Uykusuz Sohbetler Forum Alanları  

Go Back   Uykusuz Sohbetler Forum Alanları > Uykusuzlukla İlgili Alanlar > Uykusuzluk ve Psikoloji
Kullanıcı ismi
Şifreniz
Kayıt ol Yardım Üye Listesi Takvim Arama Bugünün Mesajları Bütün Forumları okunmuş kabul et

Seçenekler Arama
Old 04-27-2005, 12:41   #1
Kafka
Site Yöneticisi

Sabah yorgun uyanmak...

Gece iyi uyuyorum ama yine de yorgun kalkıyorum' diyenlerin sorunu, 'uyku algılama bozukluğu'... Bu durumda beyin uykuyu algılayamaz

Uyku bozukluğunun bir başka türü, 'uykuyu algılayamama'. Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Arif Verimli, genellikle depresyonla birlikte seyreden bu bozukluğu anlattı:

"Tıptaki insomnia, endişeli, kaygılı, depresif bir kişinin yatağa girip de dönüp durması değildir. Bir de kişi elektrofizyolojik olarak uyur. Yeterli ve doyurucu uyku elde etmiştir. Sabah kalkınca "Ben uyumadım, gözümü kırpmadım" der. Bu "Uykumu alamadım" tanımlamasından farklıdır. Biz buna uyku algılama bozukluğu diyoruz. Nasıl beynimiz kolumuzu bacağımızı algılıyor, bir kokuyu algılıyor uykuyu da öyle algılar. Ancak bazı durumlarda uykuyu algılayamadığında bu sorun ortaya çıkar. Bir de "Ben uyuyorum ama uykuya doyamıyorum" diyenler var. Bunun birinci nedeni kaliteli uykunun uyunmaması yüzünden kişinin kendini dinlenmiş olarak hissetmemesidir. Uyku, parasomnialar dediğimiz, yani yeterli kalitede uyunamaması yüzünden yeterince dinlendirici değildir.

İkinci neden ise kişinin depresyonda olmasıdır. Depresyondaki kişi uykuyu ters olarak algılar. Yedi-sekiz saat uyuduğu, uyku evrelerinden geçtiği halde sabah kalkınca kendini dinlenmemiş hisseder. Bu, büyük ölçüde depresyonun belirtisidir. Aşırı endişeli, aşırı gergin kişilerde de sabah yorgun kalkma görülür. Bir de beyinsel anlamda el kol hareketlerinin eşlik ettiği bir uyku biçimi vardır. Biz buna huzursuz uyumak diyoruz. Bu gibi kişilerde uykuda kasılmalar olur. Sonuçta uykunun kalitesi de bozulduğu için kişi sabah adale ağrısıyla uyanır."
Old 05-01-2005, 03:38   #2
salome
Super Moderator

Nereden: Ev
Alıntı:
Bir de "Ben uyuyorum ama uykuya doyamıyorum" diyenler var. Bunun birinci nedeni kaliteli uykunun uyunmaması yüzünden kişinin kendini dinlenmiş olarak hissetmemesidir. Uyku, parasomnialar dediğimiz, yani yeterli kalitede uyunamaması yüzünden yeterince dinlendirici değildir.
Eğer her gece 1,30-2 saatte bir uyanıyorsanız zaten sabah yorgun uyanmamak mümkün değil ki... Aslında kızıma hiç çamur atmamam lazım, ondan önce de ben geceleri çok sık uyanıyordum. Ama şu andaki problem onun uyanma zamanlarıyla benimkilerin çakışmaması; muhakkak ben en derin uykumdayken çığlık atmaya başlıyor küçük cadı.

salome is offline   Alıntı ile Cevapla
Old 05-09-2005, 00:33   #3
insomnia
5 Gecedir Uykusuz Üye

Nereden: İstanbul
Salome, senin ve bütün anne-babaların işi çok zor. Çocukları çok sevmeme rağmen yazılarını okudukça, her işte bir hayır varmış, ben herhalde dayanamazmışım gibi geliyor. Ama insan bir varlığın sorumluluğunu aldığında maddi-manevi daha güçlü oluyor herhalde..
Old 05-10-2005, 23:57   #4
kaktüs
4 Gecedir Uykusuz Üye

Alıntı:
insomnia isimli üyeden Alıntı
Ama insan bir varlığın sorumluluğunu aldığında maddi-manevi daha güçlü oluyor herhalde..
Umarım öyledir ....
kaktüs is offline   Alıntı ile Cevapla
Old 05-11-2005, 02:21   #5
salome
Super Moderator

Nereden: Ev
Haklısınız, Allah bir güç veriyor herhalde. Baksanıza bu saat oldu hala ayaktayım, sabah uyuyabilecek miyim, hayır. Ama yine de dünyanın en güzel şeyi işte. Herhalde zorluklar daha da kıymetli yapıyor.

salome is offline   Alıntı ile Cevapla
Old 08-25-2005, 02:29   #6
restless
1 Gecedir Uykusuz Üye

Nereden: istanbul
ne uyumak kolay ne de iyi uyanmak
restless is offline   Alıntı ile Cevapla
Old 10-16-2005, 15:42   #7
kaktüs
4 Gecedir Uykusuz Üye

Alıntı:
restless isimli üyeden Alıntı
ne uyumak kolay ne de iyi uyanmak
Çok doğru. Hele şimdi bu mevsimde insan kendisini daha bir yorgun daha bir uykulu hissediyor.
Uykusunu açamayanlar için aşağıdaki yazıyı ekliyorum, e-kolay'ın sağlık bölümünden:

"Özellikle Sonbahar'ın bulutlu, kasvetli günlerinde canınız hep uyumak ister.
Gün boyunca, uykulu uykulu iş yapmaya çalışmak gerçekten çok zordur. Hele havanın basıncının arttığı günlerde, ayakta dururken bile gözkapaklarınız ağırlaşır. Uykulu halinizden kurtulmak için kafeinli içeceklerden yardım umarsınız. Ama hemen belirtelim bu hiç de sağlıklı bir önlem değildir.

Kafeinli içeceklerin sağlığınıza zarar verebileceğini aklınızdan çıkarmayın. Size daha basit birkaç önerimiz olacak. Oturduğunuz yerde uyukluyorsanız, hemen ağzınıza şekersiz bir sakız atın. Sakızı çiğnerken uykunuzun açıldığını fark edeceksiniz.

Ayakta durumayacak derecede uykunuz gelmişse, sakin bir köşede 10 dakikacık uyuklayın. Ayağa kalktığınız zaman dinçleşmiş olacaksınız. Ayrıca uykulu uykulu kapalı bir alanda günü tamamlamaya çalışmak yerine, birkaç dakika için de olsa açık havaya çıkın. 10 dakika açık havada yürümek uykunuzu açar."

Ben kahvesiz bir hayat düşünemiyorum ya siz?
Old 10-18-2005, 01:26   #8
restless
1 Gecedir Uykusuz Üye

Nereden: istanbul
kafeinsiz hayat mı?

ben de maalesef kahvesiz bir hayat dusunemiyorum ve kolasız.doktor kafeinman teshisi koydu zaten ve azaltmamı soyledi,ama olmuyor,kola icmemeyi deneyeyim dedim bi ara,ama yapamadım,kahveyi bırakmayayı ise hic denemedim.ne olacak benim bu bagımlılıgım bilmiyorum ve huzursuz bacak sendromumu tetikleyen artıran iki sey kafein ve nikotinmiş,almayınca gececek diye bişey yok elbette ama hafiflermiş,bunca sıkıntı cektiriyo bu hastalık ve ben tetikleyicileri ortadan kaldiramiyorum.cok kotu bisey bagimlilk,aliskanlik.bu askta da boyle,herseyde.herseyin fazlası zarar,hem bedene hem kalbe,duygulara.alıskanlıktan kurtulmak kadar huzur verici bisey yoktur herhalde,biseye ihtiyac duymamak guzel bisey olsa gerek.ama kolayı acarkenki tıs sesiynin verdigi mutlulugu bana kimse veremedi simdiye dek.hadi bi kola iceyim diyorum kendime ve birden yuzum guluyo,yıllardır boyle,hayatımda en cok yeri olan seyler,muzik sigara ve kafein,hadi ilki guzel de,digerleri nooluyo ya....sinir oldum kendime yine dusununce simdi.
restless is offline   Alıntı ile Cevapla
Old 10-20-2005, 19:39   #9
kaktüs
4 Gecedir Uykusuz Üye

Şehrazad bir ara sigarayı bırakmakla ilgili en sık sorulan soruları ve cevapları yazıp sigara bırakıldığında ilk 2-3 hafta uykusuzluğa sebep olduğu için aman sigarayı bırakmayın diye bizimle dalga geçmişti. Biz de onun sözünü dinleyip bırakmıyoruz. Kulübe hoşgeldin restless

Kolasız yaşarım belki sigarasız da yaşarım (hatta daha uzun yaşarım herhalde) ama kahveyi bırak demeyin, sinirlerimi iyice tel tel etmeyin
(Lafım sayın uzmanlara onlar da konumuz gereği doktorlar oluyor herhalde:
Old 10-26-2005, 21:19   #10
sürgün
1 Gecedir Uykusuz Üye

uykusuzluk en büyük problem peki neden uyuyamaz insan??? onu açıklayacak biri var mı???
sürgün is offline   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama