler,burayı arayıp detaylı konuşabilirsiniz,daha baska yardımcı olabilceğim konu varsa danışabilirsiniz

iceylan
02-15-2007, 11:18
Selam Arkadaşlar,

Yeni üye oldum ve böyle bir formu türkiyede olduğu için çok sevindim. benim ögrenmek istediğim bir kaç konu vardı eger yardımcı olursanız cok sevinirim.
Öncelikle uyku merkezinden C-PAP cihazının kullanılması gerektiği söylenirse bu cihazlar için SSK nın bir katkısının olup olmadığını (çünkü cihazlar internetten araştırdığım kadarıyla oldukca pahalı) Eger SSK ile anlaşmalı uyku merkezlerinden yapılan test sonucundada SSK nın cihaz için bir katkısı varmı?
Birde uyku merkezlerinde yapılan testlerde bilgiğim kadarıyla eğer uyku problemi varsa hastanın C-PAP titrasyonu ölcülerek uygun cihaz belirleniyor. Benim sormak istediğim otomatik C-PAP cihazları ile bu sorunun aşılması mümkünmü. (çünkü uyku merkezleri fiyatı+cihaz fiyatı ve tabiki devlet hastnesi olursa sıra sorunu Türkiye şartlarında oldukça büyük külfet olduğu için)

uyku_lab._teknisyeni
02-15-2007, 22:13
Selam Arkadaşlar,

Yeni üye oldum ve böyle bir formu türkiyede olduğu için çok sevindim. benim ögrenmek istediğim bir kaç konu vardı eger yardımcı olursanız cok sevinirim.
Öncelikle uyku merkezinden C-PAP cihazının kullanılması gerektiği söylenirse bu cihazlar için SSK nın bir katkısının olup olmadığını (çünkü cihazlar internetten araştırdığım kadarıyla oldukca pahalı) Eger SSK ile anlaşmalı uyku merkezlerinden yapılan test sonucundada SSK nın cihaz için bir katkısı varmı?
Birde uyku merkezlerinde yapılan testlerde bilgiğim kadarıyla eğer uyku problemi varsa hastanın C-PAP titrasyonu ölcülerek uygun cihaz belirleniyor. Benim sormak istediğim otomatik C-PAP cihazları ile bu sorunun aşılması mümkünmü. (çünkü uyku merkezleri fiyatı+cihaz fiyatı ve tabiki devlet hastnesi olursa sıra sorunu Türkiye şartlarında oldukça büyük külfet olduğu için)

Sayın iceylan...

1)Bildiğim kadarıyla SSK ile anlaşmalı laboratuvarlarda(genelde devlet hastaneleri) CPAP raporu düzenlenirse SSK cihazın hatırı sayılır (hepsini de olabilir tam emin değilim) miktarını ödüyor...Aparatlar haricinde..(nemlendirici,ısıtıcı vs.)

2)Tam olarak öyle denemez...Kesinlikle ilk olarak uyku laboratuvarında bir gece yatılması gerekmekte..Şöyle yapılabilir;Klinik bulgulara göre doktor SPLİT NİGHT çalışması isteyebilir..Yani gecenin yarısında normal PSG , diğer yarısı CPAP Titrasyonu yapılır...Tabi ki bunun da riskleri mevcut..Şöyle ki;Gecenin ikinci yarısı hasta uyandırıldıktan sonra uyumakta zorlanabilir veya vaktin yetmemesinden dolayı hasta titre olamayabilir...En güzeli nizami yapılması ama söylediğiniz gibi maddi olarak çok külfetli bi iş...

Saygılar...

iceylan
02-16-2007, 15:07
Vermiş olduğun bilgiler için teşekkür ederim.:bowdown:

oturkan
03-21-2007, 19:22
Merhaba,
Daha önce uykudaki şikayetlerimden ötürü iki kez burun ameliyatı geçirdim, ameliyat sonucu sorunların tamamen bitecek diyen, rant peşinde koşan doktorlar yüzünden bu ameliyatların gereksiz olduğunu anlamam çok geç oldu. Bunların akabinde iki değişik hastanede (Bursa&İzmir) uyku laboratuvarında yattım. Şu an cpap kullanıyorum, çok da rahat ettim. Bu kadar uyku rahatsızlığı uzmanını bir arada bulmuşken de sormadan geçemeyeceğim. 1 yıldır cpap kullanıyorum, cpap kullanmadığım zaman uyumak tam bir eziyet ama benim merak ettiğim sorular şunlar; Cpap tedavi edici bir cihazmıdır? Daha ne kadar bu cihazı kullanmam gerek? OSAS hastalığı için cpap kullanımı tek çözümmü? Ayrıca, düzenli olarak cpap kullanan hastalarda ilerleyen zaman içerisinde kalp, akciğer yada başka organlarda Cpap kullanımından ötürü başka rahatsızlıkların çıkma olasılığı ne? (Türkiye için yeni sayılabilecek bir olgu Cpap kullanımı ama belki sizlerin araştırmaları sonucu bu cihaz kullanımının daha eskiye dayandığı ülkelerde hastalar gözlenmiş mi?) Sigara içen hastalar için cpap kullanımı konusunda fikirleriniz neler?

uykusorun
04-17-2007, 17:23
Arkadaslar Slm,

Uyku sorunlari nedeniyle gece uyku testi yaptirmayi dusunuyorum. Alman Hastanesindeki,Memorial Hastanesindeki veya Florance Nightingaledkie uyku merkezlerinden birine gidebilirim.

Bu uc merkezden birine gitmis olan veya herhangi bir tavsiyesi olan var mi?

Saygilar.

empacher
04-19-2007, 14:57
Merhaba uykusorun,

Sana seceneklerinin arasina Amerikan Hastanesini de almani tavsiye ederim (cunku ben orada calisyorum :s4: )

sorun olursa bana orhano@amerikanhastanesi.com.tr adresinden ulasabilirsin...

Sevgiler

oskanush
05-02-2007, 18:54
Merhaba. Şahitli apne olduumu düşünüyorum. Ssk lıyım. Ama sistemi bilmiyorum. Nasıl başlayabilirim. Apneli arkadaşlardan bilgilerini & tecrübelerini benimle paylaşmak isteyenler, tavsiyede bulunmak isteyenler bu mesajıma cevap yazabilirler mi?! Şimdiden teşekkür ederim. özkan

uyku_lab._teknisyeni
05-03-2007, 19:29
Merhaba. Şahitli apne olduumu düşünüyorum. Ssk lıyım. Ama sistemi bilmiyorum. Nasıl başlayabilirim. Apneli arkadaşlardan bilgilerini & tecrübelerini benimle paylaşmak isteyenler, tavsiyede bulunmak isteyenler bu mesajıma cevap yazabilirler mi?! Şimdiden teşekkür ederim. özkan
Tanıklı Apne :s4: şüpheniz varsa eğer ilk yapmanız gereken uyku apnesi hakkında bilgisi olan bir KBB uzmanına başvurmanız gerekir...Sonrasında bizi bilgilendirirseniz yardımcı olmaya çalışırım (kendi adıma)...Gerçi doktorda sizi yönlendirecektir...
Saygılar...

uyku_lab._teknisyeni
05-17-2007, 14:43
Merhaba,
Daha önce uykudaki şikayetlerimden ötürü iki kez burun ameliyatı geçirdim, ameliyat sonucu sorunların tamamen bitecek diyen, rant peşinde koşan doktorlar yüzünden bu ameliyatların gereksiz olduğunu anlamam çok geç oldu. Bunların akabinde iki değişik hastanede (Bursa&İzmir) uyku laboratuvarında yattım. Şu an cpap kullanıyorum, çok da rahat ettim. Bu kadar uyku rahatsızlığı uzmanını bir arada bulmuşken de sormadan geçemeyeceğim. 1 yıldır cpap kullanıyorum, cpap kullanmadığım zaman uyumak tam bir eziyet ama benim merak ettiğim sorular şunlar; Cpap tedavi edici bir cihazmıdır? Daha ne kadar bu cihazı kullanmam gerek? OSAS hastalığı için cpap kullanımı tek çözümmü? Ayrıca, düzenli olarak cpap kullanan hastalarda ilerleyen zaman içerisinde kalp, akciğer yada başka organlarda Cpap kullanımından ötürü başka rahatsızlıkların çıkma olasılığı ne? (Türkiye için yeni sayılabilecek bir olgu Cpap kullanımı ama belki sizlerin araştırmaları sonucu bu cihaz kullanımının daha eskiye dayandığı ülkelerde hastalar gözlenmiş mi?) Sigara içen hastalar için cpap kullanımı konusunda fikirleriniz neler?Selam sayın oturkan..Öncelikle sizin adınıza yaşadıklarınızdan dolayı üzüldüm..olaylar nasıl gelişti bilmiyorum ama bazı durumlarda CPAP kullanmak için bile burun operasyonu olmak gerekebiliyor..
Saygılar...

nergisssss
06-14-2007, 10:44
arkadaşlar cerrahpaşa uyku lab nerde biliyormusunuz

nergisssss
06-14-2007, 10:45
çokk acil

nergisssss
06-14-2007, 11:24
cerrahpaşa-ist uyku labda çalışan yokmuuuu

nergisssss
06-17-2007, 21:26
cerrah paşa uyku lab gitmek istiyorum ama ölçümlerin sağlıklı olup olmadığı nıktasında tereddütlerim var yardımcı olurmusunz.
benim beynim çok çalışıyormuş

mohandis
06-20-2007, 17:37
merhaba,

memorial hastanesi'nde calisiyorum, bildigim kadariyla uyku laboratuvarinin da dahil oldugu bazi hizmet gruplarinda onemli oranda fiyat indirimleri yapildi. detayli bilgi isteyen arkadaslar benimle temasa gecebilir: ck_erol@yahoo.com

kursad
08-04-2007, 01:57
Sigortalı olan arkadaşlar Süreyyapaşa göğüs hastenesinden bu hastalık için gerekli her türlü tahlil,test,kontrol amaçlı yatmak vs.den tamamen ücretsiz faydalanabilrler.

canino
08-08-2007, 16:06
doktorumun söylediği, ki ben de uyku testine girdikten sonra öyle gördüm, ölçümün doğruluğu - yanlışlığı gibi bir durum yok, ölçüm cihazı falan bozulmadığı sürece.

uyku testine nerede girdiğiniz önemli değil, önemli olan siz bir yerde uyuyorsunuz ve cihaz sizden bir sürü kayıt alıyor. Sonuçta uyku testini en ucuz yerde yaptırmak en mantıklısı sonuç'ta lab'da cihaz ne ölçerse onu yorumluyor.

bülent
08-09-2007, 20:34
uyku testının nerede yapıldıgı cok önemlidir .uyku kaydının kalitesi ve yorumlaması uzmanlık ıster.her laboratuar bunu tam yapama:thumbsup: yabilir.bence turk uyku tıbı tarafından akrıdite edilmiş lab.yaptırırsanız ıyı olur.turk uyku tıbbı sitesine girerek akrıdite edilmiş lab.ögrenebilirsiniz.

canino
08-10-2007, 10:02
akredite lab. olan 9 il dışındakiler şehirlerarası yolculuk mu yapsın yani??.. . Uyku lab. çalışanları yanlış anlasın anlamına söylemedim, saygım sonsuz hepsinin uzmanlığına da, burada kayıt kalitesi anlamında tek sorun, adamın elektrodu yanlış bağlaması falan olabilir. Onun verisini de bilgisayardan test başında kontrol edebiliyorlar. Test başında elektrotları ve diğer size bağlanan ölçüm cihazlarının veri aldığını ya da almadığını okuyamayan teknisyen olmaz herhalde hiçbir hastanede? apne-hipopne indeksi, kandaki oksijen saturasyonunu zaten cihaz hesaplıyor...

sizin bildiğiniz / şahit olduğunuz problemler varsa paylaşır mısınız?

yaseminyy22
08-21-2007, 20:49
slmm arkadasım nergisss cerrahpaşa uyku lab Prof.dr Hakan Kaynak'tır Dr'u Yalnız cerrahpaşadan randevu almak öle kolay değil çok uzun tarıhlere randevu verılmekte bide ekstra ucret alınmakta oldugunu duydum google.com.tr dan dr ve hastane ısmını yazıp arastırmanı tavsıye ederım cunku kendınınde ozel işlettıgı uyku lab bulunmakta hangısını tercıh edecegıne ve cerrahpaşa^ya nasıl ulaşabilcegıne google dan cok rahat bulabilirsin
saygılarımla

polidol
09-25-2007, 05:09
istanbul anadolu yakasında özel uyku labı açıldı adı somnoplus minibüs yolunda tüccarbaşında telide sanırım 363 74 07 diydi geçerken gördüm aradım bilgi almak için özel sigortaların tümü var geneli %80 ını karşılıyo nakitte de bayağı indirim yapıyorlar

polidol
09-25-2007, 05:14
kurumlarla anlaşması olan hastanelerde sanırım buna cerrahpaşa da dahil elektrod parası adı altında 300 ytl civarında bi para alıyorlar bu cpap lı testtede maske parası alıyorlar yani hem boşuna bekliyorsun hemde para veriyorsun özele gitmek hiç olmassa uyku testinde daha sonrada cpapı almak için anlaşamalı hastaneye
www.somnoplus.com.tr

MehmetTR
10-06-2007, 17:27
http://www.uykusuz.biz/showthread.php?t=901

Dicle_Univ_Uykucu
08-03-2008, 23:35
Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Uyku Bozuklukları Merkezinde Teknisyenim Hepinize Merhaba